Psáno na tanku
Grigorij Ivanovič Peněžko
Podkladem „Zápisků“ hrdiny Sovětského svazu G. I. Peněžka je jeho frontový deník. První část Psáno na tanku obsahuje jen malý úsek války – pouhých deset dní od 22. června do 3. července roku 1941. Jádrem knihy je vzpomínka na boje u Dubna.
Přidat komentář
Prečítané rýchlo vzhľadom na to, že aj ústup bol zbesilý... Aspoň tak som sa na to pozeral predtým, v knihe je cítiť, že snaha bola, no chýbali prostriedky alebo sa proste "nedarilo". Vcelku zaujímavo opísané tankové boje z počiatku Veľkej vlasteneckej vojny. (Odporúčam staršie vydanie, ktoré obsahuje aj prehľadnú mapu bojiska.)
Moc dobrá kniha,která popisuje první dny války z pohledu mladého velitele tankistů.Děj celkem rychle plyne a ukazuje i na pocity vojáků-tankistů,kteří se snaží rozbít nepřítele a zabránit mu v postupu.Jediné co je mi trochu divné,že vojáci mluví spisovně bez sprostých slov,protože to určitě bylo asi jinak.Ale v době,kdy byla kniha u nás vydána to asi jinak napsat nešlo.Volné pokračování je v knize Oděské předmostí.
Přečteno. Místy to snad není úplně čtivé, ale příběhy a osudy "prostého" vojáka na začátku "Velké vlastenecké války" fanouška vojenské historie určitě zaujmou.
Štítky knihy
druhá světová válka (1939–1945) východní fronta (2. světová válka)
Autorovy další knížky
1950 | Psáno na tanku |
1951 | Oděské předmostí |
1953 | Psáno na tanku - zápisky sovětského důstojníka (I, II) |
Samozřejmě je obsah této knihy přizpůsoben tehdejší ideologii v době jejího prvního vydání, ale i tak poskytne zájemcům o historii II. světové války zajímavý pohled na krátký úsek tankových bojů po napadení Sovětského svazu německou armádou.