Ptáci Evropy, Severní Afriky a Blízkého východu
Lars Svensson , Killian Mullarney , Dan Zetterström
Druhé, aktualizované a rozšířené vydání nejobsáhlejší a zároveň nejkvalitnější příručky pro určování ptáků v Evropě. Zahrnuje všech 772 druhů ptáků zastižených v Evropě, 32 introdukovaných druhů a 118 velmi vzácně se vyskytujících zatoulanců. Jednotlivé druhy jsou zachyceny na více než 3500 ilustracích od předních světových ilustrátorů, nechybí vyobrazení obou pohlaví, mláďat, jejich různých šatů a případných poddruhů. V detailním popisu každého druhu je uvedena velikost, důležité rozlišovací znaky, biotop, rozšíření v regionu a hlasové projevy. Barevné mapky rozšíření informují o hnízdištích, zimovištích a tahových cestách.... celý text
Literatura naučná Příroda, zvířata Přírodní vědy
Vydáno: 2016 , Ševčík (Plzeň)Originální název:
Fågelguiden : europas och medelhavsområdets fåglar i fält, 2. edition, 1999
více info...
Přidat komentář
není možné !!! já jsem dosud nehodnotila ptáčkařskou Bibli :) můj denní pomocník, přečten mnohokrát a mnohokrát ještě bude. Hledám v něm pravidelně, doprovází mě na výlety. Komplexní, přehledný. Snad jen, že někdy v reálu můžou být barevné odchýlky trochu odlišné od kreseb, takže ve finále pokud si nejste jistí, pomůže určovat z více zdrojů, porovnat ideálně foto. Nicméně nic lepšího a komplexnějšího takových rozměrů k dispozici není.
Doporučuji všemi 10 !!!
Krásně ilustrovaná kniha, která nesmí chybět v knihovně žádnému kdo se jen trochu zajímá o ptačí říši. Skvělý pomocník při cestování.
Fundovaná příručka pro každého, kdo se zajímá o ptačí říši. Knihu jsme zakoupili vzhledem k tomu, že se na naši poměrně rozsáhlou zahradu na okraji vsi postupně stěhují ptáci, které bychom tu snad ani nečekali: žluna, žluva, dudek, strakapoud, ořešník, pěnkavy, sýkorky, stehlík, hýl, zvonci, kosi...spousty špačků (někdy to u nás vypadá jako v hororu Ptáci), párek kachen divokých se nám každý rok občerstvuje na našem minijezírku a onehdy jsem tu přistihla čekat na kořist i volavku popelavou...a taky vzácné a překrásné vlhy....
Takže kniha Larse Svenssona je u nás každodenně zapotřebí. Podařilo se nám podle ní lecjakého ptáka identifikovat a dovědět se o něm spoustu zajímavostí. Kniha má skvostné ilustrace Killiana Mullarneyho včetně doprovodných popisů, takže vyhledávání je radostné a nadšené.
Knihu doporučuji všem příznivcům opeřenců a přírody vůbec. A samozřejmě plný počet.
Jak je už řečeno níže, jde o vynikající příručku. Její ilustrace jsou ornitology hodnocené jako dokonale použitelné pro určování druhů. V překladu jsou sem tam nepřesnosti, ale to se dá zachránit tím, že zároveň s touto knihou se používá ještě nějaká další : o)
Ve Spojených státech mají svého Sibleyho a Petersona, v Evropě máme Svenssona. Hledáte-li referenční určovací příručku, nemusíte již pátrat dál - tady je. ;)
Z dalších doporučeníhodných zejména: http://www.databazeknih.cz/knihy/ptaci-evropy-urcovaci-atlas-90797
Rozhodně nejkvalitnější určovací příručka na českém trhu! Velmi pěkné věrné ilustrace a zobrazení podobných druhů na jedné straně, důraz je kladen i na zdůraznění určovacích a typických znaků.
Pro všechny, kteří se chtějí naučit poznávat ptáky je naprostou nutností :).
Tahle kniha ční nad ostatními terénními atlasy tak vysoko, že žádné další doporučení nepotřebuje... ;-)
Perlička na okraj: u nás říkáme "Svensson", podle autora textu. Jak mi říkal Killian Mullarney (potkali jsme se v Řecku), důležitější než text jsou ilustrace - knize by se tedy mělo říkat podle autorů ilustrací... Jako "Mullarney aspol." ostatně kniha vyšla ve větším formátu (cca A4) v Anglii.