Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/544750/bmid_pycha-a-predsudek.jpg 5 7439 7439

Slavný román Jane Austenové vykresluje, jak může nový mladý soused převrátit vzhůru nohama život v rodině s pěti dcerami. V ovzduší se vznáší pýcha, láska, předsudky, společenské konvence, zlomená srdce i společenský skandál, ale také sebepoznání a pochopení. Příběh lásky a hodnot odkrývá vztahy mezi společenskými vrstvami Anglie na přelomu 18. a 19. století a s jemnou, avšak nepřehlédnutelnou ironií líčí prostředí anglického venkova, tamní rodinné vztahy a snahy matek najít svým dcerám vhodné ženichy. Autorka se pohybuje na hraně odlehčeného a vážného tónu, její vtipné postřehy prozrazují bystrou a nemilosrdnou pozorovatelku. Nový překlad Kateřiny Hilské dává vyprávění svěží tempo, přičemž nic neubírá na zmíněné ironičnosti, a svět Elizabeth Bennetové a pana Darcyho je v jejím podání barevnější a jasnější, než jak jsme ho znali doposud.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovart (ČR)

Pride and Prejudice, 1813

Hedviga
20.09.2020 5 z 5

Práve som si už po druhý krát pozrela seriál z roku 1995 a uvedomila som si, že som sa nevyjadrila k svojej obľubenej knihe. Je to samozrejme "červená knižnica", ktorá ale preskočila dobu. Romá je napísaný s takou realistickosťou, dôvtipom a pôvabom, že obstál v čase a stal sa z neho jeden z vrcholných ženských diel v histórii literatúry.

Tony86
16.09.2020 4 z 5

"Hodláte mě polekat...? ... Ale já se vás nebojím ... Jsem strašně paličatá, a když na mne někdo zadupe, schválně neuteču. Zkusí-li mě někdo vyděsit, dodá mi tím odvahy." Myslím, že přesně tady Darcy čtverácké Lízince dokonale podlehl. :)

Nel-ly
15.09.2020 5 z 5

legendární romance, která je důkazem, že jedna z nejlepších červených knihoven na světě nepotřebuje ani jediný polibek :)
má to všechno: prostředí Anglie 19. století, humor, sebereflexy hlavní postavy a její nedokonalost, poučení a... pana Darcyho

ydnac
07.09.2020 5 z 5

Anglický venkov, plesy, humor a pan Darcy :-)
Kdo by se tam nechtěl podívat:-)

Jejunka
01.09.2020 5 z 5

Je to psané jinak, to se dalo čekat. Ale prostě film miluju a na tuhle knihu jsem se těšila. Jsem spokojená, i když se občas četly pasáže hůř někdy líp. Tohle nejde hodnotit jinak než 100%.

Lenni_3006
26.08.2020 5 z 5

Prekrásny príbeh. Spôsob, akým autorka píše je veľmi špecifický, nenechá čitateľa oddýchnuť - kniha neobsahuje "prázdne" alebo "oddychové" kapitoly; v príbehu sa neustále niečo deje. Najlepšie prečítať PRED pozretím filmu :)

lencin
25.08.2020 5 z 5

Dobrý, hodně dobrý román pro ženy. Konec 18.století. Ironické a vtipné postřehy. Hlavní postava Elizabeth je krásná a inteligentní.
(2006)

VéjaTarabová
25.08.2020 5 z 5

Ačkoli bych to vůbec neočekávala, toto dílo jsem si naprosto zamilovala a zařazuji ho mezi top tři knihy, co jsem kdy četla. Spisovný jazyk a archaismy mi zde vůbec nevadí, ba naopak jsem si styl psaní Jane Austenové velice oblíbila. Hlavní postava Elizabeth byla úžasná, například tím, jak vyjadřovala své názory a nebyla tak nerozumná jako její mladší sestry. Pan Darcy na mě ze začátku působil velice povrchně, ale postupem času jsem začala chápat jeho uzavřenost a na konci příběhu jsem ho měla stejně ráda jako Elizabeth. Mohla bych zde klidně vypsat jaký mám názor na všechny jednotlivé postavy a neměla bych s tím problém, avšak myslím, že bude rozumnější to shrnout tak, že ve mně kniha zanechala mnoho emocí a myšlenek. Rozhodně se k ní někdy v budoucnu ještě vrátím.

,, Světem panuje skálopevné přesvědčení, že svobodný muž, který má slušné jmění, se neobejde bez ženušky."

,, It is a truth universally acknow ledged, that a single man in possession of good furtune, must be in want of a wife. "

2153
23.08.2020 5 z 5

Pro mě to ze začátku byla knížka určená k maturitě, a asi bych se k ní jinak nedostala, ale příběh se mi opravdu líbil, určitě stojí za to si ji přečíst :)

99jana99
22.08.2020 2 z 5

Kniha mě bavila tak na posledních 100 stránkách. Jinak spousta jmen v kterých jsem se ztrácela.

radkanin
19.08.2020 2 z 5

Toto není ale vůbec můj šálek kávy, asi jsem v tom nenašla, to co ostatní..za mě ne..nuda nuda šeď. Na tuhle klasiku prostě nejsem :D

BlankaHill
18.08.2020 5 z 5

Je všeobecně uznávanou pravdou, že Jane Austenová stvořila krásné dílo a potřebuje nezbytně obdiv!
A já se přidávám do řad nadšených obdivovatelů, kteří mají Pýchu a předsudek navždy v srdci. Čtu již potřetí a jsem pořád stejně ohromená. Líbí se mi ten návrat v čase o dvě stě let dříve a možnost si vychutnat život tehdejších žen a mužů, řešit jejich problémy, starosti a radosti natolik rozdílné od těch našich. Do této doby se vydávám moc rada. Je o tolik klidnější, uctivější, ušlechtilejší a laskavější. Elizabeth a Darcyho a jejich vzájemné sbližování si nejde nezamilovat stejně jako krásné vykreslení postav - každá je jiná a má svou identitu a uvěřitelnost. (。♡‿♡。)

Per-quiee
14.08.2020 5 z 5

Doháním resty a přečtení téhle klasiky konečně přišlo na řadu. Je to krásný příběh, při kterém jsem si připomněla, jak to vlastně před 200 lety ve společnosti chodilo. Člověk si uvědomí, kolik současných romantických příběhů čerpá právě z tohoto. Fascinující byly délky rozhovorů jednotlivých postav, bylo vidět, že se rozhovory vyloženě bavili (ono asi nebylo moc co jiného dělat). Jane Austen tady odvážně naznačila, že žena může být rovnocenná partnerka, co se inteligence a důvtipu týče a nejenom ozdoba. I tak jsou tu patrné předsudky dané doby, např. jak celá rodina propadla zoufalství kvůli útěku Lydie, nebo jak jejich příbuzní naznačili, že by bylo lepší kdyby zemřela, než takto zostudit rodinu.
Oblíbené pasáže:
"Hrdost se týká spíš toho, co si sami o sobě myslíme, pýcha toho, co si přejeme, aby si o nás mysleli druzí."
"Avšak každé citové hnutí se má podrřídit vládě rozumu a podle mého mínění by vynaložená námaha měla vždy být úměrná požadavkům."
No a samozřejmě legendární první věta:
"Světem panuje skálopevné přesvědčení, že svobodný muž, který má slušné jmění, se neobejde bez ženušky."

AmyLee992
14.08.2020 5 z 5

Nesmrtelná klasika, kterou by si měl přečíst každý. Styl psaní je nadčasový a děj utíká, čtenář ani neví jak.

verunka93
04.08.2020 5 z 5

Jane Austenová je skvělá spisovatelka. Její knihy jsou skvělé a po přečtení Pýchy a předsudku chce snad každá čtenářka potkat svého pana Darcyho.

NienorNíniel
02.08.2020 5 z 5

Toto je kniha, u které si užívám každou stránku. Austen úžasně zvládla vykreslit postavy a jejich vývoj.
Miluju tuto knihu a miluji ten svět plesů, dopisů, procházek v parku...

Charmedka
26.07.2020 3 z 5

Narovinu říkám, že jsem čekala mnohem, ale opravdu mnohem více. V knize je šíleně moc postav, byla jsem ztracená vlastně až do konce a hrozně špatně se v nich orientovala. Co mě ale nejvíce zklamalo, já jsem čekala vážně krásný a dojemný romantický příběh, ale mně přišlo, že romantická linka mezi Elizabeth a Darcym byla vlastně jen linkou vedlejší, které bylo věnováno tak málo prostoru....

Medasek
21.07.2020 5 z 5

Miluju tuhle knihu. Od doby co jsem ji objevila ji čtu jednou nebo dvakrát do roka. Příběh se mi asi nikdy neomrzí. Polaždé, když ji čtu zažívám stejně úžasný pocit nadšení a radosti, jako když jsem ji četla poprvé. Prostě a jednoduše je to moje srdcovka.

Laféeverte
21.07.2020 5 z 5

Podle mě je tohle romantika, která prostě nezklame. Nejde jen o Elizabeth a pana Darcyho, ale o celou škálu zajímavých postaviček, humor, celou společnosti i to, jak se s ohledem na své postavení v ní museli někteří její členové chovat a rozhodovat. Samozřejmě oba hlavní hrdinové jsou skvěle napsaní, to, co se oba naučí jeden o druhém a o sobě samých má uvěřitelný a zajímavý vývoj...stejně tak jsou fascinující tz "negativní" postavy jako je pan Collins nebo lady Cathrine de Bourgh. Prostě si tuhle knihu vždycky dost užiju, ale uznávám, je lepší ji číst, když je nálada na romantiku.

lubtich
19.07.2020 3 z 5

Červená knihovna už jen (výraz "z principu" mě fakt irituje, ale pro jednou si to dovolím) z principu nebude úplně grandiózní. Láska v popředí není dobrý nápad, to je jen tak pro nic za nic. Ale i tak, vzhledem k době vydání, se jedná o celkem hodnotný kus.
Majetek, pokrytectví, rodinné vazby. Mnohdy jsou úkony jednotlivých osob vážně nervy drásající. A ze všech postav mě nejvíce fascinoval pan Collins - jednoduše řečeno otravný, ale ve společnosti kvůli majetku a vazbám žádaný. To mi přijde naprosto absurdní a zároveň paradoxní.
Postavy často hraničí s karikaturami (Lydie, paní Bennetová...), ale u těch ústředních je psychologie vcelku propracovaná. Na druhou stranu mi přijde pochybná heroizace Elizabeth. Svérázná žena (ale povrchní do jisté míry též, ostatně jako všici). Ale její názory a vjemy byly vážně na úrovni přeletsmítka. Pan Bennet se jeví jako jediný občan s rozumem zdravým, byť na uzdě rodinných vazeb.
Občasná ironie Austenová je pěkně pichlavá.
A dialogy - já vám nevím. Některé vážně parádní, ale nemálo jich působilo uměle a zejména obšírné promluvy mi přišly dost za vlasy přitažené.
Překlad od Kondrysové vřele doporučuji, až na jeden překlep v korektuře jsem nenarazil na jedinou neohrabanost.
Na počátek 19. století vyloženě solidní.