Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/544750/bmid_pycha-a-predsudek.jpg 5 7439 7439

Slavný román Jane Austenové vykresluje, jak může nový mladý soused převrátit vzhůru nohama život v rodině s pěti dcerami. V ovzduší se vznáší pýcha, láska, předsudky, společenské konvence, zlomená srdce i společenský skandál, ale také sebepoznání a pochopení. Příběh lásky a hodnot odkrývá vztahy mezi společenskými vrstvami Anglie na přelomu 18. a 19. století a s jemnou, avšak nepřehlédnutelnou ironií líčí prostředí anglického venkova, tamní rodinné vztahy a snahy matek najít svým dcerám vhodné ženichy. Autorka se pohybuje na hraně odlehčeného a vážného tónu, její vtipné postřehy prozrazují bystrou a nemilosrdnou pozorovatelku. Nový překlad Kateřiny Hilské dává vyprávění svěží tempo, přičemž nic neubírá na zmíněné ironičnosti, a svět Elizabeth Bennetové a pana Darcyho je v jejím podání barevnější a jasnější, než jak jsme ho znali doposud.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovart (ČR)

Pride and Prejudice, 1813

nikola3758
18.11.2020

Nádherná kniha!!!

vladka321
14.11.2020 4 z 5

Pýcha a předsudek je kniha o charakterech postav, jejich přetvářkách, intrikách, naivitě. Je až s podivem jak tento příběh je stále aktuální. Jako lidstvo se neměníme. Jsme stále stejní. Plni polopravd s předsudků.

tsai.
14.11.2020 5 z 5

Konečně jsem se k této klasice dostala, i když skrze povinnou četbu... nejlepší čtivo za semestr. Chvíli mi trvalo zvyknout si na autorčin styl a slovíčka ze začátku dělala trošku problém, ale jakmile jsem se do toho začetla, bylo jasné, že bude patřit mezi mé favority.

Konec dobrý, všechno dobré, i když jsem se během čtení nemohla ubránit myšlenkám, že nebýt toho, že oba Darcyho rodiče již zemřeli, nic z toho by se neudálo. Právě jejich absence v době, kdy potkal Elizabeth, mu dala možnost ke změně. Mám ráda naivní představy, že láska překoná všechny překážky, a to i společenské rozdíly v zemi, která si na tento pořádek velmi potrpěla a částečně potrpí dodnes, protože realita v tomto ohledu byla poměrně krutá. A právě v tom je kouzlo podobných děl, možnost utéct od reálného fungování světa a předstírat, že všechno vždy dobře dopadne a každého čeká osud podle zásluh.

dopíšu, až si utřídím myšlenky

Čteno v AJ

Dani3
08.11.2020 4 z 5

Název knihy hezky vystihuje povahy hlavní dvojice. Elizabeth je chytrá a předpojatá a soudí podle prvního dojmu. A ten se většinou špatně napravuje zvlášť, když Darcy působí velmi nespolečensky.

Autorka zároveň poukazuje na negativní stránky tehdejší společnosti, na svazující společenská pravidla, pomluvy a klepy. Matka Bennetová byla zářný příklad toho, že je ochotná své dcery provdat stůj co stůj. Bohužel není schopná ve své hlouposti nebo krátkozrakosti vyhodnotit, že svatba se špatným nápadníkem není tou správnou cestou.

misatrix
07.11.2020 5 z 5

Knize se nedá nic vytknout, pan Darcy je pyšný, Elisabeth plna předsudků... Dej ma mile zápletky, které jsou vice či méně zapletene. Oproti filmovému zpracování je kniha obohacena o vnitřní pohnutky a další detaily. Knihu rozhodne doporučují, sama se k ni rada vracim.

michaella03
05.11.2020 5 z 5

Kniha mi ležela v knihovně už pár let, stále jsem se k ní nějak nedostala. Když jsem ji zhruba před rokem začala číst, zasekla jsem na nějaké stodvacáté straně a odložila ji. Zhruba před měsícem jsem objevila filmovou adaptaci z roku 2005 a já se následně do díla (i filmu) zamilovala. (Velké díky Keiře i Matthewovi :D)
Líbí se mi tehdejší život, kdy mezi každodenní starosti patřilo dobře se provdat, chodit na plesy a žít tak bohatý společenský život :D. V knížce sice bylo pro mě pár nezajímavých míst, ale jinak převládala zvědavost, co bude dál. Mrzí (a štve) mě snad jen jedna věc - tam kde bych moc ocenila dialogy, máme jen nepřímou řeč (nejvíc snad právě mezi Elizabeth a panem Darcym).
Je to moje nejvíc polepíkovaná a vyznačená knížka, určitě se k ní ráda vrátím.

ViktorieMars
03.11.2020 3 z 5

Já opravdu neholduji historickým románům, avšak musím uznat, že Austenová má něco do sebe. Kniha se mi velmi dobře četla, neboť v ní panovalo stálé napětí a udržovala mne po celou dobu zvědavou, co bude na další straně. Ani zde není výrazné množství nudných scén, pro literaturu 19. století tak typických. Dobrá volba k maturitní četbě.

macek8
02.11.2020 5 z 5

Krásný a pravdivý příběh. Přiznám se, že i já jsem kolikrát podlehla své neopodstatněné pýše a předsudkům podobně jako hlavní hrdinka. Zkrátka jsem si něco vykládala jinak, než to bylo ve skutečnosti...

AnselmaAlois
02.11.2020 5 z 5

Na tuhle knihu nemá čas vliv. Je stále tak okouzlující, čtivá a ironická jako byla před 150 lety.

_Knihomolka_
31.10.2020 3 z 5

Bouhužel mě tato kniha vůbec nezaujala. Zasekla jsem se na 121 straně, protože mě to už nebavilo. Nechám si ji na střední školu na povinnou četbu a budu doufat že se do toho nějak donutím.

Maruš.D
28.10.2020 5 z 5

Toto byl můj první román od J. Austen a musím říct, že mne to velmi zaujalo.
Rozhodně je kniha jiná než třeba historické romány od S. Jeffries, ale to se dalo čekat. Líbí se mi, jak je kniha autentická, jelikož autorka ji psala před dvěmi staletí a tudíž věděla, jak se v té době mluvilo, co se dělo a jak se to dělo.
Román je o pýše, bohatství, chudobě, intrikách, záludnosti a především o lásce. Od novodobých autorů dávám přednost u méně “omáčky” a více děje a dialogů, avšak od J. Austen jsem si nemohla přát nic jiného.
Nedávno jsem shlédla i film a musím říct, že mne mile překvapilo, jak se knize podobá.

Anniee
25.10.2020 5 z 5

Na neustálá doporučení jedné slečny jsem se na tuto knihu rozhodla vrhnout uprostřed mé zatím největší čtecí krize... A jak to dopadlo? Zamilovala jsem se tak moc jako už dlouho ne. Hned po dočtení nechala ukápnout slzu a otevřela knihu znovu. Vychutnávala si každou větu.

Jak mě doteď mohla míjet? Dnešní romantické bestsellery na ni nemají ani z poloviny. Zamilovala jsem se do jazyku, jakým je Pýcha a předsudek psána, do prostředí Londýna a Pemberley, do Elizabeth, do Darcyho. Okouzlena jsem se nebyla schopna od knihy odtrhnout. A že byla pomalá? Miluju slow burn romance a táhlé popisy, pokud jsou kvalitní. A u téhle krásky bych klidně ještě sto dvěstě stran přidala.

Jsem srdcem i duší romantička a tomu asi odpovídá mé hodnocení. Jsem ale poměrně náročná romantička. A zrovna v tomhle případě to mělo všechno, za co jsem ochotna platit zlatem - pomalý vývoj vztahu (vlastně všech vztahů), žádná zbrklá rozhodnutí a “miluju tě” po pěti stranách, rozsáhlé, ovšem ne nudné, popisy všeho.

Vím, že na tu dobu to byla velmi výjimečná knížka, a doufám, že tomu tak je i teď. Byl to zajímavý pohled do doby domlouvaných sňatků kvůli majetku a příjemná změna od knih, kde spolu dva spí už po třech minutách. Ihned objednávám její další díla.

laura
21.10.2020 5 z 5

Kdo by je nemiloval? A tak je milujeme a nenávidíme, chápeme i nechápeme, obdivujeme i zatracujeme...

A mezi tím vším doufáme, že stejný příběh, někde, někdy, prožijeme i my. Že jednou potkáme toho svého pana Darcyho...

Krásné, něžné, romantické, plné mouder, obyčejné všednosti i křehké krásy. Četlo se to krásně. A já ty jemné doteky něhy a lásky cítím v srdci doteď.

KatkaLas
21.10.2020 5 z 5

Naprostá klasika, která měsnad nikdy neomrzí. To vzdychání ženských hrdinek slyším i přes stránky knihy... Každý si o Vánocích pouští Lásku nebeskou, já čtu tuhle knihu. Už se těším na prosinec.

DreamerX9
15.10.2020 4 z 5

Film jsem viděla jako první a knihu četla až pak. Čte se to úžasně a kniha více vtáhne do doby ve které se příběh odehrává. Děj ačkoliv známý tak byl knihou skvěle doplněný (Co jste neviděli ve filmu) a také velmi čtivý

Amízek
10.10.2020 3 z 5

Mám ráda dobu, v níž je kniha napsaná. Líbila se mi, ale nebavila mě víc, jako film. V knize hlavně vedou řeči o vztazích, pomlouvání, co komu vadí. Inu zázrak to pro mě není, ale pěkná je. Líbilo se mi, jak Elizabeth a pan Darcy se furt pošťuchovali a jako malé děti si nebyli schopni říct, co cítí.

Renike
09.10.2020 2 z 5

Film byl lepsi, nicmene neni muj salek kavy cist o nicem jen o pomlouvani, o vztazich a o lidskych povah..to nemeli lide nic na praci? :)).. v te dobe zit by se mi moc nelibilo.. hvezdicky davam za humor pana Benneta

Witness
03.10.2020 5 z 5

Skvělá četba, doporučuji všem.. Kniha dává smysl od názvu až po závěrečnou větu. Jediné co bych "vytknul" je postava Jane, která je na můj vkus až příliš naivní a až nesmyslně dobrosrdečná.

renda03
30.09.2020 5 z 5

Vynikající kniha. Nejvíce mě zaujala slušná anglická společnost provázená svými konvencemi v protikladu s velmi chytrou, milou ale také mírně sarkastickou Elizabeth. Naprosto dokonale napsaná kniha. Pýcha pana Darcyho, předsudky slečny Elizabeth ... velmi poutavé.

Lucy.book
29.09.2020 5 z 5

Velmi čtivá knížka, moc jsem si ji užila. Krásný příběh z anglického období. Klasika kterou určitě doporučuji.