Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/544750/bmid_pycha-a-predsudek.jpg 5 7439 7439

Slavný román Jane Austenové vykresluje, jak může nový mladý soused převrátit vzhůru nohama život v rodině s pěti dcerami. V ovzduší se vznáší pýcha, láska, předsudky, společenské konvence, zlomená srdce i společenský skandál, ale také sebepoznání a pochopení. Příběh lásky a hodnot odkrývá vztahy mezi společenskými vrstvami Anglie na přelomu 18. a 19. století a s jemnou, avšak nepřehlédnutelnou ironií líčí prostředí anglického venkova, tamní rodinné vztahy a snahy matek najít svým dcerám vhodné ženichy. Autorka se pohybuje na hraně odlehčeného a vážného tónu, její vtipné postřehy prozrazují bystrou a nemilosrdnou pozorovatelku. Nový překlad Kateřiny Hilské dává vyprávění svěží tempo, přičemž nic neubírá na zmíněné ironičnosti, a svět Elizabeth Bennetové a pana Darcyho je v jejím podání barevnější a jasnější, než jak jsme ho znali doposud.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovart (ČR)

Pride and Prejudice, 1813

BarboraZ
16.03.2021 5 z 5

Nečekala jsem, že mě tahle 220 let stará romantická klasika tak pobaví a že v ní najdu i ironii. Líbily se mi propracované postavy a množství přímé řeči místo popisů. A také šťastný konec, který se už moc často nevidí.

_Bára_
13.03.2021 3 z 5

Bylo to hezké počtení, ale nebylo to moc pro mě. Asi jsem už prostě zvyklá na romány z dnešní doby. Ale musím zde ocenit, že knížka byla velice čtivá a roztomilá. Pomalá romantika a líbilo se mi, že zde máme více romantických linek. Ovšem já radši zůstanu u knížek že současnosti.

meluzena
10.03.2021 5 z 5

Výborně vystavěný příběh, výborně napsaný, dílo se právem řadí mezi světovou klasiku a i po dvou stech letech je stále živé a čtivé. (Teda ne že by mě nenapadlo, jak to dopadne, ale rozhodně mě to neuráželo :).

Ivet_V
04.03.2021 5 z 5

Byla to moje první kniha od Jane Austenové a překvapila mě svou čtivostí. Stránky překvapivě mizely pod rukama. Do Elizabeth jsem se dokázala snadno vžít, přestože žije v jiné době a řeší úplně jiné problémy. A pana Darcyho jsem si oblíbila hned na začátku. I Jane jsem si překvapivě rychle oblíbila. Líbilo se mi, že se tam řešilo i něco jiného než jedna romantická linka. Rozhodně si Pýchu a předsudek ještě někdy přečtu i další knihy od Jane Austenové.

Jara.v
04.03.2021 5 z 5

Tahle kniha je prostě klasika, kterou si můžu přečíst kdykoli znovu a nepřestane mě bavit. Kdyby to šlo, dám 10 hvězdiček. Jane Austenová je prostě úžasná.

Adee.K
03.03.2021 3 z 5

Jako u Maryši, od čtení mě odrazoval fakt, že je kniha v seznamu povinné četby. Kniha však předčila má (ne moc vysoká) očekávání. Ano, bylo to na můj vkus trochu zdlouhavější, ale když jsem se do toho dostala, kniha se četla sama.

maruschka
28.02.2021 5 z 5

Film i seriál miluju, ale knížka je prostě vtipnější :)

Zlajda95
26.02.2021 5 z 5

Kniha je charakteristická spoustou ironie, barvitými charaktery postav, které ve čtenáři vzbuzují emoce, a velmi propracovanými dialogy, které baví. Filmová verze mnohé vynechala a lecos upravila, knižní verze mi pomohla pochopit, jak si k sobě Elizabeth a Darcy vlastně našli cestu.

Mojepočteníčko
24.02.2021 3 z 5

Tenhle příběh jsem bohužel poznala před přečtením jako film. Kniha se četla moc dobře, ale nemůžu tvrdit, že by se mi celý příběh zapsal nesmazatelně do srdce, i když byly pasáže, které jsem si velmi oblíbila. A nejoblíbenější postava? Jednoznačně pan Bennet a jeho břitký, ironický humor a postřehy s jakými reflektuje chování své manželky.

dasa6695
23.02.2021 5 z 5

Co dodat, prostě Jane :)

SydBarrett
23.02.2021 odpad!

Otřesně nudné, do čtení jsem se musel nutit tempem 10 stran za den, jen aby se neřeklo... Až jsem si nakonec řekl, že je to ztráta času. Vůbec nic se tam neděje, dějově je to něco mezi Ulicí 19. století a červenou knihovnou.

vlkodlaq
21.02.2021

V rámci vlastního literárního vývoje a vícepoznání duše mé ženy jsem se pokusil Pýchu a předsudek přečíst. Opravdu jsem se snažil, ale selhal jsem. V životě jsem zatím přečetl něco kolem čtyř set knih a opravdu jsem držel jen několik málo kusů, které by se daly označit za nudnější, bezobsažnější a protivnější, než toto. Ano, nejsem ani cílová skupina a ani se Pýcha a předsudek nepodobá ničemu z mých oblíbených žánrů, takže by nebylo fér hodnotit, nicméně pro představu knihy v této skupině čtivosti, které jsem četl, běžně hodnotím jako odpad. Styl psaní mi působí jen s velmi malou nadsázkou vyrážku v sedací části, "příběh' je naprosto nudný a nezajímavý a celá kniha by se dala bez jakékoli ztráty shrnout do čtyř nebo pěti rozvitých vět, spád má kniha takový, že se nehýbe vůbec nic. A to jsem si kdysi řekl, že se hecnu a přečtu dvě takové knihy, kromě P a p ještě Rozum a cit. To byla ode mě velmi hloupá myšlenka. Raději se příště podobným literárním experimentům zdaleka vyhnu a zůstanu u svých oblíbených a osvědčených žánrů.

koki.veru
14.02.2021 5 z 5

Přečteno po několikáté, tentokrát v rámci čtenářské výzvy. Tahle kniha i film nikdy neomrzí.

uminaa
11.02.2021 5 z 5

Nadčasový román od talentovanej spisovateľky. Dielo samotné alebo postavy asi ani nemusím komentovať, keďže ho už čítali, videli alebo počuli mnohí v rôznych spracovaniach, a nie len od samotnej Jane Austenovej.
Mojou úplne najobľúbenejšou postavou je rozhodne pán Bennet. On si aj napriek svojím chybám a extravagantnosti (podľa svojich súčasníkov) získal obdiv a malý kúsok môjho dievčenského srdca (nič freudovské v tom nehľadajte).

Kontryhelka
09.02.2021 5 z 5

Před lety tento druh čtení byl pro mně skoro na denním pořádku. Prostě jsem se odpoutala od mých hororů a thrillerů a začetla jsem se do jiného žánru, který mně mile překvapil a na nějako dobu mu byla věrná. Příjemné čtení i když ne každý propadne tomuto žánru.

Pilulka89
09.02.2021 5 z 5

Film jsem neviděla a knihu četla jen díky ČV - Kniha vydaná před sto a více lety. A bylo to parádní! Je možné, že bych nehodnotila 5* nebýt ovlivněna/roztoužena/naladěna právě dokoukaným Bridgertonovi na Netflixu :) Nicméně, kniha má nepopiratelný šmrnc, drzost a vtip. Skvělá práce paní Austenová

EvikU.
07.02.2021 4 z 5

Kniha mě úplně neuchvátila, ale 4 * si zaslouží, to zase jo. Nejdříve jsem se nemohla začíst. Vadila mi trochu ta mluva, ale po chvíli jsem se do díla ponořila, představila si tu dobu a byla to nádhera.

Nakonec jsem tedy byla spokojená. A bylo to moc milé čtení mezi thrillery. Díky za Čtenářskou výzvu. :-)

reillycarty
05.02.2021 4 z 5

Pýcha a předsudek, nebuďte pyšní, neohrnujte nos nad touto klasikou, nemějte předsudky k této knize, nebudete zpytovat!

Calwen89
03.02.2021 5 z 5

Krásné, prosté, nadčasové. I kdyby se (opravdu velkou) náhodou našel někdo, kdo nezná příběh pana Darcyho a Elizabeth, od samého začátku by jistě poznal kam to směřuje a jak to končí. Ale i přesto si Austenová dokáže pohrát se slovy a city tak bravurně, že jste napjatí do poslední stránky.

blonde_elis
01.02.2021 5 z 5

Jedním slovem krása. V zásadě poměrně jednoduchý milostný příběh, myslím, že ale právě tento je ten původní, který poskytl inspiraci pro mnoho budoucích variací na všemožné způsoby. Musím vyzdvihnout nádherný jazyk, který člověka skutečně přenese do tehdejší doby, zároveň se ale četl lehce, bez jakýchkoliv obtíží. Je zajímavé uvědomit si, jak moc se společnost a vnímání toho, co je přijatelné a "normální" za ta dvě století proměnily a jakým posunem prošlo i postavení žen. Některé věci jsou přesto stále aktuální - otázka předsudků, opravdovosti citů, upřímnosti a lidské důstojnosti rozhodně rezonuje i dnes a snad vždycky bude.