Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/544750/bmid_pycha-a-predsudek.jpg 5 7439 7439

Slavný román Jane Austenové vykresluje, jak může nový mladý soused převrátit vzhůru nohama život v rodině s pěti dcerami. V ovzduší se vznáší pýcha, láska, předsudky, společenské konvence, zlomená srdce i společenský skandál, ale také sebepoznání a pochopení. Příběh lásky a hodnot odkrývá vztahy mezi společenskými vrstvami Anglie na přelomu 18. a 19. století a s jemnou, avšak nepřehlédnutelnou ironií líčí prostředí anglického venkova, tamní rodinné vztahy a snahy matek najít svým dcerám vhodné ženichy. Autorka se pohybuje na hraně odlehčeného a vážného tónu, její vtipné postřehy prozrazují bystrou a nemilosrdnou pozorovatelku. Nový překlad Kateřiny Hilské dává vyprávění svěží tempo, přičemž nic neubírá na zmíněné ironičnosti, a svět Elizabeth Bennetové a pana Darcyho je v jejím podání barevnější a jasnější, než jak jsme ho znali doposud.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovart (ČR)

Pride and Prejudice, 1813

Fallenyard
14.08.2021 5 z 5

Tuto knihu jsem dlouho odkládala a musím podotknout, že jsem dostala něco dost odlišného od své představy! Příběh byl svěží, vtipný (jízlivý tatínek hlavní hrdinky je top) a úžasně napínavý! Některé zvraty jsem nečekala a uznávám, že jde o právem oceňované dílo, které je v mnoha ohledech nadčasové.

Anavi8912
14.08.2021 3 z 5

Díky Čtenářské výzvě jsem si vybrala tuto knihu a vrátila se tak do svých studentských let. Po psychotrilerech a detektivkách odpočinkové čtení.

Izu
12.08.2021 1 z 5

Záživnější by byl snad i návod na instantní polévku.

Ivanka83
01.08.2021 5 z 5

Netušila jsem, že se mi ti bude až tak líbit. Elizabeth jsem si hned oblíbila. A Darcy? Waw. Tolik jsem jim fandila.
A i když nejsem fanda filmů, ta tento se asi i kouknu.

Lennuse
26.07.2021 5 z 5

Román vyšel poprvé v roce 1813 a dodnes baví. Nadčasové dílo, které se čte jedním dechem. Autorka skvěle zachycuje vnitřní charakteristiku jednotlivých postav. Moc se mi líbily sarkastické a vtipné poznámky pana Benneta, ty prostě neměly chybu. Hlavní hrdinka Elizabeth mě zaujala svou bezprostředností a názory. Poté, co odmítla pana Darcyho jsem s napětím sledovala, jakým způsobem si k sobě najdou cestu. Prostě romantika na úrovni. Knihu jsem četla až po zhlédnutí filmu a vůbec to nevadilo. Naopak mám pocit, že herci v hlavních rolích přesně odpovídají knižnímu profilu. Ke knize se určitě ráda znovu vrátím.

Munchkin451
26.07.2021 5 z 5

Miluju jak knížku, tak film!!

Martina157
24.07.2021

Moje nejoblíbenější...

espesita
24.07.2021 5 z 5

(SPOILER) Poprvé se mi tahle kniha dostala do ruky před šesti lety a vybavuji si jen, že mě příliš nenadchla a brzy jsem ji do knihovny zase vrátila. Tenkrát to bylo jedno ze starých vydání ze 70. let, proto jsem tentokrát sáhla po tom nejnovějším s novým překladem Kateřiny Hilské. A jsem nadšená! Nechápu, co se mi tehdy napoprvé nezamlouvalo. Líbila se mi lehkost děje a stylu vyprávění, poměrně rychlé (někdy až příliš) posouvání v ději i vykreslení postav. Přirozeně jsem se neubránila srovnávání se seriálem z r. 1995, ale snad poprvé nejsem zklamaná ani jedním – ani seriálem, ani knihou. Ač se v něčem liší, přesto zůstávají v podstatě stejné. Musím ale přiznat, že nový překlad mi nesedl. Některé pasáže, především v přímé řeči, na mě působily kostrbatě, nesrozumitelně, někdy až nesmyslně. Některé výrazy se podle mě do této knihy vyloženě nehodí, např. vyjádření paní Bennetové, že ji dcera „podrazila“, když odmítla pana Collinse, nebo slova pana Darcyho, že si Elizabeth zjevně přeje, aby „už zmizel“, po přečtení dopisu od Jane.

Danka555
21.07.2021 5 z 5

Romantická klasika, která je ale chytře a vtipně napsaná, knížka, kterou jsem v životě měla v ruce už mockrát, neboť sem tam asi každá žena dostane náladu na čtení tohoto typu. Mnohé recenze zmiňují filmová zpracování, na obálce je fotografie z filmu z roku 2005 (Keira Knightley + Matthew Macfadyen, krásná hudba Daria Marianelliho), pro mně je ale nepřekonatelná šestidílná britská série z roku 1995 (Jennifer Ehle + Colin Firth), která dle mého soudu naprosto dokonale vystihuje atmosféru knižní předlohy. Kdo neviděl, vřele doporučuji.

MíšaS.
20.07.2021 5 z 5

Tak jsem opět po nějakém čase dostala chuť na romantiku a tato kniha je přesně to pravé. Hravé dialogy mezi hlavními postavami jsou geniální. A i když někdo může knize vytknout, že se v ní nic neděje, tak já se bavím při popisech přírody a střídání období a při dokonalém vykreslení lidské povahy. Takže opět krásně strávený čas. A teď ještě repete Rozumu a citu a bude romantička ve mne na nějaký čas znovu spokojená...

Vendy1993
19.07.2021 5 z 5

Knižní Pýchu a předsudek jsem si přečetla až po tom, co jsem viděla film. Většinou to nedělá dobrotu, ale tady jsem si dokázala udržet film stranou a velmi jsem si četbu užila. Jane Austen byla skvělá spisovatelka (podobně jako sestry Brönteovy).

Fiddis
13.07.2021 5 z 5

Ke knize jsem se dostala díky čtenářské výzvě. Ačkoliv jsem kdysi dávno viděla film, už jsem si ten příběh přesně nepamatovala. Myslela jsem si, že mě to v knižní podobě nebude bavit, ale opak je pravdou, bylo to moc hezké :-)

HoneyH
01.07.2021 5 z 5

Láska na první pohled/po prvních pár stránkách. Austenová je dobrá borka, když stvořila v podstatě šablonu pro dokonalého, nedostupného sexy gentlemana, do kterého jsou ženy zamilované dodnes.

iveta0549
29.06.2021 5 z 5

Nejdříve jsem viděla filmové zpracování a to jsem si velice oblíbila. Rozhodla jsem, že zkusím i knihu a jsem ráda, že jsem to udělala. Knížka je mnohem lepší. Mám strašně ráda příběh Elizabeth a pana Darcyho.

kedlis
27.06.2021 4 z 5

Za mě je toto tedy klasika, která mě příjemně překvapivě a bavila, jelikož jsem měla ze začátku strach, že půjde o nudné tlachání. Příběh je to velice čtivý, až na občasné popisné pasáže.

martinka1751
19.06.2021 5 z 5

Po dlouhé době mě strašně mrzí, že jsem dočetla knihu... Prostě za mě dokonalost

novotna465
10.06.2021

Byla jsem zvědavá jestli mě kniha bude vůbec bavit, protože jsem nevěděla do čeho jdu. Ale byla jsem příjemně překvapená! Celý příběh mě neskutečně nadchnul, bohužel jsem se o knížce dozvěděla až po zhlédnutí filmu :( Knížní verze byla mnohem lepší než filmová verze! Postavy byly dost zajímavé! Dost oceňuji, jak autorka dokázala zachytit myšlenky hlavní hrdinky. Po dočtení si tak říkám že mě autorka dostala, ke konci jsem každou stránku hltala a už jsem chtěla vědět jak to celé zkončí! Je zkrátka román, který má kouzlo v samosobě. Rozhodně bych knihu moc nedoporučovala, lidem kteří nemájí rádi romány, avšak pokud chtějí přejít do něčeho nového, rozhodně knihu doporučuji jako rozehřátí. Musím přiznat že je to obdivuhodné, hlavně protože jsem zjistila, že autorka neměla vlastní pracovnu a knihu psala v salóně, kde ji mnoho lidí vyrušovalo. Mohu jen doporučit, a pro lidi co neradi čtou, doporučuji filmovou verzi.

AriaLovesBooks
08.06.2021 5 z 5

Hned na začátek bych chtěla napsat, že mě celý příběh neskutečně nadchnul! Dříve jsem o tomto díle mnoho slyšela, ale nikdy mě to nějak nezaujalo. Ale díky mé sestřenici jsem se podívala na film a ten mě natolik okouzlil, že jsem si knížku prostě musela přečíst. A rozhodně toho nelituji. Příběh byl tak poutavý, že se to četlo samo, postavy byly různorodé a mnohdy dosti zajímavé, což se mi hrozně líbilo a ty jejich dialogy člověka dokázaly přenést do té konkrétní doby. Knížka byla opravdu čtivá, ačkoliv se nejedná o jazyk, který bychom v dnešní době používali při běžném rozhovoru. Je to zkrátka klasický román, který v sobě skrývá jakési kouzlo.

Myslím si, že se najde hodně lidí, kterým se kniha líbit nebude, kvůli zdlouhavosti rozhovorů a vleklejšímu ději, ale také si najde své příznivce. Mně to vůbec zdlouhavé nepřipadalo, ale vím, že spousta lidí by z toho mohla být na nervy.

Tuto knihu bych doporučila všem, kteří rádi čtou klasickou literaturu a romány zasazené do dřívější doby.

makyla
27.05.2021 5 z 5

Jé, tak tohle se mi moc líbilo. Ano, já ostuda jsem si ji přečetla až teď. Ale vím, že rozhodně zůstane doma a určitě se k ní zase vrátím. A tuším, že to nebude jen jednou. :)

Metroušek
25.05.2021 4 z 5

Zdejší hodnocení je jednoznačně přehnané, a plně je chápu, a proto také přidávám jednu hvězdičku za ten nádherný, citlivě natočený a naprosto dokonalý film (2005), jehož byl tento román předlohou. Knížku můžete klidně pominout. Forma je opravdu beznadějně zastaralá. Leckdo z nás má to štěstí, že podobnou zápletku i vyústění v nějaké podobě zažije, protože láska je věčná, a pořád ji baví hrát své staré kusy s novými herci a herečkami, kteří si to také vrcholně užívají.