Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/544750/bmid_pycha-a-predsudek.jpg 5 7439 7439

Slavný román Jane Austenové vykresluje, jak může nový mladý soused převrátit vzhůru nohama život v rodině s pěti dcerami. V ovzduší se vznáší pýcha, láska, předsudky, společenské konvence, zlomená srdce i společenský skandál, ale také sebepoznání a pochopení. Příběh lásky a hodnot odkrývá vztahy mezi společenskými vrstvami Anglie na přelomu 18. a 19. století a s jemnou, avšak nepřehlédnutelnou ironií líčí prostředí anglického venkova, tamní rodinné vztahy a snahy matek najít svým dcerám vhodné ženichy. Autorka se pohybuje na hraně odlehčeného a vážného tónu, její vtipné postřehy prozrazují bystrou a nemilosrdnou pozorovatelku. Nový překlad Kateřiny Hilské dává vyprávění svěží tempo, přičemž nic neubírá na zmíněné ironičnosti, a svět Elizabeth Bennetové a pana Darcyho je v jejím podání barevnější a jasnější, než jak jsme ho znali doposud.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovart (ČR)

Pride and Prejudice, 1813

TaNya_
05.02.2022

Tak tuhle jsem četla opravdu hodněkrát, myslím že to vlastně byla první knížka, kterou jsem přečetla anglicky a od té doby už jsem se k překladům nevrátila. Zbožňuju ten příběh, pokaždý v něm najdu něco, co mi zabrní u srdce.

alabra
02.02.2022 5 z 5

Vyslechnuto podruhé jako audiokniha, příjemný poslech, děj plyne pomalu jako líná řeka, ale nevyhnutelně. Kdo co řekl, jak se u toho tvářil, společenská omezení, charaktery postav předem rozdané jen s jednou výjimkou, tou je hlavní hrdina. Jak dalece jsou tyto hodnoty vzdáleny dnešní uspěchané době, leč snobství, omezenost a blbost jsou věčné.

aktijnov
01.02.2022 5 z 5

Příjemné odpočinkové čtení...

zdenaR
29.01.2022 4 z 5

Příjemné čtení i poslech.
Austenová je klasika, která nezklame.

Sanny_happ
10.01.2022 4 z 5

Krásná kniha. Po přečtení chápu, proč se všem tak líbí už po staletí. Nádherný příběh, který mi utkvěl v paměti.

Mrshodan
04.01.2022 4 z 5

"Přečetla" jsem jako audioknihu, namluvenou Danou Černou. A bylo to poslouchání příjemné a milé.

Jana K
30.12.2021 4 z 5

Klasika :-)

Terezkasaccount
29.12.2021 4 z 5

Nejoblíbenější kniha od Austenové

Firstovka
26.12.2021 5 z 5

Ke knize se pravidelně vracím kdykoli je mi smutno, příběh miluju a četla jsem taky zajímavé pokračování příběhu od P.J.Jamesove. Líbí se mi i film ale mnohem radši mám starší seriál BBC s Colinem Firthem ...

Gordonlord
26.12.2021 3 z 5

Ona ta Kochanská v seriálu Červený Trpaslík měla v podstatě pravdu. Svět Pýchy a předsudku je skutečně plný "kultůry a nyáncí". Kulturou se rozumí krásné vyobrazení strojeně šosácké doby, svázané přísnými dogmaty, bez kterých by se lepší střední třída neobešla, a bez kterých by byl nejen život zbohatlických dcerušek mnohokráte lehčí.

Nyáncemi se poté rozumí dovedně zašitý humor a sarkasmus, který je možno při méně pozorné četbě často minout a také detailní, zřejmě dobře promyšlený a velmi čitelný spisovatelský styl. Nevím, do jaké míry je tohle dílem moderního překladu, ale na to, že se jedná o 200 let starou knihu, čte se velmi lehce, poutavě a nenudí ani přesto, že se většinu času prakticky nic neděje.

Vše se točí kolem rodiny Bennetových, kteří potřebují výhodně provdat svých pět dcerušek a vyzískat věno, aby zabezpečili rodinu, které hrozní vystěhování z vlastního domu kvůli nevýhodné smlouvě. Nikde není sebemenší vzruch či napětí, Jane Austinová neumí napsat dobrý dramatický oblouk, zvrat, či gradaci děje, na které je čtenář u moderních, nebo alespoň současných románů zvyklý. Píše přesto kulturní, nonšalantní a poutavou formou, kterou dokáže podat šosáckou zbohatlickou nudu jako nejpoutavější literární ovoce.

Nebýt z dnešního pohledu trestuhodných nedostatků v budování dramatu, byla by to fakt pecka. Ale takhle je to aspoň dobré, lepší a kulturnější čtení v podání červené knihovny.

Termaap
11.12.2021 4 z 5

(SPOILER) Přečteno v rámci čtenářské výzvy… jsem rada, že mě výzvy občas donutí přečíst něco, co bych nejspíš donekonečna odkládala. Já mám s klasikou všeobecně problém; myslím, ze mi to trochu zkazila škola. Snad krom Orwella mě bohužel z povinné četby nic moc nenadchlo. Rozhodně si teď dokážu představit jiné knížky, které by mě jako nactiletou bavily více, které by se možná zaobíraly tématy mne v té době bližší a aktuálnější a které by ve mne probudily lásku ke knihám a čtení obecně. Troufám si tvrdit, ze pokud by se poslední zmíněné podařilo uskutečnit u většiny studentů, do budoucna by ze zvídavosti po klasice přece jen sáhli. Jako třeba já právě teď. Cítím, ze klasická literatura je něco, o čem bych měla (a chci) mít alespoň základní povědomí a hlavně myslím, že jí v tomto pozdějším věku dokážu lépe porozumět.
Knihu jsem četla poměrně delší dobu, potřebovala jsem se na text více soustředit. Bůh ví proč jsem si myslela, že příběh skončí nešťastně, takže přišlo příjemné prekvapeni v podobě happyendu.
Zhlédla jsem krátce po přečtení i film a nedokážu se ubránit srovnání. Film se mě dotkl trochu více, především závěr mi přišel v knize tak nějak okleštěný a nepřenesl na mě příliš emocí. Je to asi první film, který se mi zdál o fous lepší než kniha.
Příběh mě ale nejspíš zasáhl víc než bych si byla myslela. Je pravda, že se mi už pár dní drží v myšlenkách.

JointlieKat94
09.12.2021 5 z 5

Bože! Nesnášim, když se mi vymaže komentář! Pak se už nedokážu stejně vyjádřit.

Knihu jsem tedy dlouho odkládala, ačkoliv nevím proč.. hvězdičku jsem ubrala proto, že jsem se zachytila při občasným přeskakování slov a neúplné soustředěnosti..

Kniha je prostě skvělá, romantická a se spoustou nepochopených slov a záludností. Kdyby Elizabeth více mluvila s panem Darcym, byli by spolu už mnohem dřív. On je charakter teda! :) moc se mi to líbilo a ráda vyzkouším i jinou knihu autorky.

P.S. Dodávám, že jsem včera skoukla i film, který se mi libil asi o něco více. Tomu bych dala 5*. Nejkrásnější byl konec, který byl v knize naprosto jinak, a tak mě neokouzlil. Pan Darcy byl i ve filmu úžasný, a skvěle vystihnutý. Obsazení taky dobré. :)

Nemám.jméno
27.11.2021 4 z 5

Jedna z nejlepších knih v povinné četbě.

INCOGNITOREADER
21.11.2021 5 z 5

Pro mě jedna z nejoblíbenejších knih vůbec. Když si vezmu, že originál je z roku 1813 a samozřejmě my máme moderní překad, ale stejně. Ten příběh... Je to sice pokládáno za romantiku, ale tady je toho mnohem, mnohem víc. Mě je moc blízký sarkasmus. A tady je ho tolik a je tak krásně skrytý. No prostě úžasné! A tady se musí nechat, že i filmová adaptace z roku 2005 je naprosto dokonalá.

Andrea81
20.11.2021 5 z 5

To bylo ták hezké. A to jsem se schválně vyhýbala tomuto žánru, v domnění, že to nebude nic pro mě. Ach ty předsudky...

Zuna1990
17.11.2021 5 z 5

Pýcha a predsudok je nádherný príbeh slečny Elizabeth a pána Darcyho, príbeh o prekonávaní ich vlastnej pýchy a zbavovania sa predsudkov, ktoré, bez toho aby to sami vedeli, prekonáva predovšetkým ich vzájomná láska. Nie je naivná, ani presladená. Je plná obety a snahy bojovať aj napriek rozdielnym sociálnym vrstvám, kedy ani spoločenské konvencie neprekonajú city dvoch ľudí. Celý zážitok doplňuje autorka skvelým humorom na pozadí vznikajúceho feminizmu v 18.storočí v Anglicku, ktorý do knihy pretavila prostredníctvom hlavnej postavy čerpajúc zo svojho života. Či už ide o odmietnutie ponuky na vydaj, dokonca dvakrát, alebo o formovanie individualizmu. Určite je kniha obľúbená aj kvôli budovaniu ženskej integrity a uvedomovania si dôležitej úlohy žien v spoločnosti, ich vzdelania a slobody slova. Jane Austen mi učarovala a rozhodne si prečítam aj jej ďalšie knihy.

"Doteraz som bol presvedčený, že poézia lásku živí," poznamenal Darcy. "Možno dokonalú, pevnú a zdravú lásku. Tomu, čo už je silné, všetko padne na úžitok. Ale ak ide len o drobnú, slabú náklonnosť, som presvedčená, že ju jeden vhodný sonet utrápi hladom."

Han-nah
14.11.2021 5 z 5

Kniha, ke které se ráda vracím. Opět jsem viděla Tv zpracování, proto jsem po ní sáhla. Prostý příběh ze staré Anglie mě vždy něčím osloví. Pak zavřu oči a snažím se z knihy čerpat.
Předsudky byly, jsou a budou a mohou být prakticky vůči čemukoliv. Jsou to negativní pocity vůči někomu nebo něčemu. Některými si ulehčujeme svůj život, některými kritizujeme, aby ten náš život dával smysl.
Pýcha - povýšenost, opakem je pokora, která mnohým z nás chybí.
Já mám taky se svou povahou někdy problém, protože říkám pravdu , jsem ráda, když mluvím s lidmi na rovinu. Pravdu přijímám, ale taky ji někdy musím v sobě zpracovat. Dnešní doba v lidech utlumuje city, málokdo vyjadřuje své opravdové emoce, požaduje se empatie. Je to ale vždy dobře? Podívejme se na malé děti, proč nám u nich ta dětská upřímnost nevadí?

Teseme
14.11.2021 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha.

Danago
10.11.2021 4 z 5

Vznešená romantika z prostředí Anglie 19. století. Nebylo to špatné, ale já romantiku moc nevyhledávám , i když je to klasika, je to velice podobné současným romantickým knížkám. Trocha humoru byla velice příjemným obohacením tohoto příběhu.
Ještě se určitě podívám na film.

Lessana
10.11.2021 5 z 5

Dala som si po čase repete tohto nestarnúceho príbehu Elizabeth a pána Darcyho, Jane a pána Bingleyho... Mala som totiž chuť jednak na romantiku, no najmä na vycibrený autorkin štýl, jej briskný vtip, skvelé dialógy a krásne psychologické drobnokresby postáv. Som opäť mimoriadne spokojná a zo svojho niekdajšieho 5-hviezdičkového hodnotenia neuberám ani ň. Naopak, keby sa dalo, ešte pridám, keďže tentoraz som si Pýchu a predsudok vychutnala v skvelom českom preklade (minule šlo o nevydarený slovenský s ľahostajnou redakciou...).