Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/544750/bmid_pycha-a-predsudek.jpg 5 7439 7439

Slavný román Jane Austenové vykresluje, jak může nový mladý soused převrátit vzhůru nohama život v rodině s pěti dcerami. V ovzduší se vznáší pýcha, láska, předsudky, společenské konvence, zlomená srdce i společenský skandál, ale také sebepoznání a pochopení. Příběh lásky a hodnot odkrývá vztahy mezi společenskými vrstvami Anglie na přelomu 18. a 19. století a s jemnou, avšak nepřehlédnutelnou ironií líčí prostředí anglického venkova, tamní rodinné vztahy a snahy matek najít svým dcerám vhodné ženichy. Autorka se pohybuje na hraně odlehčeného a vážného tónu, její vtipné postřehy prozrazují bystrou a nemilosrdnou pozorovatelku. Nový překlad Kateřiny Hilské dává vyprávění svěží tempo, přičemž nic neubírá na zmíněné ironičnosti, a svět Elizabeth Bennetové a pana Darcyho je v jejím podání barevnější a jasnější, než jak jsme ho znali doposud.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovart (ČR)

Pride and Prejudice, 1813

Miliarda
14.10.2022 4 z 5

Literární klasika, které jsem se dlouho obával, mě vcelku překvapila svou čtivostí. Ačkoliv se nejedná o žánr, jehož jsem cílovou skupinou, Jane Austenová mi svým stylem psaní četbu značně zpříjemnila. Laskavý humor, nadsázka a "vzletný" psaný projev dělají z této romantické knihy určené spíše ženám četbu, kterou nebudou opovrhovat ani muži. Jediné co bych knize vytknul je její délka, kdy jednotlivé námluvy hlavních postav trvají zbytečně dlouho a toto téma se nadbytečně opakuje. Celkově jsem však mile překvapen a rozhodně času stráveného s touto knihou nelituji.

Romanka89
14.10.2022 4 z 5

Absolutně tohle není můj žánr, příběh znám z filmu. Zpočátku mi to prostě přišlo jako děsná snobárna, prostě jiná doba, cílem mladé ženy je hlavně se vdát, řeší se hlavně dobré postavení ve společnosti a peníze. Každopádně nakonec hodnotím pozitivně, prostě doják s happy endem. Naprosto chápu, že tohle nebude literatura pro chlapy.

Sigurd_Lesandi
14.10.2022 3 z 5

Jedna z dalších knih, do kterých jsem se pustil především kvůli maturitě a hned na začátku řeknu, že tady nejsem cílová skupina.
Atmosféra luxusních panství, bohatých rodin a celkově historické doby z knihy přímo sálá. To se povedlo a bylo příjemné se do takového prostředí podívat.
Bohužel jsem však u čtení, jako takového, trpěl, protože se mi kniha četla hrozně pomalu. Nevím, zda mi nesedl autorčin styl, překlad nebo jsem nezvolil nejlepší vydání, ale i když jsem se dostal k zajímavým pasážím, tak jsem se přes ně nemohl prokousat dál.
S hlavní hrdinkou Elisabeth, druhou nejstarší z dcer Bennetových, to bylo také poměrně složité. Líbí se mi její vyobrazení jakožto dobové rebelky, která má plno vlastních názorů, nebojí se komukoliv cokoliv říct do očí a nedbá na tehdejší stereotypy jako ostatní. Z tohoto úhlu se povedla. Na druhou stranu se z ní za polovinou knihy stane zamilovaná puberťačka, a to byla pasáž, kterou jsem těžko rozdýchával.
Zároveň mi příběh přišel v pár okamžicích neplynulý. Párkrát se mi stalo, především v jednom okamžiku ke konci knihy, že jsem byl zabraný do jedné dějové linie, v tom přišel střih, který mě přenesl do úplně jiné situace a na předešlou linii se na dlouho zcela zapomnělo.
Jak říkám, nejsem tu cílová skupina a kniha se mi moc dobře nečetla, ale pokud hledáte prostě jen pomalý, příjemný, romantický příběh z historického prostředí, tak můžu Pýchu a předsudek určitě doporučit. Možná jí nám někdy v budoucnu druhou šanci s jiným vydáním.

andrysek158
19.09.2022 4 z 5

Knížku jsem četla ještě ve škole v rámci povinné četby a tenkrát mě vůbec neoslovila a od té doby jsem se jí vyhýbala. Po 15 letech jsem se k ní vrátila a knížka mě kupodivu pobavila a zaujala, že jsem se od ní nemohla odtrhnout. Ještě jsem ji doplnila shlédnutím filmu a jsem z příběhu nadšená.

Doporučuji nenechat se otrávit knížkou jen proto, že je v povinné četbě a je škoda, že tento přístup dokáže čtení mnoha lidem vyloženě znechutit.

Za mě je knížka velmi čtivá a příběh romantický i komický. Nejvíc mě bavila jednoduchost matky Bennettové a pana Collinse.

Luciska13
15.09.2022 5 z 5

Klasika, která nikdy neomrzí. Tato knížka je pro mě láska, mohla bych ji číst jedním dechem stále a stále dokola a přitom být neustále zvědavá, co se stane na další stránce.

Rapeh
29.08.2022 5 z 5

Ke knize jsem se vrátila po 30 letech a vnímání knihy je úplně jiné než v pubertě. Kniha je čtivá a příběh krásně popisuji dobu v které se odehrál

Bryel
27.08.2022 5 z 5

Jsou příběhy, které nikdy nezevšední a toto dílo z počátků feminismu (žen-spisovatelek) na starém kontinentu je jednoznačně jedním z nich. I optikou dnešního čtenáře obsahuje příběh spoustu milých úsměvných momentů.

Atekram
26.08.2022 5 z 5

Vtipná nadčasová klasika.

Hakate
23.08.2022 4 z 5

Moc pěkná klasika, nadčasové myšlenky, pěkný příběh.
Knihu jsem četla na škole, kdy mě úplně neoslovila, nyní je to velmi pěkné čtení.

Lienilda
20.08.2022 5 z 5

Ráno jsem dočetla knihu, po obědě se podívala na film s Keirou Knightley. Obojí jsem si vrchovatě užila, film můžu vidět každých pár měsíců i díky skvělé hudbě.
První polovina kniha byla taková těžkopádnější a dialogy se mi hůře četly, druhá půlka pěkně odsypala. Prostě celoživotní láska.

ještěrka38
15.08.2022 3 z 5

Klasika, ale já se nějak nedokázala začíst. Knihu jsem dočetla, ale není to můj šálek kávy.

Arven2001
14.08.2022 4 z 5

Příjemná oddychovka. Kniha je čtivá. Vyzdvihla bych přirozenost dialogů. Postavy v knize jsou nedokonalé, vyskytují se trapné momenty i sarkastické promluvy.
Především se mi líbilo postupné poznávání postavy Darcyho. Tušila jsem, že všechno nebude tak, jak se tvrdí, ale přesto jsem byla překvapená vývojem této postavy.

Knihomolka474
05.08.2022 5 z 5

Knihu jsem přečetla už dvakrát a musím říct, že to pokaždé stálo za to. Poprvé jsem ji četla aniž bych věděla, co se bude dít a úplně mě to nadchlo. Rozhodně doporučuji! :)

Hypatia1010
31.07.2022 5 z 5

Poprvé jsem knihu četla v pubertě. Už tehdy mě příběh zaujal. I když jsem zpočátku nemohla panu Darcymu přijít na chuť. Znovu jsem se ke knize vrátila nedávno. A přestože nyní v dospělosti asi přistupuji k příběhu kritičtěji, stále mě tato nesmrtelná klasika baví a určitě to nebylo naposled, co jsem po knize sáhla. Od autorky jsem už četla tři tituly a čtvrtý mám rozevřený, ale Pýcha a předsudek je za mne určitě její nejlepší román.

Gabi13
27.07.2022 5 z 5

Je úžasné, jak jedněm je kniha tak milá a druhým k chuti nepřišla. Ta rozmanitost se mi líbí. Já ji pořád odkládala a pak ji četla do výzvy. A ano je to přesně ta doba o které moc ráda čtu. 19.stol., kdy zdvořilost, úcta a noblesa byla důležitá, stejně jako konverzace, dopisy a plesy. Člověk se může ponořit do takové doby a na chvíli si zkusit být s ...lidmi. Na odpověď čekat třeba týden. Zkrátka je hezké být bez technologií, ale s lidmi a to mě na tom přitahuje. Komunikace, lidi a jejich život.

klaraj093
23.07.2022 4 z 5

Přiznám se, že jsem knihu četla v podstatě rok,protože začátek mě moc nezaujal a nutila jsem se do čtení,takže jsem jí potom odložila.Teď jsem se ke čtení znovu vrátila a knihu jsem dočetla a musím uznat že jsem udělala chybu když jsem jí nedočetla hned, protože byla opravdu skvělá.Styl psaní je sice staroanglický,ale když se tomu člověk poddá tak si na to zvykne ale ve finále si přečte krásný příběh.

martina.culik
22.07.2022 4 z 5

Podařilo se mi vyhnout se všem filmům a rozborům této klasiky, takže jsem vůbec nevěděla, co mě čeká. Děj mi trochu připomínal běžné divadelní komedie: páry se mají vzájemně rádi, jen si to kvůli různým nedorozuměním neřeknou a proto je všechno trochu zamotané, ale nakonec se samozřejmě rozmotá.
Musím přiznat, že komunikační bariéry mezi jednotlivými postavami mi chvílemi šly dost na nervy, ale chápu že to patřilo k ději a hlavně k tehdejší době.
Každopádně konečně chápu lecjaké narážky odkazující na pana Darcyho a předpokládám, že se časem pustím i do některé z dalších autorčiných knih.

_Knihomolka_
16.07.2022 3 z 5

"Čeká tě strastiplné rozhodování, Elizabeth. Ode dneška ztratíš jednoho z rodičů. Nevezmeš-li si pana Collinse, nesmíš matce na oči, a vezmeš-li si ho, nesmíš na oči mně."
Na druhý pokus jsem už knihu dočetla. Musím přiznat, že se s nějakým tím odstupem let můj pohled na Pýchu a předsudek, jak jsem očekávala, opravdu trochu pozměnil. Z dříve nudné a ne moc zajímavé knihy se pro mě stala milou a příjemnou oddechovkou, která by rozhodně neměla chybět v žádné knihovně. Tímto se chytám na další romány od Austenové :)...

KateřinaKK
07.07.2022 5 z 5

Úžasná knížka, není to překombinovaná romantická slátanina, pohodové čtení :)

ludek.n
04.07.2022 4 z 5

Tahle literární klasika začíná jako salónní krasořečnění, za nějž by málokdo dal ruku do ohně, jenže posléze nadobude tak úžasnou dynamiku a živost, že nelze neocenit brilantní dialogy, jež na svá bedra převezmou celou tíhu kompozice. Namísto dlouhých opisů, stačí jedna trefná věta a všechno je jasné. Lehká, citlivě dávkovaná, satira oživuje statičtější pasáže. Přestože Pýcha a předsudek neohromí prudkými nebo nečekanými zvraty a klidně by se mohla odehrávat na scéně s jedněmi kulisami, děj je dostatečně poutavý, aby nenudil. Protože je autorkou žena, mají v sobě ženské postavy více plastičnosti a působí přirozeněji, než jejich mužské protějšky. Pánové Bingley, Bennet, Collins, Wickham, dokonce i pan Darcy představují spíše archetypy, než osobité hrdiny, kteří by byli dámám rovnocennými partnery. Na přitažlivosti díla to však nic neubírá. Je čtivé i po více jak dvou stech letech, a to bez pardonu klobouk dolů.