Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/544750/bmid_pycha-a-predsudek.jpg 5 7441 7441

Slavný román Jane Austenové vykresluje, jak může nový mladý soused převrátit vzhůru nohama život v rodině s pěti dcerami. V ovzduší se vznáší pýcha, láska, předsudky, společenské konvence, zlomená srdce i společenský skandál, ale také sebepoznání a pochopení. Příběh lásky a hodnot odkrývá vztahy mezi společenskými vrstvami Anglie na přelomu 18. a 19. století a s jemnou, avšak nepřehlédnutelnou ironií líčí prostředí anglického venkova, tamní rodinné vztahy a snahy matek najít svým dcerám vhodné ženichy. Autorka se pohybuje na hraně odlehčeného a vážného tónu, její vtipné postřehy prozrazují bystrou a nemilosrdnou pozorovatelku. Nový překlad Kateřiny Hilské dává vyprávění svěží tempo, přičemž nic neubírá na zmíněné ironičnosti, a svět Elizabeth Bennetové a pana Darcyho je v jejím podání barevnější a jasnější, než jak jsme ho znali doposud.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovart (ČR)

Pride and Prejudice, 1813

Aerine
17.12.2017 4 z 5

Ani se nenadějete a jste v 19. století a přejete Elizabeth štěstí s tím zpočátku protivným Darcym. A celý ten rok uteče jako voda. Jsem moooc spokojená

PavlínaAlžběta
15.12.2017 5 z 5

Austenová měla dar co se týče psaní a každé její dílo je něčím krásné, ale Pýcha a předsudek je královnou jejich děl. Knihu jsem četla tolikrát, že to nespočítám, ale film jsem si nikdy nepustila, abych si nezkazila vlastní fantazii. Něžně psaný román, který se čte jedna báseň, stále čekáte jak se bude děj vyvíjet. Každý z anotace pozná, že se dočte o lásce, postavení ve společnosti, jaká to společnost vůbec byla, co bylo správné a co ne, co smělo či nikoliv. Hrdinka Elizabeth si získá každou čtenářku (možná i čtenáře) a pan Darcy...muž, který dokáže změnit svoji povahu a chování, jen aby dokázal, jaký opravdu to člověk je. Budete uneseni do děje , prožívat napětí i humor, ale hlavně romantiku.

LucyDvorska
09.12.2017 5 z 5

Ze začátku jsem do knihy nemohla vůbec začít, když jsem ji četla poprvé, ale nevzdala jsem to, jelikož jsem příběh znala ve filmové verzi a tu miluji, tak jsem knihu neodložila a četla dál. Příběh vůbec nezklamal, jsem ráda, že jsem si ji přečetla. Dnes mám tuto knihu snad po desáté přečtenou a ve své knihovničce. Ráda se k ní vracím. Za panem Darcym obzvláště. Krásný román, skvěle napsané a mohu jen doporučit. Pokud se vám kniha ze začátku nebude líbit, jako mne poprvé, a bude ji chtít odložit a nedočíst, nedělejte to! Opravdu vás mile překvapí.

gonegirl
09.12.2017 4 z 5

Co dodat? Zamilovala jsem se do tohoto příběhu. Zamilovala jsem se do pana Darceyho i do Elizabeth. Jeho čistá a upřímná láska a její inteligence a nespoutanost. Zamilovala jsem se do Viktoriánské Anglie a jejích malebných zákoutí. Nikdo neprohloupí, když si knihu přečte, a věřím, že jí mnozí budou okouzleni tak jako já.

lucalex
23.11.2017 5 z 5

I když romány normálně nečtu a nemám ráda, tak Pýcha a předsudek je jednou z mých oblíbených knih.

Siora
23.11.2017 4 z 5

Tak mi bylo řečeno, že Darcy neexistuje... Ještěže je tam ten Bingley. Skvělý román, nejvíce mne bavily skryté vtípky a palčivé poznámky. Postavu Lízy jsem znala jen z filmů, takto jsem ji poznala naprosto v jiném světle. Film má jednoduše méně prostoru pro vyjádření pocitů postavy. Za mě ****.

klarafialova
11.11.2017 4 z 5

Při téhle knížce mi trvalo, než jsem se začetla a vžila do děje. Elizabeth je mi hodně sympatická jako postava. Prostředí, ve kterém se knížka nachází mi doteď nebylo tak známé, trvalo mi, než jsem pochopila některé situace, jelikož život na přelomu 18. a 19. stol. se značně liší od toho, který žijeme dnes.
Co ale zůstává stejné je láska. Příběh lásky Jane a pana Darcyho byl opravdu nádherný. Opravdu mě překvapilo jak moc Darcy dokázal změnit své chování. Dokázal odstranit svou introvertní stránku, aby ukázal Elizabeth, že není tak špatný, jak si myslí.
Na druhou stranu jsem byla překvapená chováním Lydie, kdyby bylo pokračování, zajímalo by mě, kdy si konečně uvědomí svou chybu.
Hrozně se mi líbily chytré dialogy a smysl pro humor, který paní Austenová měla. Zvláště při reakci pana Benneta na žádost o ruku Elizabeth pana Collinse jsem se opravdu zasmála. Děj knihy je hodně předpovídatelný. Celkově jsem však možná od knížky až moc očekávala, protože mi každý říkal jak moc je úžasná a proto asi nejsem z ní tak nadšená.

Peťule159
09.11.2017 4 z 5

Velice dobrá knížka :) Sice to není můj šálek kávy...ale i tak jsem si to chtěla přečíst :) Je to dobře napsané...ale podle mě ne moc čtivé ...takže mi přečíst tuto kniho trvalo déle než většina ostatních knih :) Ale jinak se mi moc líbil příběh i jeho zakončení :)

Jessybelle
02.11.2017 5 z 5

Před lety jsem četla jinou knihu této autorky, no že by mě uchvátila se rozhodně říct nedalo...
Právě proto jsem se tak dlouho nemohla dokopat k přečtení další její knihy...až nyní díky tomu, že tato kniha byla v seznamu 100 nej knih tady na databázi...
No a překvapivě je to fakt pecka...
Kniha mě zaujala, uchvátila, nepustila...miluju tu ironii, dvojsmysly a škádlení..
Za nějaký čas se k ní vrátím a vychutnám si to znovu...

Tirisa
02.11.2017 5 z 5

Knihy Jane Austenové patří k mým srdcovkám a Pýcha a předsudek naprosto vede můj osobní žebříček. Vřele doporučuji všem ženám, které si chtějí jen tak sednout a potěšit svoji duši, uvolnit se a na nic nemyslet.
Nutno říct, že mě nezklamalo ani filmové zpracování a vždy, když se potřebuji trochu potěšit a začít se usmívat, je pro mě kniha i film jasná volba.

Sarhem
27.10.2017 5 z 5

S přečtením téhle knihy jsem dlouho otálela a vždycky jsem ji ve své knihovně „přehlížela”. Konečně jsem se k tomu však odhodlala a nelituji. Už od první stránky mě kniha neuvěřitelně zaujala, nedokázala jsem se od ní odtrhnout a za dva dny jsem ji dočetla. Jane píše zvláštním, poutavým stylem a příběh Elizabeth a pana Darcyho je tajemně krásný. Myslím, že se ke knize někdy v budoucnu zase vrátím.

Braenn
24.10.2017 5 z 5

Vytahuji ohmataný svazek z poličky, beru sklenku vína, papírové kapesníčky a mířím do koupelny s vědomím, že nevylezu z vany, než knihu dočtu. A taky nevylezu. Tisíckrát čtená, stejně milovaná. Občas prostřídám s filmem, ale ten nejde vzít s sebou do horké vody, takže tak.

Co je vlastně na téhle knize tak zázračného, že dokáže oslovit čtenářky, které nemají se světem, v němž a pro nějž kniha vznikla, už absolutně nic společného? Nebudu se ohánět nadčasovostí lásky a dalšími klišé.

Přesto je to snadné. Představte si autorku, vzdělanou, inteligentní a literárně nadanou ženu, toužící po lásce. Ženu, která pokud viděla nahého muže nad patnáct, tak leda omylem, která kdo ví, jestli se někdy líbala, natož aby ukázala víc než kotník. Ženu, uzavřenou do lehce pošetilé a dosti povrchní společnosti, ve které neobsadila očekávanou roli manželky a matky. Ženu, které táhne na čtyřicet, pro níž jediná možnost, jak realizovat své tělesné i duševní potřeby v kolonce "intimita", (a že už musely vřít a přetékat), je vrhnout je na papír s intenzitou jinde nevídanou. Tak se i stalo.

Uf, to jsem se zase rozepsala. Ve zkratce, měla opravdu dost osamělých let na přemýšlení, jak má vypadat ideální chlap, kterého by chtěla každá, (totiž že pod slupkou se schovává lepší jádro, a ne ještě větší debil, jak to bývá ve skutečnosti), a jak ho dát do náruče hrdince, kterou by chtěla být každá. Aby ne, model, v němž ta ne úplně oblíbená ke štěstí přišla, frčí odedávna. Snadné se ztotožnit.

Má to všechno, co má mít romantická kniha. Napětí. Chytré dialogy. Humor. Chytré dialogy. Emoce. Chytré dialogy. Zmínila jsem už chytré dialogy? Ano? To je dobře, ony totiž chybí spoustě knihám stejného žánru, což končívá šílenou snahou zalepit prostor překombinovanou zápletkou s nějakým tím ohrožením života, v případě současné vlny moderny pak nekonečným super žhavým sexem.

Tady sex není. Tušíme, že k němu někdy po konci knihy musí dojít. Dost pravděpodobně u toho budou mít i zhasnuto, ale to už není naše starost.

Tohle je totiž pouze chytrý příběh jedné nádherné lásky.

HPmagor
23.10.2017 5 z 5

Jane, žila v době, kdy vzdělaní žen se neuznávalo, kritizovala sňatky z rozumu a šla proti tehdejším tradicím.... tohle dílo má být jejím vrcholem... a skutečně jím je... tahle kniha je dokonalost :-)

tygřík2
21.10.2017 4 z 5

Jane Austenová píše v každé knize skoro o tomtéž, ale, světě div se, ani jeden příběh nenudí. Možná je to tím humorem lehoučkým jako pírko. Možná je to tím, že její hrdinky jsou ženy, které se, v kontextu popisované doby a konvencí, snažily zařídit si svůj život podle vlastních představ. Určitě je to tím, že Jane se od dnešních žen až tak moc nelišila. Také věděla, že bez lásky by život stál za starou belu.

markulka
16.10.2017 5 z 5

Knihu jsem si musela přečíst kvůli povinné četbě, a jsem za to moc ráda. Autorka mi skvěle přiblížila, jakým způsobem se tehdy žilo. Vztah mezi Darcym a Elizabeth mi přišel tak okouzlující, že jsem se při každé scénce, ve které vystupovali spolu, musela uculovat :-)

MartinaF
11.10.2017 4 z 5

Konečně dočteno. Z knihy nejásám jako ostatní čtenáři a čtenářky. Autorka mě svým příběhem neoslovila. První polovina nuda, od druhé poloviny se začalo něco dít. Poslední třetina knihy mě jakžtakž bavila.

Pro mě to byla kniha, která neurazí ani nenadchne. A nejspíš jsem asi v celém zástupu nadšených čtenářů sama. Dávám tři a půl hvězdičky.

holy17
10.10.2017 5 z 5

Četla jsem kvůli povinné četbě k maturitě, ale naprosto jsem si ji zamilovala.

Nelasp
08.10.2017 5 z 5

Zamilovaná klasika, kterou jsem poprvé četla jako náctiletá. Kniha je nádherná jak jazykem, tak vykreslením postav, jejich charakterů, prostředí a celkového klimatu ve společnosti v Anglii té doby. Elisabeth Benetová je jednou z nejlépe napsaných ženských literárních postav

madla27
04.10.2017 5 z 5

Moje oblíbená kniha, láska za časů, kdy dotek rukou při tanci byl jediný kontakt zamilovaných. Odvážná osobnost Elisabeth a anglický jemný humor Austenové.

nikol1774
23.09.2017 5 z 5

Díky bohu, že jsem si tuhle knihu vybrala do maturitního kánonu!! Krásná kniha a přesně tak i film. Podle mého názoru je kniha v některých věcech lepší než film, ale film je taky krásný. Mrzelo mě, že ve filmu spolu pan Darcy a Elizbeth tolik nemluví, knížka to vše ale zpravila. Na posledních pár stránek kdy si toho oba měli tolik co říct budu vzpomínat ještě dlouho. Opravdu nádhera od začátku až do konce.