Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/544750/bmid_pycha-a-predsudek.jpg 5 7441 7441

Slavný román Jane Austenové vykresluje, jak může nový mladý soused převrátit vzhůru nohama život v rodině s pěti dcerami. V ovzduší se vznáší pýcha, láska, předsudky, společenské konvence, zlomená srdce i společenský skandál, ale také sebepoznání a pochopení. Příběh lásky a hodnot odkrývá vztahy mezi společenskými vrstvami Anglie na přelomu 18. a 19. století a s jemnou, avšak nepřehlédnutelnou ironií líčí prostředí anglického venkova, tamní rodinné vztahy a snahy matek najít svým dcerám vhodné ženichy. Autorka se pohybuje na hraně odlehčeného a vážného tónu, její vtipné postřehy prozrazují bystrou a nemilosrdnou pozorovatelku. Nový překlad Kateřiny Hilské dává vyprávění svěží tempo, přičemž nic neubírá na zmíněné ironičnosti, a svět Elizabeth Bennetové a pana Darcyho je v jejím podání barevnější a jasnější, než jak jsme ho znali doposud.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovart (ČR)

Pride and Prejudice, 1813

Chesterton
17.04.2018 4 z 5

Poslouchala jsem audio a ach ano romantika, velká láska, určité konvence, vztahy a holčičí prožívání a sdílení, což úplně není můj koflíček kávy :)
Ale za tím vším hodně pravdivosti a hlavně talentu vylíčit atmosféru doby a napsat působivý román. Kniha má své místo v pestré mozaice pohledů na vyrovnávání se s ne zcela snadnými životními a vztahovými peripetiemi. Zejména když alespoň občas zahlédneme světélko oddanosti a odvahu k věrnosti. Vzácné to koření současnosti :)

Marekh
07.04.2018 5 z 5

Kniha se mi líbila.

Citát z knihy, který mne oslovil:

Ohlížej se nazpět jen tehdy, přináší-li ti to potěšení.

Scathia
06.04.2018 5 z 5

Čisté pohlazení po duši...

Simona02
30.03.2018 3 z 5

Milá, oddychová kniha, ktorá zobrazuje život v spoločnosti v 18 storočí. Nesmela chýbať ani láska a rôzne vzťahy medzi osobami, ktoré na konci knihy prekonali značný zvrat. I keď ma kniha vyložene nenadchla, hodnotím ju celkom pozitívne.

Pajii
26.03.2018 5 z 5

Stejně jako film (2006) naprostá bomba a láska od prvních řádku. Prostě boží

Bernie201
25.03.2018 4 z 5

Pokud někdo ve vašem okolí tuto knihu označí za červenou knihovnu, která je vhodná leda tak pro čtenářky naprostých braků, patrně ji nečetl a nic o ní neví.
Toť vše.

Mellania
24.03.2018 3 z 5

Knihu jsem šla číst s velkým očekáváním a nadšením, které na mě přešlo z komentářů zde uvedených. I když mám podobné příběhy ráda, musím se prostě přiznat, že mě to úplně nenadchlo, vlastně neumím najít ten správný výraz... Celou dobu jsem čekala, kdy tam bude víc Darcyho a Lízi, ale pořád se řešil někdo okolo, a pak na posledních 5 stránkách zásnuby, svatba a konec...??? Cooo, to vážně? Po přečtení jsem se koukla i na film...no za mě kniha lepší, ale v blízké budoucnosti se k ní určitě vracet nehodlám.

sararachel
16.03.2018 5 z 5

Tato kniha mě vtáhla okamžitě do děje. Jelikož literaturu tohoto typu vyhledávám a vyžívám se vní, tak jsem po této knize šla ihned. Tak krásný a čistý, prostý děj. Už od začátku je sice jasné, jak děj dopadne, ale menší zvraty a události vás nenechají jen tak chladnými.

NikolettaHole
16.03.2018 5 z 5

Sice jsem milovnice fantasy a severského krimi, ale Pýcha a předsudek je mojí nejmilejší knížkou. Někomu se možná může zdát nudná a zastaralá, ale pro mě je to příběh pravé lásky! Ráda se k této knize vždy vrátím, protože co by jsme si nalhávali kdo by nemiloval pana Darcyho.

theMarty
14.03.2018 5 z 5

Kdo by řekl, že ten románek bude opravdu dobrý.

Nachtimin
10.03.2018 5 z 5

filmik lepsi:)

Ivajda
09.03.2018 5 z 5

I kdyz ze zacatku mi uplne nesedl tehdejsi zpusob asi nejspis zivota, trochu me stvalo, ze naplneny den je zvastani nekde na navstevach, tak musim uznat, ze me kniha po nekolika desitkach stranek pohltila a uz nepustila. Dalsi skvostna klasika, co ma vse, co od podobne knihy ocekavam a ke ktere se budu moc rada vracet.

Tánička11
06.03.2018 5 z 5

Prvně jsem se bála, že se mi knížka nebude líbit, protože jsem hodně chtěla aby se mi zalíbila, jenže potom na mě dopadlo to 18.století, styl mluvy a vyjadřování a podlehla jsem všemu. Asi by bylo krásné kdyby se takový styl vyjadřování nenucenosti zavedl i teď, protože některé lidi si takhle mluvit nedokážu představit.

Tanja00
04.03.2018 5 z 5

Upřímně jsem od této knihy moc neočekávala. O to víc mě překvapilo, že jsem si ji zamilovala. Rozhodně jsem ji nečetla naposled.

Nomia
25.02.2018 4 z 5

Austenová má kolem sebe přímo gang ortodoxních fanoušků, kteří ji bezvýhradně adorují. Nemůžu říct, že bych mezi ně zrovna patřila, ale musíme uznat, že Pýcha a předsudek je dobrá kniha.

Není to jen plytký románek, má v sobě i něco navíc. Nechybí mu trochu ironický pohled na tehdejší vztahy mezi muži a ženami, na celý ten hon na zámožného ženicha. S lehkým nadhledem a humorem je popsaná hlavní postava (která má pořádně prořízlou pusu a pro uštěpačné poznámky nejde daleko) i celá její rodina.

Co se autorce nedá upřít je schopnost hrát si s postavami a jejich charaktery. Dokázala vytvořit skoro až ikonické postavy. Kdo by neznal Elizabeth Bennetovou a pana Darcyho? Smířila jsem se už dokonce i s faktem, že polovina knihomolek bude před spaním tesknit a vzdychat po panu Darcym, Austenová holt dokázala stvořit idol všech žen. :)
Pýcha a předsudek stojí za přečtení a odpustím jí i ten závěrečný happy end.

Baru1236
25.02.2018 5 z 5

Prostě klasika :) Co k tomu dodat.

Prateri
25.02.2018 5 z 5

Kniha napsaná před dvěma sty lety a stále čtivá - to si zaslouží úctu.

TeryJane
23.02.2018

Kniha mě lákala už velmi dlouho, protože jsem jenom stále dokola koukala na její zfilmovanou verzi. Je to krásná četba, čte se velmi rychle a je to oddechové čtení. Prostě klasika, kterou snad každý zná.

Hospodyňka
14.02.2018 5 z 5

Krásná vzpomínka na sedmou třídu.

Morgaine07
12.02.2018 5 z 5