Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/544750/bmid_pycha-a-predsudek.jpg 5 7441 7441

Slavný román Jane Austenové vykresluje, jak může nový mladý soused převrátit vzhůru nohama život v rodině s pěti dcerami. V ovzduší se vznáší pýcha, láska, předsudky, společenské konvence, zlomená srdce i společenský skandál, ale také sebepoznání a pochopení. Příběh lásky a hodnot odkrývá vztahy mezi společenskými vrstvami Anglie na přelomu 18. a 19. století a s jemnou, avšak nepřehlédnutelnou ironií líčí prostředí anglického venkova, tamní rodinné vztahy a snahy matek najít svým dcerám vhodné ženichy. Autorka se pohybuje na hraně odlehčeného a vážného tónu, její vtipné postřehy prozrazují bystrou a nemilosrdnou pozorovatelku. Nový překlad Kateřiny Hilské dává vyprávění svěží tempo, přičemž nic neubírá na zmíněné ironičnosti, a svět Elizabeth Bennetové a pana Darcyho je v jejím podání barevnější a jasnější, než jak jsme ho znali doposud.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovart (ČR)

Pride and Prejudice, 1813

TheMelorry
25.06.2018 5 z 5

Naprosto úžasná kniha. Nechápu, že jsem se bez ní tak dlouho obešla. Do pana Darcyho jsem se zamilovala a popisy tehdejšího prostředí a společnosti mě vážně bavily. I přestože se na první pohled zdá, že se v knize nic moc neděje, právě v tom je její kouzlo a jakási prostost a naivita příběhu chytne za srdce. A to i po tolika letech od vydání.

Květi62
18.06.2018 3 z 5

Uf. Tak za sebe musím napsat, že se mi kniha četla velmi těžko, vůbec mě nevtáhla do děje. Přestože jsem se opravdu snažila, nebyl to můj šálek kávy.

Bridgett
15.06.2018 3 z 5

Příběh asi pěkný, romantika a dávné časy... Ale zpracování pokulhává, respektive možná bude problém v něšťastném překladu Kateřiny Hilské :-/ Do knihy jsem se vůbec nemohla začíst, až do poloviny mně vůbec nebavila, několikrát jsem chtěla odložit. Pořád jen zdlouhavé hovory o ničem, děj žádný a styl jazyka takový, že jsem četla některé odstavce něklikrát, abych vůbec pochopila, cože to chtěl básník vlastně říci (a dost často bez úspěchu). Asi v polovině se začalo trochu něco dít a kniha mne konečně začala docela bavit. Nakonec z ní mám pocit docela příjemný, ovšem to nic nemění na mém názoru, že by se tak krásný příběh dal napsat mnohem čtivěji, postavy více vykreslit, jak povahově tak vzhledově a celkově vše více rozvinout - miluji historické romány a nejvíce si právě užívám fantazií jak to tehdy asi vypadalo, chodilo... Jsem rozhodnuta přečíst ještě jednou - ovšem starší vydání přeložené někým jiným. Nicméně pana Darcyho miluji :-)))

ShiYuAkai
13.06.2018 5 z 5

Obvykle nejsou romantické knížky můj oblíbený žánr, ale potom co jsem viděla film, jsem si řekla že musím si přečíst knížku. A upřímně jsem ráda, že jsem to udělala. Nenápadný humor, paličatá holka a introvert - myslím, že je to velice povedená kniha a určitě na ní budu ještě dlouho vzpomínat. A to, že jsem knihu přečetla za 6 dní, snad váhající popostrčí a půjdou si hned do knihovny ji půjčit.

Lilda
12.06.2018 5 z 5

Příběh je moje srdcová záležitost. Možná ani nejsem schopna popsat všechny svoje pocity ohledně této knihy, ale každopádně styl psaní Austenové je mi velmi blízký ve všech jejich dílech. Pýcha a předsudek je můj nejoblíbenější příběh. Chybou snad je, že jsem nejprve viděla film a až potom několikrát četla knihu a znovu viděla film. Film z roku 2005 není špatný a po přečtení knihy mi došly některé věci, které ve filmu nebyly. Nejprve jsem se začala ztotožňovat s hlavní postavou. Určitě nemyslíme stejně (přece jen je to fiktivní postava a každý jsme originální), ale v jistých(všech) situacích jsem se do ní uměla vcítit. Už jenom kvůli jejím rodinným příslušníkům, kteří mi připomínají moji rodinu a někdy si z toho doma děláme legraci. Samozřejmě její city k panu Darcymu a celý ten proces jejich vztahu je mi mi blízký a naprosto jim oběma rozumím. Příběh je skvěle zasazen do období a postavy jsou geniálně vykresleny. Zápletka není vůbec vznešená, ale její
kouzlo je v tom, že pojednává o normálních a běžných věcech. Proto je tolik lákavá pro všechny ženy, které se často s postavami ztotožňují.

Abnička
05.06.2018 5 z 5

Vážení, právě jsem dočetla nejlepší knihu, která se mi za celý život dostala pod ruku. Já opravdu nemám slov, protože toto dílo je geniální. V knize jsou chvíle, kdy si myslíte, že vám pukne srdce napětím, které tam rozdodně nechybělo nebo láskou a ke komu jinému než k samotnému panu Darcymu?
Pan Darcy se na začátku chová tak krutě a vyjadřuje se o Elizabeth a její rodině tak nenávistně, že je těžké soudit, jestli mu to může odpustit, natož se do něj zamilovat.
A v tom je to kouzlo, Austenová ten příběh dokázala tak pojmout, že to čtenáře vtáhlo do děje, že tu knížku neodložili až do samého konce.
Je to opravdu neskutečné, že po tolika letech, když tento román J.A. napsala si vždy najde své příznivce, které mu propadnou. A já nejsem výjimka.
Knihu jsem četla týden a ne proto, že by mě to nebavilo. Mne bavilo to napětí co bylo uvnitř v knize. To nevyzpytatelné pokračování. A tak jsem se každé ráno, co jsem otevřela oči těšila, až se zase ponořím do onoho světa.
Já nemohu jinak než doporučit!

KnihovniceVěra
31.05.2018 3 z 5

K mojí velké smůle se mi kniha nedostala k přečtení v době mé mladosti, kdy jsem bezmezně obdivovala život v šlechtických sídlech a hltala příběhy o lásce. Ve zralém věku mi přišlo spíše úsměvné, jaké pomluvy, klevety a vypočítavost jsou ukryty pod nekonečným proudem rádoby vybrané konverzace v salónech vyšší společnosti, přitom rozhovory mi připadaly velmi anglicky studené a odtažité, chování hlavního hrdiny velmi nepravděpodobné a život dívek z vyšší společnosti díky dobovým konvencím velmi nudný. Před 200 lety zřejmě dost odvážně napsané, dnes ideální námět pro romantický film či seriál. Bohužel mě tenhle styl "talk show" nesedí, což ale samozřejmě neznamená, že chci brát ostatním jejich nadšení a touhu podívat se do té doby, kdy bylo normální psát půl dne dopis a pak čekat nejméně čtrnáct dní na odpověď ...

RemiBlack
22.05.2018 5 z 5

2018/23
Do čtení této knihy se mi dlouho nechtělo s tím, že to prostě není můj žánr. Není. A asi ani nebude.
Ale občas nezaškodí "vyjít z komfortní zóny". 4,5* :)

gacie
20.05.2018 5 z 5

Knihu jsem až nyní přečetla, a to díky knižní výzvě, obávám se, že bych po této knize bez jejího přičinění nesáhla. I když jsem filmové zpracování jsem viděla již několikrát. Ale samotná kniha je mnohem lepší. Jednotlivé rozhovory si můžete pročítat několikrát za sebou a ocenit ještě více jednotlivé dialogy. Tato kniha se dostává do mé top desítky nejlepších knih.

lucie0134
16.05.2018 5 z 5

Nejkrásnější román co jsem kdy četla. Díky Jane Austenová.

moudivlacek
13.05.2018 5 z 5

Anglická klasika, která zůstává nadčasová, skvělý překlad. Když pominu dvě nejstarší dcery Bonnetů, tak jsem si nejvíc zamilovala právě jejich otce, někdy si říkám, že jsem se divila, že si dokázal udržet zdravý rozum. Každopádně to stojí za přečtení.

veronika9143
10.05.2018 5 z 5

Klasika, kterou si rozhodně přečte každá žena. K tomu asi není ani co dodat. Určitě se do ní pusťte.

Janie061
10.05.2018 5 z 5

Jedna z nejlepších knih a autorek vůbec :)

Annkag
08.05.2018 3 z 5

Takže k tejto knižke som sa taky dostala skor vdaka tomu že som najprv videla film.A velmi ma prekvapilo že ma celkom bavila...zvláštne opisy,ktoré boli miestami až moc zdlhavé.Štyl akým sa v knihe komunikovalo,charaktery postáv...a tak nejako som sa z lahkostou nad to preniesla a dokázala túto knižku ocenit viac než ked som ju mala čítat na strednej.

Tetis
06.05.2018 3 z 5

Skoro celá kniha se mi docela táhla. Pořád samé plesy, věčné tlachání a téměř žádný děj. To se začalo měnit asi v polovině, kdy se děj pomalu začal rozjíždět a já jsem se pořádně začetla až do posledních 50 stran, kdy se Elizabeth častěji setkávala s panem Darcym.
Elizabeth jsem si oblíbila hned na začátku, na pana Darcyho jsem měnila názor během četby. Mrzí mě jen že se autorka více nerozepsala o jejich vztahu a to podle mě nejdůležitější smrskla do pár stránek na konec. Celou dobu jsem čekala, kdy se spolu začnou bavit jako dva zamilovaní a ne jen pořád předstírat slušné mravy, avšak nedočkala jsem se. Jinak mi kniha pomohla lépe poznat tehdejší dobu a typ konverzace, se kterým už se dneska asi nesetkáme.
Možná zatím nejsem dostatečně vyspělá, abych zdlouhavé rozhovory dokázala obdivovat tak jako někteří. Tohle je ale můj pocit z přečtení.

Natynka23
05.05.2018 5 z 5

Krásná kniha, která byť je klasika, dostala jsem se k ní teprve nyní. Napsaná je již už před tolika lety a pořád je to skvělý a čtivý příběh, který vypráví o rodině v 18. století, kde hlavní hrdinkou je Elizabeth Bennetová a pan Darcy, který se zdá na počátku pyšný. Kdo by si tuto dvojici nezamiloval :)
Film z roku 2006 byl opravdu moc pěkný a Keira Knightley v hlavní roli byla též skvělá.

IVANA0123
23.04.2018 5 z 5

Tato knížka, stejně jako její jedinečná seriálová podoba, je úžasná. Mám moc ráda veselé a prostořeké hrdinky a v případě Elizabeth Bennetové je toto stoprocentně splněno. Tento příběh patřil a vždy bude patřit mezi mé nejoblíbenější.
(4/18)

barunka.p
22.04.2018 5 z 5

Miluju! Hezčí knížky být snad nemůže. Postava Darcyho se z počátku zdá být odtažitá, ale nechápu člověka, který by ho na konci neměl rád!
I přes rozdíly mezi filmem a knihou, si film ráda pustím

pip11
21.04.2018 5 z 5

Velmi příjemný a tehdejší dobu přibližující příběh. Film jsem nikdy neviděla a knihu jsem četla poprvé. Vůbec jsem neočekávala, že by mě takto mohla zaujmout. Veškeré vztahy, způsob myšlení a vyjadřování mě absolutně nadchl a pohltil. Jsem nadšená, že jsem se odhodlala po ní sáhnout :D Veškerý klid a pomalost je nadmíru osvěžující, při dnešním uspěchaném a přetechnizovaném světě. Určitě si přečtu i některou další knihu od Austenové, jelikož její způsob vyjadřování je mi moc příjemný.Co se týče tehdejšího psaní dopisů, dokonalost sama. Jakým způsobem dokázali popsat každou pohnutku, každý detail… ach nádhera :)
Co se Darcyho a Elizabeth týče , tam asi není co dodávat :) Dokonalý pár v nedokonalém světě. Rozhodně se k této knize jednou opět vrátím .

jaja10
18.04.2018 5 z 5

Má nejoblíbenější knížka. Mám ji v několika vydání.