Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/544750/bmid_pycha-a-predsudek.jpg 5 7441 7441

Slavný román Jane Austenové vykresluje, jak může nový mladý soused převrátit vzhůru nohama život v rodině s pěti dcerami. V ovzduší se vznáší pýcha, láska, předsudky, společenské konvence, zlomená srdce i společenský skandál, ale také sebepoznání a pochopení. Příběh lásky a hodnot odkrývá vztahy mezi společenskými vrstvami Anglie na přelomu 18. a 19. století a s jemnou, avšak nepřehlédnutelnou ironií líčí prostředí anglického venkova, tamní rodinné vztahy a snahy matek najít svým dcerám vhodné ženichy. Autorka se pohybuje na hraně odlehčeného a vážného tónu, její vtipné postřehy prozrazují bystrou a nemilosrdnou pozorovatelku. Nový překlad Kateřiny Hilské dává vyprávění svěží tempo, přičemž nic neubírá na zmíněné ironičnosti, a svět Elizabeth Bennetové a pana Darcyho je v jejím podání barevnější a jasnější, než jak jsme ho znali doposud.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovart (ČR)

Pride and Prejudice, 1813

malí
27.08.2018 5 z 5

Doba se možná mění, ale city, lidská povaha a vztahy moc ne. Jane Austen má co nabídnout i současným čtenářům. Kniha je báječná, ale film taky neurazí.

EnaryFeniel
25.08.2018 5 z 5

Sen Jane Austenové. Líbí se mi autentický náhled do života, zde starý přes dvě stě let. Jak veliké je to číslo a jak nedávno to bylo. Ten život bohatých musel být neuvěřitelně nudný. Nedovedu si představit, že bych první polovinu života strávila vyšíváním a druhou hraním na klavír. :) Stačí bohatství, moc a lidé hned jako by spapali moudrost světa..pompézní Lady Catherine. Moc se mi líbilo, jak se Elisabeth nedala ani touto dámou o tolik ji převyšující zaskočit. :)

Ran
23.08.2018 5 z 5

Jane Austenová má krásný styl psaní a příběh se hezky rozvíjí.

GraceC
20.08.2018 5 z 5

Kniha předčila mé očekávání, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Rozhodně brzy sáhnu po dalším díle Jane Austenové, abych mohla posoudit, jestli to nebyla jen pouhá náhoda, že se mi její styl psaní tak zamlouval. Příběh není zdlouhavý, naopak se rychle rozvíjí a v určitých chvílích je dost napínavý. Doporučuji a sama ji v budoucnu pravděpodobně přečtu znovu.

Ersie
19.08.2018 4 z 5

Knížka se mi líbila, začátek mi přišel trochu nudný,neustálé rozhovory o ničem,ale pak se děj rozběhl. Určitě stojí za přečtení.

Andrea2811
17.08.2018 5 z 5

Skvělá kniha, rozhodně si od Austen přečtu další knihy.

Babsie
14.08.2018 5 z 5

Z této knihy jsem byla od začátku nadšená. Hned první stránky mě chytly a nemohla jsem se odtrhnout až do konce. Co mě jako první zaujalo byl autorčin originální osobitý styl psaní, tolik odlišný od jiných klasických děl. Bála jsem se že po dlouhé pauze od čtení se jen tak nezačtu, ale na tohle si myslím, že je kniha ideální. Dá se říct, že je to oddechovka, která přesto, že nemá nijak výbušný děj, zabaví i překvapí. Zajímavé, realistické postavy a vztahy, krásně vykreslené prostředí, lehce humorné a dokáže i vzbudit emoce. Přestože se normálně romantické četbě vyhýbám, tomuhle příběhu romantická zápletka vůbec neublížila, naopak mě pobavila a nakonec jsem jí i fandila, takže jsem z happy endu byla spokojená. Po dlouhé době mě nic tak nezabavilo, rozhodně doporučuji někomu kdo hledá, příjemné, veselé a ne příliš složité čtení. Oprávněně patří mezi klasiku, a kdo si ji může zařadit do povinné četby rozhodně by měl - přečtete ji jako nic.

alabra
14.08.2018 5 z 5

Autorka byla obdivuhodná, kniha právem patří mezi klasiku. Mistrně zachytila svoji dobu, vztahy mezi lidmi, společenské kastování. Chování některých hrdinů je tak rozčilující, opravdu věrohodně napsané.

Eldaren
10.08.2018 5 z 5

Prijemna odpocinkova kniha pro vikendova odpoledne. Zajimave priblizeni zivota v 18./19. stoleti, sympaticti hrdinove.

simi28
01.08.2018 5 z 5

Skvělé! Je naprosto úžasné, jak takto relativně stará kniha může být dnešním čtenářům srozumitelná. Jane Austen zkrátka napsala dokonalé nadčasové dílo zaobírající se lidskými povahami, pomluvami a předsudky.
Stydím se, že jsem tuto klasiku tak dlouho odkládala. Do příběhu jsem se ihned ponořila a nedělalo mi problém se zde orientovat. Miluji autorčin styl psaní a propracovanost jednotlivých postav.
Ano, je to "jen" kniha o lásce, ale zároveň v sobě ukrývá ojedinělé kouzlo, které bohužel v literatuře současnosti nenalezneme.
Doporučuji všem.

Dominika13
23.07.2018 5 z 5

Řekla bych, že autorka napsala nadčasovou knihu, aniž by si toho byla vědoma. Tolik omylů, zbrklých odsouzení a naopak přeceňování vlastností a charakterů druhých, kterých se dnes a denně lidé dopouštěli, dopouští a dopouštět budou.

Velmi ráda se začtu do reálných věcí, které se opravdu stávají. Další plus pro mne v této knize je stará Anglie. 18. století zkrátka mělo něco do sebe, když pominu mnohdy podřadné postavení žen. Zodpovědnost, vychování, morálka, kavalírství - stojí za ocenění.

Někdo by řekl, že je to jen příběh o lásce, který čtou praštěné holky. Nemyslím si.. Knihu jsem měla tu čest číst čtyřikrát a ani po páté se rozhodně nudit nebudu.

Hoshi
22.07.2018 5 z 5

Proč jsem tuto knihu tak dlouho obcházela? Jsem zdrcena sama sebou. Takové příjemné dílo a málem jsem si jej nechala ujít! Myslím, že vše už zde bylo řečeno, ale i tak.. Příběh je čtivý a ačkoliv jsem se zpočátku zcela neorientovala v postavách románu, po přečtení několika dalších stránek jsem si již byla jistá, kdo je kdo. Příběh plynul velmi rychle, lehce a několikrát mě rozesmál i zarmoutil. S velkou radostí se vrhnu i na ostatní díla této Autorky i na filmové zpracování této knihy :)

Pamima
22.07.2018 5 z 5

Po dočtení tohoto úchvatného románu nemám slov.... Ten úžasný styl psaní, popis a charakteristika postav, hned několik dějových linií, které se spolu nádherně zaplétají a k tomu nádherné prostředí Anglie. Opravdu klobouk dolů před Jane. SPOILER Postavy Elizabeth a Charlese jsem už na začátku chtěla dát dohromady, akorát během čtení jsem nad tím hned několikrát uvažovala. A to kvůli činům pana Darcyho, které byly ovšem pouze špatnou domněnkou a ne pravdou. Z konce jsem nadšená. KONEC SPOILERU Jsem moc ráda, že jsem si tuto knihu přečetla a tím si zpříjemnila nejedno deštivé odpoledne. Určitě jsem nečetla toto dílo naposledy.

JulieJames
19.07.2018 5 z 5

Dokonalý portrét Anglie v 18. a 19. století. Austenová dokázala autenticky vyobrazit tehdejší společnost a dokonale vykreslila společenské vrstvy od nejspodnějších až po aristokracii. Někdy bylo až zábavné číst o problémech tehdejších dam a o jejich přelétavých názorech. To platí zejména pro ženskou část rodiny Bennetovy s výjimkou dvou nejstarších dcer. Nicméně ten hlavní a revoluční prvek knihy je bezpochyb Elizabeth Bennetová, dívka s vlastním názorem a rozumem, který se netočí jen kolem nejnovější módy a majetku budoucích nápadníků. Naopak, vidíme racionální a vtipnou mladou ženu, která chce mít vše v hlavě spořádané a odůvodněné. Bylo nádherné sledovat její zprvu odpor a posléze pomalé zamilovávání se do pana Darcyho. A samozřejmě, že se Austenové bravurně podařilo z arogantní netykavky Darcyho udělat navýsost přitažlivého gentlemana (ano, hlásím se do zástupu jeho fanynek :-D) Jednoduše romance, která není pouze povrchní, ale skoro až záhadná. Pro mě asi nejlepší klasika.

AllysCarter
13.07.2018 4 z 5

Skvělá, čtivá.

Mirka2778
09.07.2018 5 z 5

Moje první Austenová. Úžasné. Postavy se vyvíjejí a přesto jsou v základu stále stejné. Elizebeth je vtipná, milá, veselá.
Jane je krásná, melancholická, hodná. Paní Bennetová hloupá. Pan Bennet nad věcí. Lydie a Kitty puberťačky. Bingley veselý a zamilovaný.
Darcy hrdý a důstojný (Přestože se směje podstatně víc než ve filmu)
Pan Collins směšný, Charlota rozumná.
Četla jsem ji až dlouho po shlédnutí filmu, který si pouštím alespoň dvakrát ročně. Knížka je samozřejmě lepší než film a nalákala mě k přečtení dalších autorčiných románů.

Tebby
08.07.2018 5 z 5

Nejdřív jsem viděla film. A také film o tom, kde probírali knihy od Jane Austinové. Proto jsem byla opravdu zvědavá na to, jaká bude kniha. Musím konstatovat, že jsem nadšená. Film patří k mým oblíbeným a proto bylo i milé zjistit, že je natočený podle předlohy. Kniha Pýcha a předsudek se tím zařadila mezi mé oblíbené kousky v knihovně a určitě se k ní za čas zase vrátím.

julie8829
03.07.2018 5 z 5

Prostě nádherná knížka. Miluju tu atmosfétu, postavy, prostě absolutně všechno na téhle knížce jsem si zamilovala. Určitě doporučuji přečíst ! ❤

účetní
29.06.2018 5 z 5

Nádherná kniha, překrásný příběh čisté a upřímné lásky, je to jako pohlazení po duši, úžasná něžná romantika, humor, skvělé vykreslení rozličných charakterů postav. Jsem moc ráda, že mě vůbec napadlo si přečíst tuto knihu, úplně mě okouzlila a vtáhla do děje, jsem plná dojmů a mám plnou hlavu pana Darcyho a Elizabeth, která je opravdu nejsympatičtější a velmi povedená ženská postava. A pan Darcy - kdo by ho nemiloval. Jsem ráda, že jsem dosud neviděla ani film a po dočtení jsem se na něj podívala. Taky se mi líbil, i když kniha je hezčí a samozřejmě obsáhlejší. Ve filmu se mi ale moc líbilo ztvárnění obou hlavních postav a hlavně pana Darcyho, zpočátku byla v jeho pohledu a postoji všechna pýcha a pohrdání a později, když se podíval na Elizabeth, měl ve tváři jen čistou lásku, něhu, touhu i nejistotu. A ta závěrečná scéna, kdy se potkají za úsvitu na louce plné rosy a jeho opětovné vyznání, to nemělo chybu - tedy až na chybějící polibek. Takže se také řadím k milovnicím této knihy a určitě se k ní vrátím. Vše podstatné je řečeno v mnoha krásných komentářích ostatních čtenářek, které vyjadřují jedinečnost této knihy.

Tabby
25.06.2018 5 z 5

Docela lituji že jsem se k této knize nedostala už dříve ale lepší teď než nikdy. Film jsen viděla už několikrát a zařazuji ho ke svým oblíbeným a teď k tomu mužu zařadit i knížku.
Tak úžasně popsány vztahy v 18 století a smýšlení lidí navíc skvělé dialogy. Všechny postavy tam byli dokonale vykresleny, jsou tam popsany různé povahy od rezervanosti pana Darcyho až po extravagantní chování matky Bennetových.
Paní Austinová je pro mě jedna z nejlepších a nejtalentovanějších spisovatelek u která se vždy bude její tvorba číst a okouzlovat další a další generace i po tak dlouhé době.
Prostě nemám slov jak mě knížka okouzlila. :)