Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/544750/bmid_pycha-a-predsudek.jpg 5 7441 7441

Slavný román Jane Austenové vykresluje, jak může nový mladý soused převrátit vzhůru nohama život v rodině s pěti dcerami. V ovzduší se vznáší pýcha, láska, předsudky, společenské konvence, zlomená srdce i společenský skandál, ale také sebepoznání a pochopení. Příběh lásky a hodnot odkrývá vztahy mezi společenskými vrstvami Anglie na přelomu 18. a 19. století a s jemnou, avšak nepřehlédnutelnou ironií líčí prostředí anglického venkova, tamní rodinné vztahy a snahy matek najít svým dcerám vhodné ženichy. Autorka se pohybuje na hraně odlehčeného a vážného tónu, její vtipné postřehy prozrazují bystrou a nemilosrdnou pozorovatelku. Nový překlad Kateřiny Hilské dává vyprávění svěží tempo, přičemž nic neubírá na zmíněné ironičnosti, a svět Elizabeth Bennetové a pana Darcyho je v jejím podání barevnější a jasnější, než jak jsme ho znali doposud.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovart (ČR)

Pride and Prejudice, 1813

DzordanoChruno
26.02.2019 3 z 5

Spojlery!
Kniha rozpráva príbeh sympatickej Elizabeth, ktorá nemôže ani vystáť nepekného, pyšného, odmeraného a samoľúbeho Darcyho. Bez zaváhania odmietne jeho dvorenie a vyhýba sa mu. No v momente (a teraz sa dobre držte!), keď náhodou navštívi jeho panstvo a uvidí všetko jeho bohatstvo, začne si uvedomovať jeho vynikajúce vlastnosti, charakter a dobrosrdečnosť :-))) Pripomina mi to až vulgárny reklamný billboard firmy Klenoty, ktorý visí v Bratislave: "Kde sú prachy, tam si láska cestu nájde!" Keby som mal istotu, že to Austenová napísala s úmyslom zosmiešniť túto ženskú "flexibilitu", dal by som plný počet hviezdičiek. Skôr mám ale pocit, že to nebol zámer, ale neúmyselné vyzradenie "tajomstva", či vlastne súčasti ženskej DNA :-) Ale možno som len naivný a takýto zvrat je hlavným pilierom každej knihy z Červenej knižnice (toto je prvá, ktorú som čítal).
Kniha je inak napísaná výborne, vtipne a je pozoruhodné sledovať, ako sa ľudia vyjadrovali pred 200 rokmi. Forma sa zmenila, no obsah zostal :-)

baty
19.02.2019 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Mám ráda takovéto románky.

-LaraRead-
10.02.2019 4 z 5

Co říci o knize, o které už bylo všechno řečeno?
Mě osobně se líbila na solidní čtyři hvězdičky.
Byla lepší než jsem očekávala, ale taky o dost povrchnější.
Velmi příjemně se četla. Elizabeth byla přesně taková, jakou ji popisovali muži ve společnosti: milá, sympatická.
Ale musím vyjádřit jedno své velké zklamání. Pan Darcy! Věděla jsem, že si získává srdce tisíců dívek už přes století, ale mě nedokázal okouzlit a já se na to okouzlení tak těšila :D
Za to jsem si vysloveně užívala momenty s panem Bennetem, za mě nejlepší postava.
Nakonec se musím přiznat, že jsem mnohem víc fandila vztahu Jane a pana Bingleye než hlavním hrdinům.
Knížku bych doporučila fanouškovi červené knihovny, který se za to trošku stydí. Tohle je knihovna nejčervenější, ale můžete se vymlouvat na to, že se jedná o klasiku!

vivalamuff
03.02.2019 5 z 5

Mám ráda všechny knihy od Jane Austen, ale tahle si mě získala na celé čáře. Po letech jsem se k ní zase vrátila a musím říci, že si rozhodně zaslouží tak vysoké hodnocení! Hlavně se mi líbí, že jde o knihu, kde nedochází k násilí ani k strašlivým podvodům nebo krádežím a ani neteče krev, jak to dneska často bývá v románech tohoto typu. Pýcha a předsudek je pro mě naprosto čistý příběh. Příběh o lásce a přátelství, kde si paní spisovatelka hrála se slovíčky tak, že je dotáhla do mistrovského celku.
PS: Řekla bych, že po přečtení této knihy, touží mít doma svého pana Darcyho skoro každá žena :-D

ElleNora
24.01.2019 5 z 5

Knihou jsem byla příjemně překvapená, přečetla jsem ji za dva večery, neboť jsem se od ní nemohla odtrhnout. S radostí jsem vše prožívala s Elizabeth, kterou jsem si nemohla nezamilovat hlavně kvůli nebojácnosti a neochotě se podřídit všem výše postaveným. Jsem přesvědčená, že se v budoucnu ke knize vrátím.

MIA-chan
18.01.2019 5 z 5

Musím říci, že jsem byla knihou příjemně překvapená. Věděla jsem, že má dobré hodnocení, ale netušila jsem, že se od ní nebudu moci odtrhnout. Pan Darcy mě opravdu okouzlit, takže se k této knize budu moc ráda vracet.

stesa
13.01.2019 5 z 5

Pýcha a předsudek je prostě moje srdcovka. Pan Darcy nastavil mužům v mém okolí laťku hodně vysoko. :) Krásná klasická knížka, zbožňuju tu zastaralejší jazykovou podobu a způsob, jakým se postavy vyjadřují, vždycky mě to přenese do soudobé Anglie.

tuka.kofka
11.01.2019 4 z 5

Knížku jsem si chtěla přečíst hlavně proto, že její filmové zpracování je u mě prostě srdcovka. No nevím, asi jsem měla moc velká očekávaní a nesedl mi styl psaní, ale i tak musím uznat, že kniha je velmi nadčasová.

Ana72154
02.01.2019 4 z 5

Tato kniha mi dala velmi zabrat. Někdy bylo až moc povídání. Ale jinak se mi líbila

ivulka15
30.12.2018 5 z 5

Nevím jestli budu hodnotit úplně objektivně,protože tato kniha i filmy podle ní zpracované jsou mé srdcovky. Z celé autorčiny tvorby je tato kniha prostě moje nej.Takže každému se to určitě líbit nebude ale za mne plný počet.

Lucik100
12.12.2018 5 z 5

Je to prostě klasika a člověk by čekal, že příběh z nudného venkova, kde se všichni řídí pravidly nebude zábavný. Ale Jane Austenová svůj příběh ztvárnila tak dokonale, že kniha strčí do kapsy plno knih z dnešní doby. Za mě plný počet.

Magrata15
01.12.2018 4 z 5

Kniha plná zajímavých a nadčasových myšlenek, ale místy bylo dost zbytečného povídání o ničem, na které jsem se špatně soustředila a oči samy přeskakovaly řádky bez vnímání.

zanetkov77
26.11.2018 5 z 5

Pro někoho je Pýcha a předsudek zajímavým románem o lásce, pro někoho povrchním příběhem řešícím jen to, jak si sehnat manžela. Mně se na Austenové nejvíc líbí její ironie, její kritika soudobé společnosti a údělu dívek ze středních vrstev. Vyzdvihuje ženu, jejíž hlavní předností není krása (byť u Elizabeth nechybí), ale chytrost, vtipnost a charakternost. Vyzdvihuje ženu, která se vyrovnává muži a jedná s ním na stejné úrovni, nikoliv podřízeně. Odsuzuje vyhledávání partnerů na základě majetkových poměrů, výhodnosti svazku a krásy na úkor vztahu bez lásky a vzájemného respektu. Její postavy jsou více realistické, nejsou jen bouří emocí. Je to dílo, které v její době neodpovídalo romantickým ideálům, ale stalo se oblíbeným. A oblíbeným zůstává zaslouženě dodnes.

Skalara
15.11.2018 5 z 5

Má oblíbená kniha a pořád se k ní vracím. Ráda si ji přečtu víckrát.

anája
15.11.2018 5 z 5

Pýcha a předsudek je strhující román,doporučuji knihu i film.

JustWomen
04.11.2018

Klasika se nehodnotí. Kniha zachycuje atmosféru té doby, kdy hlavní starostí bylo dobře se vyvdat. Nic pro mě.

sgjoli
03.11.2018 5 z 5

Dějově to není kniha nijak komplikovaná. Spíše mi to přišlo jako taková psychologicko-sociální sonda do života vyšších vrstev lidí žijících v určitém prostředí a v určité době. Mně to ale vůbec nebavilo. Naopak jsem si to moc užívala. A samozřejmě mne nejvíc bavilo to vzájemné střetávání mezi Elizabeth a panem Darcym – to jejich vzájemné „oťukávání se“, poznávání jeden druhého, než vše dospělo ke zdárnému konci. Také mne bavilo, jak jednotlivé sestry Bennetovy byly každá úplně jiná – jak se to autorce podařilo vykreslit. V tomhle ohledu mi to skoro připomínalo Malé ženy od L. M. Alcottové. Každopádně Pýcha a předsudek je moje srdeční záležitost a ráda se k tomu budu vždycky vracet.

jant02
31.10.2018 4 z 5

Je to taková pohádka. Někdo si může libovat v prostředí a způsobech tehdejší společnosti, a nejraději by se do toho období ihned přestěhoval, bylo li by to možné, někdo může tou vší falší, strojeností a pokrytectvím bytostně opovrhovat. Nikdo však nemůže Jane Austenové upřít schopnost naprosto živě a do nejmenších detailů tehdejší společnost, její neduhy i její ctnosti, popsat. A to s citem a lehkostí a taky s patřičnou dávkou ironie a nadhledu.
Velmi milé, uvolňující, v tom nejlepším slova smyslu příjemné čtení.

kolemjdouci123
26.10.2018 5 z 5

Tato kniha je jednou z mých nejoblíbenějších a ta drobná písmenka na stránkách mě pohltí vždy naprosto stejně, ať ji čtu dnes nebo jsem ji četla před lety. Jedna z mála knížek, ke které se opakovaně vracím.

sarka9190
23.10.2018 5 z 5

Můj přítel se ušklíbá, kdykoliv tuto knihu vidí u mě v knihovně - já tak zažraný blázen do fantasy a sci - fi - ale prostě jo no... A to jsem mu ještě neřekla, že jsem hltala Vinnetoua, Tři mušketýry a mnohé jiné.. Nezlobte se, ale ten poetický a kultivovaný jazyk mi leckdy chybí. Kultivované lehké, kouzelná jemná ironie, skoro pohádkový konec. Pro mne svého druhu pohádka.