Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/544750/bmid_pycha-a-predsudek.jpg 5 7441 7441

Slavný román Jane Austenové vykresluje, jak může nový mladý soused převrátit vzhůru nohama život v rodině s pěti dcerami. V ovzduší se vznáší pýcha, láska, předsudky, společenské konvence, zlomená srdce i společenský skandál, ale také sebepoznání a pochopení. Příběh lásky a hodnot odkrývá vztahy mezi společenskými vrstvami Anglie na přelomu 18. a 19. století a s jemnou, avšak nepřehlédnutelnou ironií líčí prostředí anglického venkova, tamní rodinné vztahy a snahy matek najít svým dcerám vhodné ženichy. Autorka se pohybuje na hraně odlehčeného a vážného tónu, její vtipné postřehy prozrazují bystrou a nemilosrdnou pozorovatelku. Nový překlad Kateřiny Hilské dává vyprávění svěží tempo, přičemž nic neubírá na zmíněné ironičnosti, a svět Elizabeth Bennetové a pana Darcyho je v jejím podání barevnější a jasnější, než jak jsme ho znali doposud.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovart (ČR)

Pride and Prejudice, 1813

Eorin
22.04.2017 5 z 5

Srdcovka. Geniální román nejen na svou dobu. Podle mne je to chytré, vtipné, nadčasové a plné laskavosti s níž se Jane Austenová dělila se svými čtenáři o svá moudra. Dnešní romány, jak historické, tak současné, nemají takový obrovský dopad a "náboj", jako toto dílo. Zde totiž stačí drobnosti a je to krásná romantika (aneb jde to i bez erotiky, thank goodness).
Četla jsem to už jako malá holka na základní škole a od té doby patří tento román na první místo v mé knihovně a bez mučení se přiznávám, že jej pravidelně čtu každý rok a jsem na to hrdá.
Děkuji paní Austenová.

Mark2000
22.04.2017 5 z 5

Než začnete tento román číst, je třeba si uvědomit, že ho autorka napsala cca před 200 lety a i když už byl přeložen do mnoha podob, nemůžete čekat kdovíjak moderní dílo. Jinými slovy, není to historický román, který napsal současný autor. Proto je třeba se připravit, že děj je "zabalen" do mnoha mnohdy zbytečných slovíček, ale podle mého názoru právě toto je v románu to jedinečné. Při čtení na mě úplně dýchala historická atmosféra, ale také pomalu se rozvíjející milostný vztah mezi dvěma lidmi - Elisabeth a Darcym. Za mě plný počet!!!

sebemi
13.04.2017 5 z 5

Čtu vždy jednou ročně o prázdninách. Má nejmilovanější kniha :)

galadrielin
10.04.2017 5 z 5

Klasika všech klasik. Knihu řadím mezi oblíbené - pochybovala jsem, že mě může zaujmout romantický příběh z 19. století. No, obavy byly zbytečné. A ano, pan Darcy je jistě úžasný, nechutně bohatý a navíc gentleman, který by si hravě získal srdce poloviny žen i v dnešní době. Mě ale uchvátil vtip a pohotovost Elizabeth.

barnemo
06.04.2017 5 z 5

Nejdřív nic moc, potom v půlce to začalo být zajímavý a konec skončil jako vždycky happy endem, takže za mě plný počet. A film byl taky krásnej

Margie94
03.04.2017 5 z 5

Tohle je prostě krásné odpočinkové čtení! :) úžasné vystihnutí charakteru postav a jemně do celého děje zasazená typická britská ironie. Zbožňuji pana Darcyho! :)

PinkAlicorn
30.03.2017 5 z 5

Skvělé! Austenová je právem jednou z nejvýznamnějších autorek své doby, její vylíčení postav je bravurní, píše skutečně čtivě a ohromně jsem si knihu užila. Musela jsem si ji přečíst dvakrát, protože mi to jednou nestačilo.
Jinak holky, přiznejte se, která z vás tajně neprahne po svém vlastním panu Darcym? ♥

boxas
25.03.2017 5 z 5

Tohle a Rozum a cit můžu číst pořád dokola a pořád mě to bude bavit. Je to jako pohlazení od někoho, kdo vás chápe a má vás rád.

PeťkaW.
24.03.2017 4 z 5

Děj knihy vlastně není nijak převratný. Nemá spád, utíká pomalu, zápletka neoplývá akčností ani zvraty, jazyk je zbytečně strojený, až místy kýčovitý a na někoho již zastaralý. Prostředí na mě občas působilo až nereálně pohádkově... a i přesto je to úžasná kniha, jejíž čtení jsem si neskutečně užívala. Má zkrátka kouzlo. Všechny "zápory", které jsem vyjmenovala výše, jsou totiž zároveň i její nesporné přednosti. Pýcha a předsudek není o ději, ale o postavách. Normálně upřednostňuji knihy, kde dominuje spíše děj nad charaktery, ale tady ráda udělám výjimku, protože všechny postavy jsou bravurně propracované a krásně napsané. Určitě po Pýše a předsudku v budoucnu sáhnu znovu, protože její čtení je parádní relax... Neskutečně nadčasová kniha.

Aymira
21.03.2017 5 z 5

Krásná romance. Určitě o chlup lepší a čtivější než Rozum a cit. Nemohla jsem se odtrhnout od čtení, i když jsem si byla vědoma toho, že příběh bude směřovat k happyendu. Název zcela napovídá, kolem čeho se děj motá a co je příčinou mnohých nedorozumění a zvratů.

SeverusSnape
18.03.2017 5 z 5

Krásné,kouzelné,úžasné.Nevím jak více toto nádherné dílo popsat.Určitě všem doporučuji

yennefer1
15.03.2017 5 z 5

Joo... skvělá klasika!

MinaHawke
12.03.2017 5 z 5

Pro mě druhá nejmilejší kniha od Jane.

Claudius
12.03.2017 4 z 5

Velmi příjemné překvapení, sympatická hlavní hrdinka, zajímavý pohled na svět z novověké Anglie. Sice místy otravná paní Bennetová, ale to je samozřejmě úmysl, ovšem naprosto skvělý pan Bennet. Ten svými hláškami posouval knihu úplně na jinou úroveň. Škoda, že se v ději objevoval tak málo. Původně jsem si nebyl jistý, ale teď jsem přesvědčený, že Rozum a cit si určitě někdy musím taky přečíst.

Stellia
08.03.2017 5 z 5

Nesmrteľná klasika :) Vďaka nej som prežila to najhoršie skúškové obdobie bez ujmy :)

deshalb
07.03.2017 5 z 5

Krásna knižka s trošku zložitejším dejom na začiatku knihy, čo sa týka postáv. Inak veľmi príjemné, oddychové a romantické čítanie a zároveň vykreslenie postavenia ženy v spoločnosti z čias Jane Austenovej. Prevedenie celovečerného filmu tohto románu sa mi nepáčilo, ale seriál, kde stvárnil postavu pána Darcyho herec Colin Firth, bol veľmi pekný :)

Msourkova
06.03.2017 4 z 5

Milé a čtivé. Elizabeth je jedna z mála klasických hrdinek, která nás ženy reprezentuje v dobrém světle.

blazniva7983
03.03.2017 3 z 5

Tahle kniha by se měla jmenovat Pýcha, předsudek a pošetilost. S velkou nechutí jsem přečetla první dvě třetiny, protože jsem doufala, že ta třetí mi konečně odhalí, proč se zrovna tenhle román těší takové oblibě. Odhalení se nekonalo.
Postava Elizabeth byla sama o sobě zajímavá a vtipná, stejně tak její otec... a ano, je tu slavný a úžasný pan Darcy, ale nějak to se mnou nehnulo. (Vlastně hnulo, když jsem se modlila ať už někdo lískne pana Collinse a starou Bennetovou). Chápu, co na tom bylo zajímavého před 200 lety, ale ne dnes.

rozvera
25.02.2017 4 z 5

Prvně mne tento příběh očaroval v pubertě, a to je už pěkná řádka let. Od té doby jsem stačila přečíst všechny knihy J, Austenové, ale Pýcha a předsudek je z jejích románů pořád mým nejmilejším.

monulam
25.02.2017 5 z 5

skvělá kniha, film se jí nemůže vyrovnat.