Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/544750/bmid_pycha-a-predsudek.jpg 5 7439 7439

Slavný román Jane Austenové vykresluje, jak může nový mladý soused převrátit vzhůru nohama život v rodině s pěti dcerami. V ovzduší se vznáší pýcha, láska, předsudky, společenské konvence, zlomená srdce i společenský skandál, ale také sebepoznání a pochopení. Příběh lásky a hodnot odkrývá vztahy mezi společenskými vrstvami Anglie na přelomu 18. a 19. století a s jemnou, avšak nepřehlédnutelnou ironií líčí prostředí anglického venkova, tamní rodinné vztahy a snahy matek najít svým dcerám vhodné ženichy. Autorka se pohybuje na hraně odlehčeného a vážného tónu, její vtipné postřehy prozrazují bystrou a nemilosrdnou pozorovatelku. Nový překlad Kateřiny Hilské dává vyprávění svěží tempo, přičemž nic neubírá na zmíněné ironičnosti, a svět Elizabeth Bennetové a pana Darcyho je v jejím podání barevnější a jasnější, než jak jsme ho znali doposud.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovart (ČR)

Pride and Prejudice, 1813

micinka111
01.10.2015 5 z 5

Tento příběh od Jane Austenové, opravdu miluji. Když jsem ji začala číst, už jsem film (1995) viděla aspoň 10krát. Četlo se to vážně lehoučce a za 5 dní jsem to měla v sobě :). Elizabeth je mi samosebou simpatická, ale nedokážu pochopit, jak dokázala říct panu Darcymu do očí co si o něm myslí, ne, že bych to odsuzovala, ale já bych to nedokázala. Z knížek který od Jane Austenové znám je tato nejhezčí. :).

Hawkey
29.09.2015 4 z 5

Zajímavý příběh. Fandila jsem Elizabeth a Jane a žasla nad dávným postupem vdavků a náplní dní. Asi bych se unudila být živa z dopisů, plesů a společenských večeří. Líbil se mi vtip pana Benneta a ostrý jazýček Eliz. Příjemná oddychovka.

Terezk-a
19.09.2015 4 z 5

Knihu jsem četla jako povinnou četbu do školy a rozhodně nelituji.
Je to krásný příběh se skvělou atmosférou.
Některé pasáže jsou sice zdlouhavé, ale i tak se mi kniha četla moc pěkně.
Doporučuji.

Dudunka
19.09.2015 5 z 5

Krásný příběh! :-)

Dominika73
16.09.2015 5 z 5

Miluji tento příběh. Tato kniha patří mezí mé nejoblíbenější.

Ronnie68
11.09.2015 5 z 5

Musím upřímně říct, že to byla jedna z nejlepších knih, které jsem četla - nebýt mé kamarádky, nejspíš bych se k ní nikdy nedostala, a to by byla opravdu škoda. Už od prvních stránek jsem se dostala do děje, který mě bavil. Prostě ukazuje poměry mezi lidmi v době již minulé - jaké předsudky měly o lidech, a přitom se mýlili. Zamilovaný příběh ..
Tuto knihu bych opravdu doporučila všem, ale ne jen jako doporučenou četbu k maturitě ...

terrybel
09.09.2015 5 z 5

Tato kniha mě naprosto uchvátila. Zamilovala jsem si jí hned od první věty. Rozhodně doporučuji přečíst.

Andy2378
30.08.2015 5 z 5

Vždy jsem si myslela, že písmo dřívějších autorů pro mě bude velká šifra. Ale co jsem si přečetla tuhle knihu jsem přesvědčená o opaku. Líbí se mí spisovatelčino elegantní vyjadřování a že dokáže dát slovům tolik života a důležitosti. Holt jsem se neměla unést mylnými předsudky;)

Carol1122
26.08.2015 5 z 5

Těžko uvěřit, že tahle kniha vznikala z pera rukou psaného na papír při mdlých světlech svíčky. Ne, nezním jak z doby Austenové, když říkám, že tahle kniha dokázala předčit většinu dnešních autorek, které se musely styl psaní učit na vysokých školách a práci jim usnadňuje dnešní malý zázrak od Microsoftu - Word. Co říct k Austenové a jejímu stylu než to, že červená knihovna muže dnešního věku neuchvátí, ale v ženách zanechá patřičné pocity, které by měly knihy dát. Nebudu tu jediná, která by nežárlila na slečnu Elizabeth a pana Darcyho jí s radostí vyrvala z rukou. Konec konců jsem s tímhle hrdinou mého srdce vyrůstala již od svých třinácti a díky umění Austenové mi bude trvat dlouho, než najdu nového a lepšího gentlemana, který mi ukradne srdce. :)

kiraa
25.08.2015 5 z 5

Smekám před touto spisovatelkou, která dokázala vytvořit něco tak naprosto úžasného a sama zřejmě nikdy nic takového nezažila. Knihu jsem doslova "přelouskala" během 2 dnů a pan Darcy s Bennetovic babincem mě naprosto okouzlil..... myslím, že v dnešní době by Jane Austenová byla hvězdou první velikosti....

Lady S.
20.08.2015 3 z 5

Musím říct, že jsem od této knížky očekávala zřejmě více, jelikož jsem slyšela jen chválu. Každopádně to byla má první kniha od Austenové, a tudíž, jsem neměla podléhat úsudkům ostatních. Ale jako romantická duše mě kniha ke konci samozřejmě potěšila.

alithea
16.08.2015 5 z 5

Skvělá kniha! Zvlášť na prázdniny, kdy se k ní vždy ráda vrátím. :)

red_marionette
16.08.2015 5 z 5

Tuto knihu jsem si chtěla vždycky přečíst a konečně jsem se k tomu odhodlala. Velmi mile mě překvapil styl spisovatelky a určitě se ke knize brzy vrátím.

Anne Leyyd
13.08.2015 5 z 5

Ačkoli budu nucena ve čtenářských kruzích připustit, že jsem si toto časem nestárnoucí a lesk neztrácející dílo četla až v tolika letech, kolik mi nyní je, přesto se nehanbím, neboť je mi útěchou vědomí, že jej díky svému "stáří" mohu nyní lépe ocenit. Pevně doufám, že se mi jednou dostane toho štěstí, abych si tuto knihu mohla vystavit na poličku vlastní knihovny s touto krásnou obálkou - bude její ozdobou jednak pro potěchu oka, tak i pro potěchu mé mysli a duše, kteréžto se k tomuto dílu budou nyní vracet s velkým zalíbením.

Pan Darcy se mi samozřejmě zapsal do srdce jako jedna z těch mužských postav, které si budu navždy připomínat a které mi vykouzlí na tváři úsměv, jaký tam dovede vytvořit jen hrdina, který je toho dle mého mínění hoden.

Elizabeth nejinak - její tvrdohlavost, hravost, humor a vlídnost, rozvaha a moudrost (včetně chyb a jejich následných náprav) mi budou připomínkou a potvrzením toho, co by zdravý partnerský vztah mít měl - tedy úctu, trpělivost, schopnost odpuštění a chuti začínat stále znovu s vírou, že láska, pro kterou (a o kterou) se bojuje, nemá být jen záležitostí chvilkovou, nýbrž věčnou...

Ach, nemohla jsme si pomoci a musela své hodnocení napsati tímto stylem :D

5 NAPROSTO BEZESPORU ZASLOUŽENÝCH HVĚZD A DALA BYCH I VÍCE ;-)

Beni
08.08.2015 4 z 5

Čtenářská výzva 2015 - KLASICKÁ ROMANCE

Konečně jsem knihu dočetla. Trvalo mi to nezvykle dlouho. Nejdříve jsem se vůbec nemohla začíst, začalo mě to bavit až tak v polovině knihy, Elizabeth a pan Darcy, byli skvělí, jen mi dělalo velké problémy neztrácet se v množství názvu panství, vesnic a příjmení obyvatelů :-D. Matoucí pro mě byl i způsob psaní, než jsem si zvykla, že je to z více pohledů a ještě ve třetí osobě, musela jsem se místy vracet, abych si ujasnila, kdo tentokráte nechává nahlédnout do svých úvah. Ale od poloviny knihy už jsem se chytla a bylo to prostě ..... božské. Shlédla jsem i film - byl též úžasný - ale kniha je kniha. Bože, patřím mezi fanynky, které milují pana Darcyho :-)

Laduš17
08.08.2015 5 z 5

Naprosto dokonalá knížka.. :)

ChristineP
07.08.2015 5 z 5

Nádherná kniha, která mě moc bavila. Trochu jsem se bála, že se nedokážu začíst, protože přece jenom je to příběh z jiného století, ale opak byl pravdou. Čtení jsem si užívala až do konce.

mira.l
06.08.2015 5 z 5

Nevím, jak je možné, že mi tahle klasika doteď unikala. Něco víc možná napíšu po druhém přečtení, ke kterému jistě za nějakou dobu dojde, přidávám si do seznamu knížek na druhé přečtení, tohle je třeba vstřebat aspoň dvakrát, je to knížka, do které se musí zapadnout a nepustit, neumím si představit, že bych to s přestávkami četl třeba pět týdnů, to bych si z toho nepamatoval nic.
Tak aspoň pár základních postřehů. Pýcha předsudek je krásná, s lehkostí a humorem napsaná knížka o zvycích, způsobech a chování anglické lepší společnosti. Děj už tu byl nastíněn mnohokrát a je všeobecně znám, tak ho tady nikterak rozepisovat nebudu. Vpodstatě ho poměrně přesně vystihuje všeobecně známá první věta románu:).
Po prvním přečtení už jsem si - kromě takového příjemného pocitu z krásně napsané knihy - ale odnesl i pár základních věcí a poznatků ze života lepší společnosti, čili životně důležité je:
- dobře se vdát/oženit
- s kým kdo, kde, kdy a kolikrát poobědvá/pověčeří/popije čaj
- kolik kdo uspořádá plesů
- jak vznešeně ten/ta osoba konverzuje a chová se
- mladé dívky by neměly jezdit samy dostavníkem, je to krajně nevhodné
- sluší se, aby mladá slušně vychovaná dáma dlouho tajila své city před ctihodným džentlmenem, stejně tak je možno se zasnoubit vpodstatě okamžitě a na povel
- "Kdybyste pochopila, co se pro vás sluší, nepřála byste si opustit prostředí, v němž jste vyrostla" (slova lady Catherine k Elizabeth, když se jí pokoušela vymluvit sňatek s Darcym - vpodstatě to do značné míry vystihuje "definici" životního údělu ženy té doby).
:))
V knize je vůbec mnoho geniálních vět, které jsem si prostě musel podtrhnout obyčejnou tužkou:). A jelikož neznám až tak důvěrně podrobnosti ze života anglické smetánky té doby, při čtení jsem si mnohokrát říkal, co je vlastně sakra živilo, když celý dny proklábosili:)??
A jen tak mimochodem dodávám, že knihu jsem četl po shlédnutí filmu a musím říct, že mnohokrát jsem při čtení "viděl" výraz Keiry Knightley coby Elizabeth, to byla asi geniální volba. A obojí, kniha s filmem, mi přitom do sebe krásně zapadlo.

Tarrei
06.08.2015 5 z 5

Snad bych ještě dodala, že mě kniha neskutečně bavila, dokonce mnohem víc než Rozum a cit.

sherinka
05.08.2015 5 z 5

Tahle kniha patří a vždy se bude řadit mezi mé nejoblíbenější !