Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/544750/bmid_pycha-a-predsudek.jpg 5 7439 7439

Slavný román Jane Austenové vykresluje, jak může nový mladý soused převrátit vzhůru nohama život v rodině s pěti dcerami. V ovzduší se vznáší pýcha, láska, předsudky, společenské konvence, zlomená srdce i společenský skandál, ale také sebepoznání a pochopení. Příběh lásky a hodnot odkrývá vztahy mezi společenskými vrstvami Anglie na přelomu 18. a 19. století a s jemnou, avšak nepřehlédnutelnou ironií líčí prostředí anglického venkova, tamní rodinné vztahy a snahy matek najít svým dcerám vhodné ženichy. Autorka se pohybuje na hraně odlehčeného a vážného tónu, její vtipné postřehy prozrazují bystrou a nemilosrdnou pozorovatelku. Nový překlad Kateřiny Hilské dává vyprávění svěží tempo, přičemž nic neubírá na zmíněné ironičnosti, a svět Elizabeth Bennetové a pana Darcyho je v jejím podání barevnější a jasnější, než jak jsme ho znali doposud.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovart (ČR)

Pride and Prejudice, 1813

Nicol González
25.04.2015 5 z 5

Přiznám se- nemohla jsem se nějak ze začátku začíst.
Přiznám se podruhé- když jsem se však začetla, tak jsem to přečetla jedním dechem.
Přiznám se po třetí- ano, musím přiznat, že Darcy je absolutně dokonalý.

konvalinka2
22.04.2015 5 z 5

Má oblíbená knížka a pak samozřejmě jedinečné zpracování s Jennifer Ehle a Colinem Firthem - oni prostě jsou Elizabeth a Darcy.

eva1937
16.04.2015 5 z 5

Přečteno za jeden večer! Moc krásná knížka, hlavně pan Darcy s Elizabeth:) Viděla jsem i film (2005), ale ten mě neuchvátil tak jako knížka.

misha006
14.04.2015 5 z 5

Úžasná krásná kniha. Mám ráda příběhy z této doby, ale tenhle je jednoznačně nejlepší. Není to žádná hloupá romantická kniha. Je chytrá, zajímavá a krásná. Scény s panem Darcym a Elizabeth jsou nepřekonatelné. Ke knize jsem se dostala díky nádhernému filmu z roku 2005.

sakalik55
08.04.2015 5 z 5

Ze začatku trochu nudné s pomalé, ale nakonec sem si pana Darcyho naposto zamilovala.Krasna klasia.V dnesni dobe by byl problem Lydie temr banální.

Lily28
02.04.2015 4 z 5

Krásny klasický príbeh, na svoju dobu výnimočný, ale z dnešného pohľadu mi príde trochu otrepaný, človek hneď uhádne ako sa to skončí, preto o hviezdičku menej.

bareva
02.04.2015 5 z 5

Naprosto úžasná kniha. Mám ji doma jak v české tak anglické verzi. Je škoda, že spousta lidí ji nedocení, protože si myslí, že je to obyčejná romantická kniha. Zatímco je v ní obsažena spousta ironie a sarkasmu.

Jenny3
31.03.2015 5 z 5

Pro mě nejlepší knížka od Jane Austen, klasika, která nikdy neomrzí a stále se k ní vracím. Příběh Elizabeth a pana Darcyho je nesmrtelný. Nádherná je i filmová verze z roku 2005, Keira Knightley a Matthew MacFadyen jsou nepřekonatelní.

lenule1086
31.03.2015 5 z 5

Naprosto úchvatná knížka. Mám doma staré vydání a i když jsem někdy musela přečíst větu třeba i 3x, abych jí pochopila, tak je prostě skvělá. Miluji i filmové zpracování z roku z roku 1995 s Jennifer Ehle a Colin Firth. Je to skvělý příběh.

Rooz
30.03.2015 5 z 5

Jiná doba, jiné mravy, jiné cíle i zvyklosti. Šlechta - nikoli ta nejvyšší - z pohledu žen na přelomu 18. a 19. století v Anglii. Je to fascinující část dějin, kde je s rezervou a nadsázkou nutno přijímat a soudit tehdejší velmi zvláštní společnost. Možná, že někteří z nás chápou onu dobu, přesto nás asi již nikdy nepřestane fascinovat pro svou afektovanost a krátkozrakost k životu samotnému a k do nebe volajícím malichernostem.

Pokud toužíte nahlédnout v obraz této doby, naskýtá se zde skvělá příležitost. Autorčin rukopis je čtivý, plný ironických odkazů či poznámek, zábavný, svižný, skvěle vykreslující archetypy doby.

herotabe53
22.03.2015

Moc velké příjemné překvapení od J. Austen. Jedna z knih povinné četby, která se dá přečíst a není to moc nudné. Doporučuju:)

HalleyM
17.03.2015 5 z 5

Nelze nic jiného říct než skvělá a nádherná kniha. Rozhodně se k ní ještě někdy vrátím (a to se ke knihám většinou nevracím). :)

bublina159
13.03.2015 4 z 5

Skvělá kniha, po třech letech jsem se k ní vrátila v rámci četby k maturitě, i filmové verze už znám skoro nazpaměť a pořád mě příběh baví. Přestože ho znám si vždycky všimnu něčeho nového. Určitě nečtu naposled :)

pajusss
10.03.2015 3 z 5

Bohužel tato kniha není mým šálkem kávy a navždy zůstane povinnou četbou, ke které se zřejmě znovu nevrátím.

Dymond
05.03.2015 5 z 5

Musím přiznat, že mi dlouho trvalo než jsem se k této knize odhodlala, ale musím uznat, že je naprosto skvělá a určitě se k ní ještě někdy vrátím...

tynahof
15.02.2015 5 z 5

Má nejoblíbenější kniha :). Kouzlo starých časů krásné Anglie, muži gentlemani, krásný jazyk, cesty pravé lásky, tahle kniha si získá srdce nejedné ženy.
Humorný náhled na anglickou společnost v 18. století a samotná Elizabeth Bennetová, kterou si člověk díky její prostořečnosti a pravdomluvnosti naprosto zamiluje. Naopak opovrženihodné postavy jako slečna Bingleová, pan Collins, Lýdie Bennetová a nebo samotná paní Bennetová.
Skvělé vyjádření toho, jak člověk ve svém životě nemůže dát na radu předsudků a ne každý, kdo vypadá pyšně, je nakonec v jádru pyšný. Myslím, že většina z nás obviňuje pana Darcyho za své zvýšené nároky na muže. :)

Kao
14.02.2015 5 z 5

Nevím co na to říct... Viděla jsem úžasný film a právě jsem dočetla stejně úžasnou knihu. Šlo vidět že tohle není žádné čtení pro malé děti a člověk prostě musel dávat pozor nebo se v těch jejich zdvořilých a uctivých frázích snadno ztratil. Ale přesně tohle je ono kouzlo téhle knížky. Kdyby byla napsána naší moderní češtinou tak sotva by měla takový úspěch.

asineDenisa
30.01.2015 5 z 5

Neumím si vysvětlit, jak to, že se ke mně tento skvost mezi knihami dostal až nyní (shodou okolností asi 2 dny po 202 letém výročí zveřejnění prvního vydání.)
Od samého začátku si mé sympatie získala Elizabeth svým přidrzlým chováním, které však nepřesahovalo stanovené meze. Austenové nelze upřít mistrný um charakteristiky a propracovanosti postav. Kdo by si nepřál tak čistou a láskyplnou, i když trošku naivní, Jane za vlastní sestru? Koho by si s postupem času nezískalo kouzlo a jednání pana Darcyho? A naopak, kdo neměl chvílemi sto chutí dát marnivé a sobecké Lydii pár facek anebo se alespoň jednou nezastyděl při výlevech a prospěchářských úmyslech paní Bennetové? Nemluvě o nepopsatelně úlisném bratranci Collinsnovi prahnoucím jen po zavděčení se..
Příběh není prvoplánový a vývoj spolu s postupnou změnou úsudku jednotlivých postav mu dodává na čtivosti. I přesto, že si nepotrpím na klišé typu "žili spolu šťastně až do smrti" jsem po něm v tomto případě nezastřeně toužila.

Dany001
30.01.2015

Krásná kniha.

Ivaksa
23.01.2015 5 z 5

Někdo krátce přede mnou píše,že abyste pochopili hlavní děj,stačí shlédnout film.
Jenže já mam pocit,že o to tady vůbec nejde.Kouzlo románového příběhu je právě v tom stylu.Autorka používá tak neotřelý,složitý,ale zároveň srozumitelný způsob psaní,že se mi až nad jejím umem tajil dech.některé odstavce jsem si četla i dvakrát.
Hned po dočtení jsem shlédla film a jeho plochost,podlézavost divákovi,primitivnost byla prostě ve srovnání s knihou ubohá.
Ale jde samozřejmě o typ čtenáře,já osobně na ději nebazíruju tak,jako na formě.
Patrně záleží i na překladu,já byla s Evou Kondrysovou spokojená nanejvýš.