Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/544750/bmid_pycha-a-predsudek.jpg 5 7439 7439

Slavný román Jane Austenové vykresluje, jak může nový mladý soused převrátit vzhůru nohama život v rodině s pěti dcerami. V ovzduší se vznáší pýcha, láska, předsudky, společenské konvence, zlomená srdce i společenský skandál, ale také sebepoznání a pochopení. Příběh lásky a hodnot odkrývá vztahy mezi společenskými vrstvami Anglie na přelomu 18. a 19. století a s jemnou, avšak nepřehlédnutelnou ironií líčí prostředí anglického venkova, tamní rodinné vztahy a snahy matek najít svým dcerám vhodné ženichy. Autorka se pohybuje na hraně odlehčeného a vážného tónu, její vtipné postřehy prozrazují bystrou a nemilosrdnou pozorovatelku. Nový překlad Kateřiny Hilské dává vyprávění svěží tempo, přičemž nic neubírá na zmíněné ironičnosti, a svět Elizabeth Bennetové a pana Darcyho je v jejím podání barevnější a jasnější, než jak jsme ho znali doposud.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovart (ČR)

Pride and Prejudice, 1813

Malin
22.10.2012 5 z 5

Ta úplně nejklasičtější klasika, ve které se obzvlášť vyžívá moje sentimentální já. První stránku a půl umím zpaměti, doslova.

I když.... na Emmu prostě nemá. To je pro mě prostě jiná liga.

Lily96
13.10.2012 5 z 5

Tuto knihu jsem četla nedávno a naprosto mě odzbrojila. Byla to jedna z nejúžasnějších knížek, které jsem kdy četla. Strašně se mi líbí doba, ve které se to odehrává, někdy bych si taky přála žít v takové době, kde k sobě byli všichni zdvořilí, milí a tak dále.

Samozřejmě jsem se (jako asi většina lidí) naprosto zamilovala do pana Darcyho...Škoda, že v dnešní době už to tahle nefunguje a takoví lidé snad ani neexistují.... Oblíbila jsem si také hlavní hrdinku, líbilo se mi, jak Elizabeth na všechno našla odpověď. Rozhodně si přečtu i jiné knížky od Jane Austenové, ale nevím, jestli ještě nějaká překoná dojem z Pýchy a předsudku.

Přestože jsem se na film Pýcha a předsudek podívat nechtěla (z vlastní zkušenosti vím, že film většinou zkazí dojem z knížky), pouštěli nám ho ve škole (a v originále) a byl rozhodně srovnatelný s knihou. Tak nějak jsem si to při čtení představovala.

barca4.4
16.09.2012 5 z 5

Slečna Elizabeth a pan Darcy... Snad ani nelze si je nezamilovat. Chtěla bych si zkusit žít v jejich době. Knihu DOPORUČUJI

Andy.Kshandy
05.09.2012 5 z 5

Miluju romany, miluju obdobi Anglie v 19. stoleti. Kniha prectena jednim deche a zanechala ve me silny pocit. A jako spousta dalsich zen jsem se zamilovala to pana Darcyho. Tuto knihu se nebojim titulovat, ze je to nejlepsi co jsem kdy precetla :). A ted hura na film a na neodolatelneho Matthewa MacFadyena :)).

Elisa.Day
04.09.2012 5 z 5

Přiznám se, že román Rozum a cit mě nijak neoslnil, a tak mi trvalo dost dlouho, než jsem se odhodlala přečíst další knihu od Jane Austen - možná jsem měla trochu předsudky... Teď ale uznávám, že autorka má opravdu být na co pyšná ;-)

trynitrix
30.08.2012 5 z 5

Úplně nejvíc kniha kterou jsem kdy četla jsem se zamilovala :-) hlavně pan Darcy :-D a samozřejmě Elizabeth úžasná postava v příběhu. Vřele DOPORUČUJI

julythreemosen
15.08.2012 5 z 5

Musím se přidat ke všem nadšeným čtenářům. Nádherný romantický příběh, který nelze tak snadno odložit. Snadno si jej zamilujete, tak jako Liz i pana "bručouna" Darcyho. Nejnovější filmové zpracování taky nemá chybu. :)

Temsiss
06.08.2012 5 z 5

Krásný román z dob Anglie, kdy tam panoval pro mě zvláštní způsob života nebo spíše seznamování a vdavků. Viděla jsem i film z roku 2005, který se mi velmi líbil a moc se od knížky nelišil. Jediné, co bych knize vytkla, je překlad typu "Lízo;Lízinko.."

AnnaSk
05.08.2012 5 z 5

Ráda se k ní vracím. Austenová je mistryně jemných ironických narážek.

fons
29.07.2012 5 z 5

Připouštím, že tento román nejvíce zasáhne ženy, ale i já musím přiznat, že to je jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četl. Pro mě zprvu zavrhovaná věc, především kvůli zařazení do povinné četby, ale o to více jsem byl z výsledku překvapen. Úžasně milé, příjemné a do (pro mě) krásné doby zasazené vyprávění o lásce, která mi přijde upřímná a skutečná. Jsem velmi spokojen, po přečtení jsem dal šanci dalším titulům z povinné četby a musím říct, že i filmové zpracování mi přijde velmi zdařilé!

lukyli154
22.06.2012 5 z 5

Skvělý román. Oproti Rozumu a citu nikde nejsou nudné pasáže a děj svižně ubíhá. Ironická a vtipná Líza je bezvadná a pan Darcy je prostě pan Darcy . Ach. :-)

Lee7
21.06.2012 5 z 5

S touto knihou se určitě nebute nudit :) Knížka se skvěle čte a musela jsem ji přečíst najednou, nedalo se od ní odtrhnout.

Klára90
16.06.2012 5 z 5

Kniha, při jejímž čtení mám vždy úsměv ve tváři. Kniha je chytlavá, romantická, ale ne kýčovitá.

Lenka 13
09.06.2012 4 z 5

Krásná kniha...film jsem viděla několikrát,moc se mi líbil.
Doporučuji přečíst

joni
01.06.2012 5 z 5

Můj nejoblíbenější román. Naprosto skvělý! Nemohla jsem se od něj odtrhnout... skvěle popsané postavy (hlavně pan Darcy :)) Zaujalo mně to, že se Elizabeth nezamiluje do pana Darcyho na první pohled, jako v mnohých jiných románech, ale zamiluje se do něj, až pozná jeho pravou povahu. Nemůžeme milovat někoho kohko neznáme... Tento pohled v těch moderních romatických příbězích naprosto chybí....

seredomi
27.05.2012 5 z 5

Má nejoblíbenější kniha a když tady čtu i mnoha dalších, což mluví samo za sebe...

bstejs
21.05.2012 5 z 5

Nádherná knížka. Jako první jsem viděla film, který mě původně od knížky odradil, ale byla jsem zvědavá a nakonec jsem si ji koupila. Dokonce po jejím přečtení jsem ocenila i ten film. Líbil se mi vtip a nadsázka, se kterou Líza někdy uvažuje. Je to jedna z mála ženských hrdinek, kterou jsem si opravdu oblíbila.

Jillina
18.05.2012 5 z 5

Jedna z mých nejmilovanějších knížek, skvělá, vtipná a moderní autorka, perfektně vykreslené postavy, miluju i BBC seriálovou verzi, a to jsem odpůrce televize a filmů obecně.

Kájula
18.05.2012 5 z 5

Jelikož jsem se naprosto zamilovala do Pana Darcyho...tak musím říct že kniha mě naprosto okouzlila..Nemohla jsem se od ní odtrhnout a přečetla jsem ji jedním dechem až mi bylo líto že příběh skončil..Bylo to sice napsáno v duchu romantiky a spíš stylem že tomu nejde uvěřit že by se něco podobného stalo..Já jsem ale beznadějná romantička..takže mě příběh naprosto odrovnal..Vžívala jsem se do Elizabeth...a zamilovala se do Pana Darcyho asi stejně jako ona..a přála jsem si být místo ní v tomto příběhu hlavní hrdinkou..až tak mě to vzalo...nikdy na tuto knihu nezapomenu..a rozhodně se k ní vrátím..je přímo okouzlující..a ihned se dostala mezi mé nejoblíbenější knihy co jsem kdy četla..a přečetla jsem jich spoustu..:)

sabulicka
02.04.2012 5 z 5

Nebyla jsem románový typ. Ale pouze do té doby než jsem zjistila, že existuje jistá knížka Pýcha a předsudek a to po zhlédnutí filmu s Keirou Knightley. Film mě nadchl, a tak jsem si řekla, že si tu knihu teda přečtu. A velmi mě překvapila, jak se vůbec nemopodobá románům pro starší dámy. PROTOŽE! Tato kniha je velmi nadčasová, srší ironií a Jane Austen si krásně zahrává s postavami. Prostě nádherný příběh!
Též zhlédnuty filmové verze: Pride and prejudice BBC (1995)
Pride and prejudice (2005)