Rakúsko-Uhorsko
kolektiv autorů , Roman Holec , Csaba Fazekes , László Csorba
Publikácia Rakúsko-Uhorsko / Habsburská ríša v rokoch 1867 -- 1918 približuje pravdepodobne najvzrušujúcejšie obdobie rakúsko-uhorskej ríše v moderných dejinách. Zobrazuje moc, vplyv a osobnosti vládnucej rodiny Habsburgovcov, ako aj zložitý svet ich monarchie, v ktorej vedľa seba existovali výrazne odlišné národy, jazyky a náboženstvá. Obsiahla štúdia dualistickej monarchie od siedmich popredných historikov predstavuje moderný pohľad na toto kľúčové obdobie prostredníctvom analýzy politických, sociálnych a kultúrnych aspektov ríše od jeho prekvitajúceho hospodárstva cez nepokojné národnostné pohyby až po kultúrne dedičstvo dodnes badateľné v štátoch, ktoré sa v súčasnosti rozkladajú na bývalom území monarchie. Špeciálna kapitola je venovaná aj územiu a dejinám Slovenska. Vyše 400 farebných fotografií poskytuje fascinujúci obrazový dokument jedinečného obdobia v dejinách.... celý text
Přidat komentář
Naprosto dokonalá publikace o období Rakousko-uherské monarchie z pohledu nejen politického, ale také kulturního a sociálního. Jednotlivé kapitoly se zaměřují na historii monarchie od jejího prapůvodu při vzniku rodu Habsburků popisujíc všechny politické souvislosti, přes kulturní život v podobě podrobného rozboru jeho jednotlivých uměleckých prostředků a směrů, až po církevně-politické problémy promítající se do každodenních životů všedních dní bezvýznamných obyvatel říše. Tento soubor odborných příspěvků mnoha autorů je bohatý na fotografie a ilustrace, logicky navazující a doplněný mnoha zajímavostmi.
maďarská
Asi jsem čekala trochu víc. Po obrazové stránce kniha nabízí nepřeberné množství fotografií, obrazů, map a je tak cenným svědectvím doby. Po stránce textové by ale mohla být čtivější. Ačkoliv se snaží obsáhnout celý prostor monarchie (včetně kapitoly o Čechách), ve výkladu centrálních dějin se nedalo nepoznat, že značná část autorského týmu je maďarského původu. Dějiny Rakouska-Uherska prizmatem maďarského nacionalismu jsou rozhodně zajímavé, nepostrádají ani kritický hrot vůči jindy s pochopením přijímaným krokům rakouské politiky, což na první pohled působí vlastně svěže, ale celkově autorům od tohoto přístupu chybí odstup či alespoň snaha o reflexi, že rakouská vláda musela zohledňovat i jiné než uherské zájmy. Čekala jsem hodně, nakonec trochu zklamání. i tak ale stojí k nahlédnutí.