Ranní červánky: Myšlenky o morálních předsudcích
Friedrich Nietzsche
Tento Nietzschův spis je souborem úvah, postřehů a aforismů, promyšleně seskupených do pěti knih, které jsou komponovány kolem tematických těžišť. Kniha Ranní červánky vznikala roku 1880 na cestách mezi Benátkami, Mariánskými Lázněmi, Naumburkem, Stresou a Janovem. Ještě na jaře 1880 nesl soubor 262 aforismů titul L’Ombra di Venezia (Stín Benátek). Do konce roku 1880 k němu přibylo několik dalších poznámkových sešitů; čistopis pořízený Nietzschovým „žákem“ Peterem Gastem byl nazván Die Pflugschar (Rádlo). Na první stranu své kopie vepsal Peter Gast slova: ,,Je tolik červánků, které ještě nezaplály. Rgvéda.“ Citát se Nietzschovi zalíbil natolik, že titul knihy změnil na Ranní červánky. Myšlenky o morálních předsudcích (Morgenröthe. Gedanken über die moralischen Vorurtheile). Kniha vyšla koncem června 1881 u Ernsta Schmeitznera v Chemnitzu. Roku 1887 opatřil Nietzsche neprodané zásoby předmluvou a nakladatel E. W. Fritzsch v Lipsku je uvedl na trh jako druhé vydání. Spis, který se v chronologii Nietzschova díla nalézá mezi Lidským, příliš lidským (1878‒1880) a Radostnou vědou (1882), je souborem úvah, postřehů a aforismů, promyšleně seskupených do pěti knih, které nemají vlastní názvy, jsou však komponovány kolem tematických těžišť. Nietzsche v nich kriticky a s neobyčejnou psychologickou pronikavostí analyzuje základní mravní představy evropské kultury, morální kořeny křesťanství, altruistické etiky atd. Myšlenky o morálních předsudcích tak spolutvoří počáteční fázi podniku, který Nietzsche později nazval ,,přehodnocení všech hodnot“.... celý text
Literatura naučná Filozofie
Vydáno: 2023 , OikoymenhOriginální název:
Morgenröte: Gedanken über die moralischen Vorurteile, 1881
více info...
Přidat komentář
Ranní červánky osobně považuji za poněkud přechodový text. Na tom ale není nic špatného. Nietzsche zde načrtává základní teze, kterými se bude zabývat i v pozdějších dílech, nicméně Červánky jako celek zřejmě nedosahují stejnou kvalitu jako autorův opus magnum - Tak pravil Zarathustra, nebo provokativní Soumrak model, resp. Antikrist. Nietzsche se zde zabývá morálkou, morálním puzením a hodnotovými, resp. hodnotícími soudy. Zajisté důležitý spis autorova "pozitivistického" období.
Autorovy další knížky
2003 | Antikrist |
1996 | Mimo dobro a zlo |
2019 | Tak pravil Zarathustra |
2002 | Genealogie morálky: polemika |
2010 | O pravdě a lži ve smyslu nikoli morálním |
"454. Slovo povzbuzení. – Kniha jako tato není určena k pročítání ani předčítání, nýbrž k opětovnému otevírání, zejména při procházkách a na cestách, musí nám umožnit strčit kdykoli hlavu dovnitř a zase ven a nenalézt kolem sebe už nic obvyklého."
Celkem 575 aforismů, poznámek, myšlenek, úvah a postřehů, které jsou tematicky rozděleny do pěti knih. Nietzsche v nich poeticky rozebírá základní principy morálky a etiky.
Výstižně o knize hovoří úvaha výše uvedená, přesně tak, jak jsem si knihu „vychutnala“ já.