Recenzia našej doby
John Green
Nápadité a vtipné eseje o človeku vo svete Zbierka krátkych esejí Johna Greena ponúka autorov jedinečný pohľad na súčasnosť a ľudské aktivity, ktoré formujú a menia svet okolo nás. Pomocou päťhviezdičkovej stupnice hodnotí predmety, ale aj udalosti, ktoré nás ako ľudstvo obklopujú a s ktorými prichádzame do kontaktu. Eseje založené zväčša na autorových osobných skúsenostiach a spomienkach sú prepojené s konkrétnymi vedeckými informáciami a faktami. Rozmanité témy sú adaptáciou a rozšírením Greenovho prelomového a kritikmi uznávaného podcastu The Antrophocene Reviewed. V ňom sa zamýšľa napríklad nad schopnosťou ľudí cítiť údiv nad dokonalosťou prírody – koľko generácií už malo možnosť vidieť Halleyho kométu alebo to, ako vône dokážu vyvolať zabudnuté spomienky –, prečo sa (ne)báť zlatého stafylokoka alebo to, aký vplyv na svet majú klimatizácie, QWERTY klávesnica či plyšové medvedíky.... celý text
Literatura světová Fejetony, eseje Literatura naučná
Vydáno: 2023 , Ikar (SK)Originální název:
The Anthropocene Reviewed, 2021
více info...
Přidat komentář
Tak toto mě nesmírně bavilo. Tento typ literatury obvykle nečtu, ale vzhledem k tomu, že jsem vždy měla ráda knihy od Johna Greena a autora samotného, tak jsem po knize sáhla a musím říct, že nelituji. U některých esejí, které mě více zaujaly, jsem si dohledávala další informace. Obohacující a krásně napsaná kniha.
Zajímavá kniha ... nejdříve mě zaujala jen podle obálky... ale I obsah krátkých eseji ze života... jo vůbec to nebylo špatné...
Kniha mi byla poskytnuta v rámci spolupráce s @knihkupectvi_luxor za účelem recenze. #spoluprace
Tohle není žánr, po kterém bych běžně sáhla, ale tady prostě zafungovalo jméno autora. Knihy od Johna Greena miluju (ještě mi zbývá přečíst jedna) a jeho novou knihu, ať už by napsal cokoliv, jsem si nemohla nechat ujít.
Antropocén: Recenze naší doby v sobě ukrývá několik desítek esejů na nejrůznější témata, která spolu vůbec nijak nesouvisí. Na jedné straně se zaobírá lidskou historií, na další pak rozebírá aplikaci Poznámky.
Na autorův styl psaní jsem zvyklá a tohle se mi četlo dobře, jen samotné eseje se občas týkaly věcí, ke kterým vůbec nemám co říct, např. soutěž v pojídání hotdogů, samoobsluhy Piggly Wiggly, yips…
Líbilo se mi, že se autor rozepsal o věcech, o kterých by mě snad ani nenapadlo nic psát, třeba googlování cizích lidí, Tučňáci z Madagaskaru nebo plyšoví medvídci.
Každá esej je zakončená hvězdičkovým hodnocením, takže tak ukončím i recenzi na Antropocén. Dávám tři hvězdičky.
Tahle kniha mě zaujala jak nápadem tak i obalem. Na první pohled jsem nevěděla kam ji zařadit a tím pádem i co očekávat. Knihu jsem si sama zařadila mezi tu odbornější část literatury, ale už po úvodu jsem zjistila, že to nebylo úplně správně. A vůbec mi to nevadilo. V knize najdete různé delší recenze na dění ze součastnoti, protkané zkušenostmi samotného autora, který poutavě a s humorem dokáže popsat i úplně obyčejné věci ze života. Za mě rozhodně zajímavá kniha, kterou si v knihovně nechám a zase se k ní vrátím.
Štítky knihy
eseje ekologie americká literatura populárně-naučné publikace ekologická krize
Autorovy další knížky
2013 | Hledání Aljašky |
2014 | Papírová města |
2015 | Sněží, sněží... |
2015 | Příliš mnoho Kateřin |
2018 | Jedna želva za druhou |
Na první pohled kapitoly, které nemají nic společného, ale opak je pravdou. Autor přidává své vlastní zkušenosti a pocity a propojuje je s věcmi, které souvisí s působením člověka na Zemi. Přiznám se, že mě to bavilo hodně.
Kniha je hodně vyjímečná, myslím, že jsem ještě nikdy nic podobného nečetla.