Řeka bohů: Román ze starého Egypta
Wilbur Smith
Řeka bohů / Rieka bohov série
1. díl >
Pravěký Egypt byl zemí faraonů. Královstvím vybudovaným na zlatě a legenda zničená chamtivostí po bohatství a po moci. Ústy neobyčejně nadaného otroka Taity je čtenář vtažen do velice živého a barvitého příběhu, který se rozvíjí s napětím a prudkostí již od první stránky, a tak se mu dostává možnosti vžít se do tajemna pradávných dob. Dotisk z r. 1999... celý text
Literatura světová Dobrodružné Historické romány
Vydáno: 1997 , AlpressOriginální název:
River God, 1993
více info...
Přidat komentář
Ve stresu a chvatu tuto knihu neotvírejte. Ale pokud se chcete lehce, pomalu, pozvolna a beze spěchu vnořit do barvitého světa starého Egypta a užít si autorovy znalosti nejen historie, ale i jazyka, nemůžete zvolit lépe. Bez jednoho otroka, jaký by byl osud Egypta?
Za mě překrásně napsaný dramatický historický román. Wilbur Smith je mým oblíbeným autorem a zde nemůžete “sáhnout vedle “.
(SPOILER)
Audiokniha.
Klasický příběh, kdy voják miluje dceru mocného mocipána, mocipán nesnáší vojáka a nejraději nakládá svým mladým chlapeckým otrokům do komínku. Jeho dcera jej nezajímá, ale nenávist vůči vojákovi je větší. Je to syn muže jehož nenáviděl a zničil. Voják si přesto přivlastní dceru mocipána. Je však pozdě protože, je provdána jinému. Čest tak stojí v cestě jejich lásce, alespoň na začátku. Později se čest vytrácí. V centru dění je jeden superhrdina. Žádná slabina není tak velká, většinou žádná až nicotná. Jeho největší slabinou je fakt, že jeho vlastní slabiny jsou prázdné. Nic mu není cizí všechno dokáže okopírovat, vylepšit a pochopit pouhým pohledem. Jeden pohled na kolo ve vřavě bitvy a už ví co s tím, jak to pracuje a jak jej upgradovat o level výš. Práce všeho druhu, myšlenky génia a neuvěřitelné nadání, z něj udělali starověkého superhrdinu. První svého druhu.
Tuhle knihu už jsem četla před lety (jako ostatně spoustu dalších od autora). Teď jsem se k ní vrátila a je to prostě skvělé čtení.
Má první zkušenost s tímto autorem. Po pár stránkách čtení jsem začala zjišťovat, že to asi pro mě nebude, ale stejně jsem to dočetla. Upřímně na mě to bylo příliš nudné.
"Řeka bohů" vás vezme na fascinující cestu do srdce starověkého Egypta, kde se setkáváme s mýty, bohy, a intrikami mezi faraony a obyčejnými lidmi. Autor Wilbur Smith mistrně kombinuje historické reálie s fikcí, což vytváří podmanivý příběh, který vás udrží v napětí od začátku do konce.
Příběh sleduje různé postavy, od skromných rybářů po mocné faraony, a ukazuje, jak se jejich osudy proplétají v záhadném a bohatém prostředí kolem řeky Nil a monumentálních pyramid. Román je plný politických intrik, lásky, zrady a přítomnosti bohů, kteří mají vliv na osudy smrtelníků. Autorovy popisy a živé dialogy dodávají příběhu hloubku a autenticitu. "Řeka bohů" je dokonalou volbou pro všechny, kdo milují historické dobrodružství s kapkou mystiky.
Tuhle knihu jsem četl zhruba 10 záplav zpět. Bylo to naprosto utrpení, zanechávající ve mě rovnici W. Smith = kecálek. Rovnici tak výraznou, že jsem od té doby žádný další pamflet od tohoto pána nevzal do ruky.
Hlavní hrdina Taito měl za vzor Imhotepa, ovšem autor ho rovnou nadopoval oblíbenou drogou brouka Pytlíka "vímvšechnoaumímvšechnoAconevímtovynaleznu". Stal se tak vlastně jediným hybatelem civilizace a pokud by se dožil invaze mořských národů, pravděpodobně by ji celou zastavil pomocí bleskové hůlky. (i když.. vlastně jsem další díly nečetl, tak možna pozor, spoiler alert)
Celý román byl protknut jakousi otravnou romantickou linkou plnou nekonečné lásky, chvějících se rtů a lesknoucích se očí.
tak za všetky rieky bohov uvediem túto prvú. Klasika a oddychový Skvost , niečo ako Stalloneho Rocky Balboa...,na ktorého tak ľahko nezabudnete. Totiž autor kníh, ako africký rodák a veľký búrlivák, zopár rokov vážne študoval históriu Egypta a mal prístup k všetkým spisom a egyptským vykopávkam. Mal výnimočné vedomosti o celom vývoji a páde egyptskej ríše , z čoho vyťažil maximum, Tieto znalosti a majstrovstvo,ktorým dokázal svoju fantáziu bravúrne prenášať do reality vám poskytnú pri čítaní výnimočnú až strhujúcu zábavu. Okrem Egypťana Sinuheta je tu po rokoch teda nový príbeh otroka Taitu, ktorý sa mení postupom dielov ...ale nie, prečítajte si sami. Tak dokonalé počtení sa zrodí naozaj raz za storočie. A netvrdím to len ja, ale desiatky miliónov ľudí, ktorých celé dielo Řeka bohú nadchla. Wilbura právom nazývali africkým Hemingwajom.Len nejde o žiadne nežné rozprávanie, jeho knihy pripomínajú občas až hororové jatka .
Naprosto nevánoční, ale milé předvánoční setkání s mým oblíbeným Taitou. Vždycky se ráda vracím k vypravěčskému mistrovství autora WS.
Smith se vyziva v brutalite. Kdokoli kohokoli vrazdi tak odsekava skrti pukaji lebky nebo neco podobneho. Je to nechutny a nebudu to dal cist. Tfuj
Hlavní hrdinové takoví, že si je musí každý oblíbit. I když občas byli dokonalí zbytečně moc.
Konec příběhu byl trošku neuvěřitelný. Po skoro 20 letech se vrací místo královny Lostris faraon, o kterém nikdo nikdy neslyšel. A lidé ho s jásotem vítají. Kdyby měl stále svoje staré jméno, bylo by to uvěřitelnější.
Příběh prima, ale obešla bych se bez zdlouhavé cesty přes vodopády. To byla nuda a pořád dokola.
Zato bych víc rozvedla vztah mezi Lostris a Tanem. Narození jejich princezen bylo odbyto na polovině stránky. Na rozdíl od naprosto nechutného lovu slonů (pak ještě jiných lovů). V tom se autor naprosto vyžíval. Uvádí, jak jsou Egypťané civilizovaní a přitom se chovali ke zvířatům jako barbaři. To by nestačilo je normálně zabít, když potřebuji obživu? Za tyhle lovné scény strhávám hvězdičku.
Doma jim trvalo dlouho než mě k Řece bohů přemluvili. Ne že bych litovala, nelituji. Nebylo to špatné čtení. Četlo se to dobře a utíkalo to. Tak v půlce, nebo někde před půlkou knihy to začalo nabírat grády a já si to fakt užila.
Absolútne úžasne opísané skutočné udalosti s troškou neskutočna z dôb, ktoré sú už pradávno minulé... Spisovateľ spôsobil, že som sa do hlavných postáv knihy zamilovala a uronila som nejednu slzu kvôli ich osudom.
Taková pohádka pro dospělé, nechybí láska, dobrodružství, bitvy, ani Ferda Mravenec v podobě všeuměla, otroka Taity. Ale bylo to čtivé a bavilo mě to. Narozdíl od filmu, ten jsem dala 15 minut a nešlo to.
Při suchém špuntu v Sethově levé dírce, toto bylo něco. Příběh mě okouzlil, pohltil a rozbrečel. Celá kniha byla nádherná a napínavá, až na první dvě kapitoly, které se dle mého názoru dlouze a nudně táhly. Vzápětí ale přišlo téměř sedm set stran strhujícího děje, takže za mě úžasný román, který můžu jen doporučit!
Štítky knihy
přátelství Egypt láska otroctví faraoni mezilidské vztahy starověký Egypt paláce historické romány kastráti, eunuchové světová literatura na pozadí skutečných událostíAutorovy další knížky
1997 | Dravec |
1997 | Řeka bohů II |
2001 | Čaroděj |
1994 | Když loví lev |
2014 | Bůh pouště |
Přiznám se,že první díl byl pro mně nářez.Další díly jako na houpačce,ale na každý pád je to pěkné počtení.