Rekonstrukce

Rekonstrukce
https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/397708/bmid_rekonstrukce-mAu-397708.png 4 1620 1620

Přežít ještě neznamená žít „Narodila jsem se, když mi bylo devět let, deset měsíců a sedm dní,“ začíná své vyprávění Eliška, hrdinka románu Rekonstrukce. Eliška nyní přebývá v tichém domě své zapšklé tety a její život nikoho nezajímá. Nebo to tak alespoň vypadá, soudě podle opatrných reakcí všech okolo. Eliška se zrodila z vraždy. Matka zabila jejího mladšího bratra a následně i sama sebe. Do té doby přitom vedli průměrný život, v němž nic nenasvědčovalo nadcházející tragické události. Nenašel se ani žádný dopis na rozloučenou, svědkové posledního dne zamlklé matky s dítětem si pořádně ničeho nevšimli. Eliška proto vyrůstá s desetiletou prázdnotou místo dětství, kterou se v dospělosti rozhodne objasnit. Proč to matka udělala? A proč ji nevzala s sebou… V pořadí třetí román úspěšné prozaičky Viktorie Hanišové je o přitažlivosti prázdných míst, o podmanivosti pádu do temnoty. Občas stačí málo, třeba snaha najít životní rovnováhu — a člověk se znenadání kýve nad propastí.... celý text

julanka
06.07.2020 3 z 5

(SPOILER) Hltala jsem příběh, abych se dozvěděla rozuzlení, to ale nepřišlo. A když jsem se pak zamýšlela zpětně nad dějem, přišlo zklamání podruhé. Většina postav je velmi prvoplánová - teta, která je superpošuk a jen celý den kouká na fotku, stroprocentně altruistická superkrásná Romana, stoprocentní blázen otec, pracovnice OSPODu, která je zase stoprocentní anděl..Kniha také obsahuje velmi mnoho klišé, za všechny jen např. popis mateřských skupin, kde jsou všechny údajně matky napojené na svoje děti a přesně ví, co znamená jejich pláč - autorka asi nemá děti. To se dá ostatně soudit i z toho, že všechny děti v knize jsou buď extrémně uplakané, nebo nepláčou vůbec. A pozor, když nemáte zrovna to mega uplakané dítě, tak to v knize logicky znamená, že jako matka máte najednou přes den hodiny volného času a největší starost, jak se neunudit (prostě jeden facepalm za druhým). A tak se Eliška začne učit vařit, a jde to jak z amerického filmu, najednou je z ní, překvapivě, skvělá kuchařka servírující svému manželovi vybrané delikatesy. Ale největší slabina celé knihy je samotné vyšetřování mordu. Eliška celou dobu buduje jakousi síť vztahů, pavučinu o rozloze stěny, ke které potřebuje i složitý výpočetní program, aby všechna ta data mohla zanalyzovat, ale o jaká data proboha jde? Potkala se celkem asi se třema osobama, zbytek ani nenašla (doktorka, reportéři, lidé z fotek), a od těch, co našla, se vlastně nedozvěděla vůbec nic a rodina věděla taktéž kulové. Na druhou stranu, to jak Eliška prohlédla pár fotek z oslavy, přičemž z nich zjistila, kde se mimo objektiv v určitou chvíli musel nacházet tajemný chlapík, to bylo vskutku geniální. Když to shrnu, kdyby všechny popsané skutečnosti v knize vedly v nějaké smysluplné rozuzlení, bylo by to dobré, ale takhle to byla vlastně jen slátanina více či méně zbytečných informací.

Gooverka
06.07.2020 4 z 5

Měla jsem to "štěstí" že jsem Houbařku četla už dost dávno, takže nemám až takové srovnání s další knihou této autorky (i když vím jistě, že Houbařka se mi líbila více, než Rekonstrukce). Musím říct, že Hanišovou čtu moc ráda kvůli tématům, které si pro své knihy vybírá a hlavním hrdinkám, které do příběhu zasazuje. Popisuje nelehké životní situace, v této knize sebevraždu matky a vraždu bratra hlavní postavy a i když se stránky nečtou jednoduše, musím ocenit, že přede mnou otevírá témata, která jsem nezažila a snad nikdy nezažiju. O celkovém vyznění celého příběhu budu přemýšlet ještě dlouho. Čtyři hvězdy dávám kvůli pár místům, které se mi do knihy vyloženě nehodily.

JancaMia
05.07.2020 4 z 5

hmm kníka nutí k zamýšlení nad nefunkčností vztahů v rodinách a kam až to může dospět v tom nejhorším slova smýslu ... ELIŠKA život rozhodně neměla moc jednoduchý ... a vůbec dějová linka býla ponuře tíživá ... s tím že v široké rodině býlo dlouhodobě shnilé jablko a nikdo s ním nijak nepracoval .. ale to u jsem zase u nefukčnosti rodiný jako takové ...
ponuré,smutné bohužel se takové věci dějí ...

Susan94
01.07.2020 4 z 5

První část knihy se mi dost líbila, četla se rychle jak jsem u Hanišové zvyklá, ale postupně to přestávalo být zajímavé. Přestávala jsem mít Elišku ráda, a dočetla jsem s rozporuplnými pocity.

Bybyla
30.06.2020 3 z 5

Nebylo to špatné, to ne, ale jsem trošku zklamaná. Asi jsem očekávala jiný konec :-(

Makii
29.06.2020 4 z 5

Eliška mi byla krajně nesympatická. Chápu a toleruju, že spousta lidí má psychické problémy, ale tady snad nebyla postava, která by je neměla :) Postupem čtení jsem si říkala, ta holka je snad magor, a na konci si říkám "aha..." :-D Ale četlo se mi to dobře (až teda na pasáže o mrtvých dětech). Pocity mám ale nějaké rozporuplné..

adoli
27.06.2020 4 z 5

Autorka má styl, který mi sedí. Velmi dobře se čte. Téma velmi těžké, smutné až traumatizující. Přesto kniha stojí za přečtení.

Rade
22.06.2020 3 z 5

Téma silné až drásající, už samo o sobě musí zapůsobit.
Začátek úderný, děsivý. Ale potom přejde autorka do popisného vyprávění, na mě je toho povídání, informací, odboček a nedotažených postav až moc. Škoda…
Závěr mě – na rozdíl od mnohých – nezklamal, naopak, řekla bych, že to je vyústění, ke kterému celý děj směřoval, bublá to celou dobu pod povrchem. Že dědičné zatížení a výchova bez citového zázemí člověka vždycky poznamená. Nakonec všechna mateřství v knize vyznívají jako zátěž, trauma, ne jako radost a obohacení.
(Houbařka s komorním a sevřeným příběhem ale u mě jednoznačně vede.)

Chytuš
19.06.2020 4 z 5

Divnokniha chytré horákyně - líbila se mi i nelíbila zároveň. Už ze začátku jsem měla neurčitě určitý pocit, že o detektivní pátrání Elišky tu nejde, i když se kolem něj čtenář motá v podstatě celou knihu. Jenže celá ta pátrací posedlost - co se stalo a proč se to stalo - je jen kulisa pro rozvinutí temných vod nefunkčních rodinných vztahů. Absence pozornosti od matky svému dítěti se prolíná v časových smyčkách, ze kterých se nejde vymanit... Citová vyprahlost Elišky v podstatě v jakýchkoli vztazích - je to následek toho, co se stalo? Nebo je to něco, co se předává i podprahově - tedy i kdyby Kateřina neudělala to, co udělala, nedopadla by Eliška, kterou by vychovávala matka bez emocí, nakonec stejně?
Rozhodně to není knížka, která čtenáře nechá chladným. Naopak - dokáže vzbudit tolik emocí - stačí si jen projít komentáře... Autorka rozhodně psát umí, těším se na její další knihy.

Dajda
19.06.2020 5 z 5

Kdybych mohla dát 10 hvězdiček, udělám to :-) Román přesně podle mého gusta - krásné vyprávění s příchutí detektivky. Už aby byl další román od paní Hanišové na světě :-)

Cajda
15.06.2020 5 z 5

Začít číst dřív a ne až na večer, přečetla bych ji opravdu "jedním dechem". Tak jsem ji musela odložit a dočíst ráno. Ale je to skvěle napsané a nedá se odejít! Rozhodně si půjčím další knihy této spisovatelky. Konec je sice zvláštní a neurčitý, ale i tak doporučuji!!!!

Prey
06.06.2020 3 z 5

Autorka umí, její postavy mě zajímají, ale tohle mělo ještě chvíli zrát. Několik pasáží vyzní tak nějak do ztracena, ale tím nemyslím hlavní linku, u které to má opodstatnění. Těžké téma.

Lucie1993
05.06.2020 4 z 5

Čtiva, zajímavé téma. Nečekala jsem takovýto otevřený konec.

vekkr
01.06.2020 4 z 5

Kniha dobrá, konec mohl být jiný,.

Dashow
29.05.2020 5 z 5

Tak tohle byl fičák! Knížku jsem začala číst ve středu večer a ve čtvrtek jsem měla dočteno. Bylo to čtivé, napínavé, uvěřitelné, těžké téma, ale četlo se samo. Večer jsem potom nemohla usnout a jelikož sama mám šestiletého syna, knížka mi na hodně dlouho uvízne v hlavě. Konec mě trošku zklamal, ale i tak dávám 5*. Zbytek knihy to dokonale vyváží. Doporučuji.

Pitbullka
27.05.2020 4 z 5

Trošku mě zklamal ten konec, ale jinak hodně silný příběh. Obdivuju, jak autorka dokáže depresi a trauma tak skvěle převést na papír.

evik2710
25.05.2020 4 z 5

Četla se pěkně konec měl být lepší

Ternem
16.05.2020 4 z 5

Fascinujici silny pribeh! Knizka se mi cetla krasne. Zamrzel me otevreny konec, ale mozna je chyba v moji omezene predstavivosti. :-D

blackoutzuzi
14.05.2020 5 z 5

Silný příběh o mateřství, se kterým jsem měla problém se vyrovnat. Velmi deprimující čtení, dokonalá psychologie postav, těžký osud hlavní hrdinky (podobně jako tomu bylo také u Houbařky) - pokud jste přecitlivělé povahy a navíc matky, nevím, zda tento příběh dokážete vstřebat bez následků.
Hlavní hrdinka řeší, jak se vyrovnat se skutečností, že její matka zabila jejího mladšího brášku a následně i sama sebe. Za mě velmi silný zážitek.

JIVaJaH
13.05.2020 5 z 5

Knihy od V. Hanišové jsou pro mě duševní jízdou! Opět dívka, která se snaží srovnat s událostí, která ji zasáhla v dětském věku. Doporučuji!