Rodinný kruh
André Maurois
Popis knihy zde zatím bohužel není...
Přidat komentář
Kniha mi přišla nudná. Stále jsem čekala, kdy přijde ten OKAMŽIK, ale nedočkala jsem se. Když jsem došla na konec knihy, byla jsem až naštvaná, že jsem knihu neodložila už v polovině.
Dobře zpracovaná kniha, která ukazuje, že "hříchy rodičů" se dědí a vymanit se z nich může být celoživotním bojem. Popis ekonomické krize z pohledu francouzské ekonomiky také není k zahození.
Psychologicky propracované a uvěřitelné. Jak typické pro dětství a mládí, domnívat se, že dospělí dělají to, co chtějí. Denisa vstupuje do života s horoucím NECHCI a je přesvědčená, že to stačí. Po dramatickém střetu mezi "nechci" a "nedokážu" postupně zcela vyklízí pozice, místo aby se sebou začala pracovat. Je to smutný pohled, který, bohužel, v mých očích nijak zvlášť nenapravil ani smířlivý závěr. Je cenné, když prožitím vlastní slabosti získáme schopnost odpustit druhým jejich nedokonalost. Ale filosofický podkres, který závěrečnou scénu doprovází, úvahy o lidském životě jako dočasném vyrušení na hladině vody, o dobrých a špatných loutkách nakonec společně uložených do futrálu, podávají toto smíření s pachutí, která se mi vůbec nelíbí. Totiž že zlo je okamžitá záležitost a s časem ztrácí význam, ztrácí svou skutečnost. (Napsal by autor tuto část stejně, kdyby ji promýšlel se zkušeností obludného zla druhé světové války, která na něj teprve čekala?)
Co je naše momentální utrpení v porovnání s nekonečností vesmíru? - Tak zní uklidňující úvaha, která nám dodá síly leccos snést. Ale stejné odůvodnění má i její nebezpečnější sestřička: Co je utrpení, které způsobujeme druhým, v porovnání s nekonečností vesmíru?
Mistrovské dílo o osobnostním vývoji člověka, vlivu rodičů na potomky, o lásce a přátelství, o bolesti, smutku a sebeklamu, hledání, ztrácení i nalézání, o politice, byznysu a v neposlední řadě o smyslu lidského života. To vše a ještě více dokázal André Maurois bravurním způsobem zahrnout do této útlé knížky. A mnohé v této knize je až neuvěřitelně aktuální i teď, 85 let po prvním vydání, že je nutné autorovi přiznat velkou bystrost a jasnozřivost. Korunu tomuto skvostu pak nasazuje nesmírně poetický, citlivý a moudrý závěr příběhu. Vřele doporučuji.
Knihy Dve lásky Filipa Marcenata i Rodinný kruh sú tak trochu psychoanalytickým čítaním o duševnom a citovom živote muža (prvá kniha) a ženy (druhá kniha). Obe diela ukazujú, že láska medzi mužom a ženou nie je samozrejmosť a najmä Rodinný kruh sa snaží naznačiť, že citová rozpoltenosť človeka neprichádza zo vzduchoprázdna. Denise bola ako dieťa svedkom nevery matky aj otca. Odvtedy začína jej zúfalé hľadanie lásky v náručí mužov. Sama sa dopustí nevery voči manželovi, čím opakuje osud svojej matky. Zároveň trpí predstavou, že ľuďom, ktorí ju milujú, spôsobuje bolesť: „Denise, ste ako oheň, spaľujete všetko, čoho sa dotknete.“
Štítky knihy
Autorovy další knížky
1998 | Dějiny Anglie |
1994 | Dějiny Francie |
1963 | Život sira Alexandra Fleminga |
1939 | Dvě lásky Filipa Marcenata |
1979 | Životopis lorda Byrona |
Pro mě to byla dosti čitelná kniha, která naopak nenudila. Moudrost v ní jsem objevil hlavně ohledně ekonomické krize a také té psychologické stránky života.