Rodiny a rodinky
* antologie
Ty nejdůležitější okamžiky, dobré i špatné, zažíváme se svými nejbližšími, a to samé platí pro hrdiny deseti povídek soudobých českých autorů. Ať už se zrovna v roce 1975 nacházejí v letadle mířícím do Londýna a jejich spolucestujícím je Belmondo, trnou hrůzou v raftu během triatlonového závodu Budějovická trilogie, nebo hledají uprostřed houstnoucího lijáku modrou na vrchol, protože cokoliv se zdá být lepší než strávit víkend v teple chaty ve společnosti tchána a švagra... celý text
Přidat komentář
Další skvělý povídkový soubor. Tento formát literatury mám ráda a tuhle edici české tvorby obzvlášť. Musím vyzdvihnout literární um mé oblíbené herečky A.Geislerové, s přehledem strčí do kapsy mnohé jiné autory a určitě bych uvítala povídkovou sbírku čistě jejích příběhů.
Mezilidské vztahy mezi nejbližšími příbuznými v různých situacích, v různém časovém období - vše v krátkých literárních útvarech deseti českých autorů. Některé se líbí více, jiné už méně. Průměr.
Jak už to bývá u rozmanitých antologií, nějaký autor psaním sedne víc a jiný míň.
Někdo si libuje v lyrice a v popisu emocí a drásavé atmosféry... Ale já mám u povídek radši spíš akci a vypointovaný děj. Takhle kniha to má tak padesát na padesát.
Anna Bolavá musela zažít nějaké nepěkné věci, když umí tak realisticky popsat celou řadu nepěkných věcí. Dvořáková a její rodinné pletichy jsou excelentní jako vždy. Od Biancy Bellové jsem zatím nic nečetla, ale tohle mě opravdu namotivovalo sáhnout po něčem delším od ní. A Epsteinův triatlon byl tak kvalitní, že mě při sezení v křesle bolely nohy, jako kdybych na tom kole šlapala s jeho postavami. Tyhle mě zaujaly asi nejvíc.
Obecně je to taková průměrnější sbírka, ale výhodou je, že když vás něco nebaví... Většinou je to u povídek docela krátké utrpení.
Sbírky povídek jsou vždycky (kromě Z pera knihomolů, kde byly boží fakt všechny) takovou loterií, protože většinou se vám něco hodně líbí, něco hodně nelíbí a zbytek je prostě fajn. Nejinak tomu bylo i tady. Nejvíce jsem si oblíbila povídky od Petry Dvořákové, Ani Geislerové, Marka Epsteina a Anny Musilové. Další dvě povídky se mi fakt nelíbily a ty zbylé čtyři byly průměrem. Doporučuji podívat se spíše na hodnocení jednotlivých povídek. Líbilo se mi to rodinné téma, které se celou sbírkou prolínalo a moc oceňuji i to, jak je celá sbírka krásně udělaná. Rozhodně se pustím do dalších sbírek z této edice, povídky jsou super na hektické období, kdy nemáte moc času. A já osobně objevila i další české autory, jejichž díla chci rozhodně ještě prozkoumat. Stejně tak jsem objevila i autory od kterých vím, že si asi nějakou dobu nic nepřečtu, minimálně se do toho nebudu nijak hrnout. Jako celek doporučit můžu, ale doufám, že v této edici najdu ještě nějaký lepší kousek.
Těžko hodnotit hvězdičkami, když je více autorů. Nejvíce se mi líbila povídka A. Geislerové.
Z této edice mám knihy fakt ráda, špatně se ale dávají hvězdičky tolika autorům zároveň. Rozhodně jsem z této edice četla i slabší knihy. Nicméně kompozičně mě to baví a vždycky mě to dovede k novým autorům, od kterých si koupím jejich knihy. Za mě velmi dobrý.
jedná se o soubor několika povídek, jejichž tématem je rodina spolu s rodinnými vztahy a přáteli, což vyplývá již ze samotného názvu knihy
téma rodiny je nestárnoucí, takže jsem si myslela, že to bude skvělé čtení, což se ale nenaplnilo.. některé z těch příběhů bych pod tuto tématiku nezařadila, neboť se spíš hodí do historické doby..a zároveň byly některé z povídek až moc těžké na čtení až jsem měl chuť knížku odložit a nedočíst, což se ale nakonec nestalo
mezi nejlepší povídky řadím (Její rodina - A. Geislerová, Nejznámější básník - B. Bellová, Sdílené štěstí je štěstím dvojnásobným - S. Majer a Sedm žlutých tulipánů - A. Musilová)
Já teda nevím, ale tahle povídková kniha mě naprosto zklamala. S politováním musím říci, že mě nebavilo číst ani povídky mých oblíbených autorů. Zatím nejhorší z edice ,,Česká povídka''.
(Audiokniha)
Opět povedená sbírka našich současných autorů.. Ne každá povídka se bude líbit, ale tak už to o povídek bývá, každý autor má svůj osobitý styl. Já už si tyto sbírky povídek pořizuji automaticky a vždy jsem zvědavá, jak se autor daného tématu zhostí.. A interpretace všech je vždy moc povedená.
Knížka povídek o rodinkách se celkově docela povedla. Zase někdy půjdu do další z této série.
No opět, některé lepší, některé se mi nelíbily. Mám ještě jedny, až je dočtu, myslím, že si dám od povídek chvilku pauzu.
Nádhera, jedna povidka hezčí než druhá.
Myslím že zejména Aňa Geislerová by se z fleku uživila jako spisovatelka,kdyby ji jednou herectví přestalo bavit.
Tyto povídky současných českých autorů se mi moc líbily. Přestože v každé z nich se řešilo něco jiného, měly všechny dobrou úroveň. Ocenila jsem neotřelé situace i vtipná řešení zdánlivě banálních problémů, které jsou asi ve všech rodinách stejné. Doporučuji jako dobrou knížku na cesty, která vás nejen pobaví, ale také přiměje k zamyšlení nad tím, jaké to je v té vaší rodině. Kdosi moudrý napsal, že není takový jízdní řád, který se nedá změnit, a tak bychom se měli alespoň pokusit změnit něco málo ze zažitých stereotypů, abychom se mohli více radovat ze společných chvil...
Část díla
Autorovy další knížky
2009 | Thriller |
2008 | Tichá hrůza |
2020 | Nejkrásnější dárek |
2016 | Lesní lišky a další znepokojivé příběhy |
2015 | Dárek z pravé lásky: 12 zimních políbení |
Nevšední pojetí docela všedních situací, které ale někdy vyústí v rodinné odloučení, nedorozumění, trauma, přijetí nedobrého, nebo když jsem tak nad tím uvažovala, klidně i v mord :).
Prostě život je jako bonboniera :).
P.S. (ta z letadla se mi nelíbila), zbytek byl fajn.