Roky

Roky
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/462614/bmid_roky-uHb-462614.jpg 4 235 235

Roky sa považujú za jedno z ikonických diel francúzskej memoárovej prózy. Text je osobným rozprávaním o období od 1941 do 2006 prostredníctvom optiky pamäti, minulých a súčasných dojmov, dokonca aj predstáv budúcnosti: fotografie, knihy, skladby, rádio, televízia a desaťročia reklamy, titulkov z tlače v kontraste s intímnymi konfliktmi a denníkovými záznamami. Prehovárajú tu dialekty, slová spojené s danou dobou, slogany, značky a názvy množiacich sa predmetov. Autorkin hlas sa stráca a opätovne vynára, plynutie času sa stáva hmatateľným a čas si určuje smerovanie rozprávania, z ktorého vzniká nová autobiografia – subjektívna a neosobná, súkromná a kolektívna zároveň.... celý text

Literatura světová Romány Biografie a memoáry
Vydáno: , Inaque
Originální název:

Les Années, 2008


více info...

Přidat komentář

veriszv
19.12.2024 5 z 5

Memoáry jsou mimo moji běžnou zónu zájmu. Ale Nobelova cena se taky nerozdává každej den…
A tak jsem to zkusila.
No a páni!
Zachycení globálních i osobních událostí. Geniálně zachycené pocity i obecné pravdy v proudu dní a nade vše vystupující pomíjivost chvil i života.
Navíc je to feministický a má to jistý ironický nadhled.
Eliška Balzerová potom byla nejlepší možná volba interpretky, která audioknihu vyšperkovala k dokonalosti.
Výjimečná kniha!

Oookka
06.12.2024 5 z 5

Velmi nezvyklá autobiografie. I když chvíli trvalo, než jsem pochopila způsob, jak Annie Ernaux píše o sobě, o své generaci (či spíše sociální bublině) a lidech kolem sebe, její pojetí mě nadchlo. Navíc i specifický ženský pohled a její ironický nadhled se mi "trefil do nálady".


myšpa
12.11.2024 5 z 5

Krásná kniha, přednes Elišky Balzerové je úžasný.

heczek
09.11.2024 4 z 5

Krása. Melancholie. Zaznamenané vzpomínky, myšlenky a myšlení od dětství až po stáří. Bylo zajímavé a smutně krásné, jak se život a člověk mění, avšak v něčem je přeci jen pořád to 16 leté dítě se stejnými touhami a sny.

brabofka
28.10.2024 3 z 5

V první chvíli Vás napadne, že vůbec nechápete o čem píše. Co to je? Pak si konečně trochu na styl a jazyk vyprávění zvyknete. I tak se ale musíte na text hodně soustředit. Abyste pochopili, že píše zrovna o sobě nebo o historických událostech. Jak už někde níže v komentářích zaznělo, škoda že o Francii víme tak málo. Trochu jsem se začala chytat v 80. a 90. letech. I tak spousta historických událostí pro mne byla nová. A kdybych si někde nepřečetla, že v roce 1963 podstoupila domácí potrat, který málem nepřežila a že se v 80.letech rozvedla, asi bych to z textu těžko chápala. I tak to byl zajímavý pohled do Francie 20.století. A také už tu někde zaznělo, že podobný pohled na Česko by byl pro nás ještě zajímavější.

Kaduri
11.10.2024 5 z 5

Audiokniha.
Nie je to úplne najjednoduchšie čítanie (resp. počúvanie), ale ten výsledný zážitok stojí zato.
S autorkou prežijeme celý ľudský život.
Život, ktorý vníma ako rieku. Roky plynú, kľukatia sa, stoja v plytčine, tečú prúdom.
A my to len tíško sledujeme - od jedinečného k všeobecnému, od individuálneho ku generačnej výpovedi.
Kniha vyvoláva spriaznenosť, pocit, že toto je náš príbeh. I keď sa odohráva inde - v inom čase, v inom priestore, v iných súvislostiach.
Neviem, ako sa to čítalo, ale počúvalo sa to naozaj dobre.

esma
13.08.2024 5 z 5

Trajektorie života jedné generace (1940-2006) je v podání autorky velmi svižné. Poslouchala jsem audio a Eliška Balzerová přesně vystihla ten styl. Nadhled, hlídané emoce, takřka dokumentárně popisuje změny týkající se všech oblastí lidského života. Od těch privátních, až po celospolečenské a mezinárodní včetně politických. Knížka vznikla na základě osobních vzpomínek, ale autorka maximálně potlačila svoji maličkost a do hlavní pozice umístila pohyb, změnu, pokrok.
Pokrok přinášející na jedné straně nevídané možnosti a jako všechno na straně druhé i to negativní : neustále se vršící epidemii konzumu a neschopnost řešit udržitelnost v místním i celoplanetárním měřítku. A to ještě pouze nakousla problémy kolem digitálního pokroku. V tomto směru každé romány rychle zastarávají (snad s výjimkou sci-fi).
Velmi podnětná kniha, moc se mi líbila.

Janadvorackova
19.06.2024 4 z 5

Každá země má svoje "roky" - období, která formují myšlení ve společnosti v té které krajině. Nebo společné události, které si pamatujeme napříč národy.
Vyprávění to bylo zajímavé, místy depresivní. Je v tom vidět pomíjivost a nevratnost konkrétní chvíle. Popisované fotky, k tomu příběh, vteřina uběhne a vše je jinak...
Rozhodně svým způsobem originální pohled na život.

Miladad
07.05.2024 5 z 5

Takle knížka je naprosto úžasná. Styl vyprávění života ve společenských souvislostech. Pohled na lidský život prostřednictvím toho co se děje kolem a jak se náš svět mění. Škoda, že tolik neznám francouzské reálie, chtěla bych si přečíst stejnou knížku z českého úhlu pohledu. Vzhledem k tomu, že už taky stárnu jsem četla mnoho pocitů podobných těm mým. Za mě rozhodně stojí za přečtení.

Ambo
11.03.2024 5 z 5

Plno zajímavých myšlenek, čtenář nedostane nic zadarmo a je nucen nad pasážemi knihy přemýšlet i dlouho po dočtení. Ke knize se lze vracet, protože se nedá vstřebat na jedno přečtení. Dějovost a strhujícnost nečekejte.

Aykiru
03.03.2024 5 z 5

Kniha Roky je originálním zpracováním vlastních vzpomínek zasazených do kontextu dějinných událostí a dobového smýšlení (jehož pomalejší i rychlejší proměny je opravdu radost sledovat). Vyprávění bez zbytečného pozlátka a patosu, vám bude připomínat dialog dvou lidí (Vás a autorky) o dětství a mládí, životě a ztrátě, smrti, rodičovství, osamělosti a lásce.
Důvod, proč autorka obdržela Nobelovu cenu za literaturu je jasný již po pár přečtených větách. Rytmus a skladba vět, volba slov, jednoduché a stručné vyjadřování, člověka, který ví, co chce sdělit a jakým způsobem. Skrytá poezie, která není jen bezduchou vyšperkovaností. Obrazy načrtnuté pár slovy, neznámé a přesto důvěrně známé, budující blízkost a důvěru mezi autorem a čtenářem. Vyváženost vlastního vhledu a dějinných událostí, zakotvení vlastního já v místě a čase, vědomí sebe sama
To je opravdu jen pár důvodů, proč stojí za to si knihu přečíst.

Juagustin
01.03.2024 4 z 5

Podivná kniha. Působí jako pracovní poznámky vysypané ze šuplíku. Odstavce psané v odrážkách, pomalu jak zápis z porady:-) Přesto jsem si odnesl představu o prožitém životě jedné generace. Určitě je obdivuhodné, jak autorka dokázala zachytit obzor myšlení malého děvčátka, puberťačky, mladé ženy i babičky - a na druhou stranu esenci epoch, jimiž v těchto životních fázích procházela. Dokázala osobní prožitek zasadit do celospolečenských jevů a proudů, na jednom životě namodelovat svět celé své generace. Mně osobně, a věřím, že většině českých čtenářů, poněkud překážela neznalost francouzských reálií, je tu příliš jmen více či méně významných politiků, umělců a postav, ale i narážek na události, o kterých prostě nevím nic. Třeba takový "Kolyš":-) Můj pocit z nedopracovanosti díla zesilovaly i pasáže, kde si autorka umiňuje, že toto životní dílo musí napsat. Takže čtení občas namáhavé, unavující, ale ve výsledku přinejmenším zajímavé. A - podivné.

papada
16.02.2024 4 z 5

Příběh jedné ženy na pozadí událostí doby (1940 - 2006). Osobní dějiny se tu proplétají se sociálními dějinami Francie. Chvíli mi trvalo se do knihy začíst, ale když jsem v ní posléze našla rytmus, byla jsem schopná se do četby ponořit.

Kniha je to velmi otevřená a má široký záběr témat. Některé francouzské reálie mi nic neříkaly, ale protože autorka umí psát v širších souvislostech, nijak extrémně mi to ve čtení nevadilo.

OliP
06.02.2024 3 z 5

Autorka vypráví velmi zajímavým stylem, ale kniha mě jednoduše do děje nevtáhla. Myslím, že kdybych žila ve Francii, je to něco jiného. S řadou věcí se člověk samozřejmě ztotožní, ale francouzští čtenáři toho jistě pochopí mnohem víc.

vintage_soul
19.01.2024 5 z 5

Jedna z nejhezčích knih, které jsem četla. Autorka nám poskytla dějiny Francie a zbytku světa po druhé světové válce osobitým stylem, který mi vyhovoval a nutil mě číst a číst, dokud nebyl konec. Líbilo se mi, že jejím pohledem jsme sledovali změnu společnosti na tu, kterou jsme dneska

DiskretniBarman
11.01.2024 3 z 5

Další příklad knihy, která je z mnoha stran oceňovaná a oslavovaná, ale o to větším zklamáním pro mě pak je (kvůli vysokým očekáváním). Příliš mnoho neznámých francouzských reálií (typicky třeba jména televizních moderátorů nebo méně známých politiků) mě už z principu nemohlo oslovit. Ani opěvovaný autorčin styl mě nijak zvlášť nezaujal. Srovnání s Ouředníkovou Europeanou může trochu kulhat, ale kdybych se měl k některé z obou knih o 20. století vrátit nebo ji někomu doporučit, byla by to rozhodně Europeana.

lounovad
03.01.2024 5 z 5

Jednou bych chtěla umět psát tak, jako to umí Annie Ernaux. Čistě, prostě a hlavně ostře jako skalpel. Roky jsou pro mě snahou vyslovit dějiny a dokumentem o lidské paměti i s tím, jak často nás selhává. Za mě jde o autorčin majstrštyk a všechna ocenění si prostě zasloužila. Důležité...

kob
29.12.2023 5 z 5

Skvělá kniha, určitě se k ní vrátím. Jsem zvyklá zapisovat si zajímavé pasáže - tady bych musela opsat půl knížky

plejtvák
27.12.2023 5 z 5

Od té doby, kdy jsem viděl filmové zpracování autorčiny knihy Událost z roku 2021, které je o tom, jak mladá Annie Ernauxová (tehdy Duchesnová) během studií podstoupila zakázaný potrat, tuto nositelku Nobelovi ceny se zájmem sleduji. Film je velmi dobře zpracovaný, ale doporučuji ho jen pro otrlejší povahy. V této knize se však autorka o potratu zmiňuje jen letmo, protože se mu věnuje v jiné knize (u nás v knize Mladík / Událost). Nicméně i tak zhlédnutí filmu hezky dokresluje autorčin život.

Tuto knihu jsem poslouchal v audioverzi na Českém rozhlase (dostupná byla po omezenou dobu). Není to klasická biografie, jak jsme na ni zvyklí, ale spíš obrazy z jednotlivých období a úvahy o nich. Kniha nemá žádný děj. Jsou zde jen prožitky autorky, často sexuální, změny ve společnosti, změny v politice, nové technologie. Výborná studie pro ty, kdo se zajímají o mikrohistorii. Každý si ze čtení odnese něco jiného. Mě například zaujal popis toho, jak se francouzská společnost stávala s přibývajícími roky více a více konzumní. Annie Ernaux k tomu píše, že si lidé začali kupovat věci s myšlenkou, že z nich udělá jiného člověka. Je to zajímavá úvaha a takových jsou v knize mraky.

senora
20.12.2023 5 z 5

Je to náročné na čtení, ale je to nádhera.