Roky rýže a soli
Kim Stanley Robinson
Ve čtrnáctém století postihne lidstvo jedna z největších pohrom historie – začíná řádit černá smrt. Z dějepisu víme, že zahubila třetinu evropského obyvatelstva. Ale co kdyby morová rána vyhladila takřka celou evropskou populaci? Jak by se změnil náš svět? V Rocích rýže a soli se nám otevírá pohled na události, které se mohly stát, kdyby... na dějiny táhnoucí se přes několik staletí, na dějiny, v nichž se rodí a zanikají lidské rody a celé národy, na dějiny, v nichž má své místo strašlivý hladomor i báječné vynálezy. Jsou to roky rýže a soli. Ocitáme se ve světě, kde do Nového světa připluje přes Tichý oceán první loď z Číny a kolonizace se šíří ze západu na východ. Ve světě, kde průmyslovou revoluci nastartují ti největší vědečtí myslitelé původem z Indie. Kde buddhismus a islám jsou nejvlivnějšími náboženstvími s největším počtem věřících, a křesťanství je pouze nevýznamnou historickou epizodou. K. S. Robinson nám očima vojáků a králů, průzkumníků a filozofů, otroků a učenců předkládá nesmírně bohatou mozaiku alternativního vývoje lidského pokolení. Přepisuje historii a zároveň rozebírá nejhlubší otázky způsobem, jakým je toho schopen pouze autor jeho erudice a kalibru. Od stepí střední Asie po břehy západní polokoule, od doby Akbarovy říše po současnost a dál se před námi odvíjí ohromující příběh vzniku zcela nového světa.... celý text
Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: 2016 , Laser-books (Laser)Originální název:
The Years of Rice and Salt, 2002
více info...
Přidat komentář
Mě tahle alternativní historie světa hodně bavila. Přes 700 let prožijete stále se stejnými postavami (což mimochodem odpovídá i celkové filosofii díla). Nejvíc mě bavila "alchymistická" část a Kérala. Zajímavá oddechovka je představa samuraje na Divokém západě mezi indiány. Ale není to pro každého. Jako v každé své knize je Kim Stanley Robinson dost rozvláčný a postavy jsou spíš ideje, nepočítejte s psychologií.
Mno, já jsem hlavně čekala něco dost jiného a než jsem se rozkoukala a smířila s tím, co mám, šly mi rozličné filosofické promluvy na nervy. Potom ovšem taky a kupředu skrz těch nekonečných 700 stran mně hnalo kdovíco, asi naděje, že se chytnu, nebo zvědavost, co z toho vyleze, ale nějak se nedostavilo potřebné nadšení. Dala bych nejradši dvě a půl hvězdy a už se klidím, než se z toho reinkarnuju do nějakýho nerostu, jak na to tady kolem koukám, tak asi do žuly.
V téhle knize je všeho hrozně moc, informací, myšlenek, postav, směrů ... a všeho moc škodí.
Patřím mezi ty, kteří se tímhle tlustým 700 stránkovým špalkem prokousávali ztěžka a docela dlouho, a přiznávám že zhruba od poloviny už jsem si kontroloval, kolik proboha ještě zbývá do konce. Bylo to už moc dlouhé, rozvláčné až ukecané, občas i nudné. Spousta filozofování a buddhismu, což běžně nevyhledávám, a málo příběhu a živých postav, což bych naopak přivítal.
Zkrátka, nebylo to pro mě.
Bohuzel velmi prumerne zpracovane. Vlastni delka knihy je pomerne impozantni, nicmene casovy ramec, ktery pokryva (cca 700 let), nestaci k dostatecnemu prokresleni jednotlivych charakteru (i kdyz zamerem bylo neco jineho, ale nechci spoilovat). Popis vyvoje sveta je naprosto nedostatecny, zkratkovity a zmatecny. Kniha ve me zanechala dojem, ze autor nemel ani dopredu pripraveny koncept, ale zpetne krecovite upravoval jednotlive povidky, aby na sebe vubec aspon trochu logicky navazovaly. Pokud by jednotlive povidky byly vydany samostatne, nasly by se i 4*. Ovsem, jako velkolepy popis sveta v alternativni historii je to za max 3*.
Dobrý román alternativní historie. I když popisuje vzestup islámu, stále je o rozporu mezi totalitními a demokratickými státy.
Konečně jsem ji dočetla. Bohužel jsem ji četla na etapy hruba rok, takže jsem místy zapomínala, co se tam dělo. Nicméně s ničím podobným jsem se dosud nesetkala a určitě si ji někdy ještě jednou přečtu.
Jistě jste se sami za bezesných soužili, či dle naturelu bavili, roztáčením kolovratu „co by, kdyby.“ No, Kim zjevně taky, jen to své coby povýšil na úplně jiný level, jehož pravý horní roh pak ještě skromně ozdobil malou dvoječkou (mimochodem reinkarnační stonožka mrtvých, přítomných a budoucích vtělení jako páteř samotného vyprávění, včetně meziher pobytů v bardó, je nápadem nosně geniálním a budhizmus, jak je zde vyložen, vnímám jako asi nejsmysluplnější omluvu života).
Jestli se mu v Rudém Marsu povedlo mě dostat na jeho povrch, pak v přeneseném smyslu slova platí totež i o Rocích rýže a soli, kdy jsem měl chvílemi fakt pocit, že jen, jen stačí natáhnout ruku a píchnout prstem do vzduchu, aby tenká blanka oddělující možné světy praskla a ty se do sebe navzájem vylily z břehů.
Teď už jen zbývá potměšile doufat, že si archeologové z trosek naší civilizace vylosují zrovna ohořelé zbytky Roků rýže a soli. Snad jim slušně zamotají hlavu.
Fenomální počin a já opět nechápu, jak může být v šedých procentech.
5 mornavás *****
PS: Vím, že to zní šíleně, ale Roky by klidně dvojnásobnou tonáž snesly; na můj vkus totiž občas danými epochami uhání až politováníhodně zkratkovitě. Ale beru, co sdělit chtěly, sdělit i stihly a to se počítá.
"Umřel jsem jako nerost a vrátil se jako rostlina,
umřel jsem jako rostlina a vrátil se jako zvíře,
umřel jsem jako zvíře a vrátil se jako člověk.
Proč bych se měl bát? Kdy jsem smrtí něco ztratil?
Ještě jednou umřu jako člověk,
abych ..."
Evropané uvolnili své pozice a Evropa je tak volná pro jiné kultury /samozřejmě ... pro další dvě největší světová náboženství, budhismus a islám/, jestli tedy držíte v rukou tuhle knížku, tak vás tahle možnost /alternativní svět/, asi taky zaujala.
A co vás v téhle celkem obsáhlé knížce čeká? ... zajímavá směs myšlenek, motivů, možností ... je jich jako zrnek rýže ... nabídka je celkem velkolepá ... zbývá už jen ochutnat ...
... vybírejte po libosti, z pestré mozaiky složené ze střípků všedních dnů životů, které jako by vypadly z pohádek Tisíce a jedné noci /to arabský svět a islám ukazují, co všechno by bylo jinak, kdyby na světě nezůstali žádní křesťané/ ... na výběr jich máte spoustu, různých, a taky mnoho hrdinů, kteří se s měnícím se prostředím mění taky ...
... ve svém výběru ovšem nemusíte být nijak zvlášť pečliví, protože ve skutečnosti totiž máte před sebou jen jednu skupinu duší, obývající měnící se těla /však taky budhismus je možné považovat za „kolébku“ velkých náboženství/ ... a tak máte před sebou v tisíci příbězích stále ty samé duše, které to zkouší znovu a znovu, život za životem ... dokud nedosáhnou „Buddhovy moudrosti a skrze ni vysvobození“ ... některé se pak přesto znovu vrátí do světa lidí, aby pomohly jiným ... na cestě ...
... a abych nezapomněla ... návdavkem taky navštívíte v krátkých mezihrách bard ... mezistav mezi smrtí a zrozením ... je to totiž jediné místo, kde si duše uvědomuje kontinuitu svého bytí ...
„Samozřejmě že se mnohokrát rodíme znovu. Plníme svá těla tak jako vzduch bubliny, a když bublina praskne, odvaneme do barda, kde bloumáme, dokud nás to nezavane do nějakého nového života, někam zpátky do světa ... toto vědomí skýtalo útěchu, když vyčerpaně klopýtal po bitevních polích v dozvucích střetů, po zemi poseté rozlámanými těly připomínajícími prázdné kabáty ... proto měl tak často pocit, že poznává lidi, které potkával. Jejich existence byly sdíleným osudem ...“
„Tvar je prázdnota, prázdnota je tvar.“
Robinson si vzal opravdu velké sousto ... a vy tak musíte spořádat tisíc let lidských dějin :-) ... nejsem moc velký jedlík a tak mi tahle porce dala docela zabrat ... i když, koneckonců, nechutnalo to, ač směs přidaného koření byla opravdu hodně pestrá, vůbec špatně :-). Byla jsem připravená, věděla jsem, do čeho se pouštím, když jsem otvírala první stránku, tedy, alespoň co se množství, velikosti porce, týče, takže jsem jen nedočkavě očekávala první sousto, ono je totiž docela rozhodující, jestli daná směs chutí a vůní ... přijde k chuti :-).
Takže ... vstoupila jsem do jiné sféry a byla připravená, že všechno, co se bude dít od této chvíle, je něco nezvyklého ... záhy jsem ovšem zjistila, že se jedná spíš o něco předurčeného, co je neúprosně nutné prožít ... protože, je to karma, před níž se nedá utéct :-).
Možná se o to pokusíte ... budete kličkovat či přeskakovat, a ani bych se tomu moc nedivila, protože on se totiž Robinson místy až dost „zapovídal“ a urputně se snažil dovysvětlovat ... všechny ty možné okolnosti, které dovedly svět tam, kde je. Řekla bych, že to bylo dost zbytečné a natahovalo to, už tak dost dlouhou večeři, za únosnou míru :-) ... já pak občas ztrácela trpělivost, a taky ... ta hromada „jídla“ se mi pak zdála ještě větší :-).
Kdysi dávno dostalo impérium těsně před svojí rozpínavostí na prdel...
Cesta napříč epochamy alternativních dějin.Ovšem ne ve smyslu co by kdyby !
Záludnosti jako kdyby Alexandrijská knihovna nelehla popelem či lepší vzájemné vztahy s civilazecemi nového světa a vzájemné obohacení kde by snad pravděpodobně došla civilizace k osvícení ? Vynálezy které by ovlivnili myšlení globálně (alternativně).To tu neočekávejte.
Jednoduše bez staré dobré Evropy to jde taky,ale kapánek se vývoj ubírá v jinším čase,jiném místě a v kontextu je vlastně parafrází na naši realitu,lidé a jejich činy jsou hnány stejnými přirozenostmi i jednoduchými primitivními pudy.Je to tedy mín sci a spíše více fi.
Docela určitě si knihu užijí ti kdo mají povědomí o dynastiích,císařích,chánech,sultánech a dějinách všeobecně.V sedmém nebi nebo v nirváně budou sociologové,politologové,filozofové i jiní ové.
Pro pribináčky,tvaroháčky,lipánky no prostě pro nás ostatní je tu také spousty cenností :-) Něco více než špetka levicové rovnoprávnosti,vlivu žen a nebo vlastně o nevlivu v předsudcích středověkých praktik uvízlých v čase.Vždyt oni nás tvoří,na úkor staletí poznamenaných v monumentech rozvalin pohřbených v prachu dávných mocí vlivů nalezených dávných říší.
Texty jsou rozděleny na deset různě dlouhých částí,které jsou členěny na doby a po celém světě a i oni samotné jsou různorodé co se týče stylem,jinakostí psaní.
Text hutný spíše se rozmlouvá obecně,samotné dialogy mezi postavami,detailní popisy charakterů psychologie mlhavé.Plynulost děje,no tady zrovinka nejde o nějaký dechberoucí masakr.Jde tu v drtivé většině o hloubavý text týkající se náboženství,sociálně polititické rozpravy.
Dobrodružství s napětím jen velmi okrajově.Celek přeci jenom drží pohromadě,autor má vyloženě nastudováno a je to znát.Hutná literatura,plná odborností,která ve výsledku je humanisticky napěchovaná,lidských osudů které tvoří věčnost,zatímco uvnitř ve svých tělesných schránkách ukrývají svou duši plnou touhy po smíření.
Dílko těžké,obsahově silné,přemýšlivé.Čas od času je dobré se na takovou objevnou pout vydat.
Kterak se nám Evropa schovala,ale kde je.Kampak utekla mrška.Neutekla-umřela.
Civilizace je stále v plenkách,potřebovala by přebalit.
Štěstí v podobě pouhé víry v dobrotu a harmonie skutečných hodnot,zakleté uvnitř neustálích repríz znovuzrození,toku paměti z minulosti znovu,znovu,znovu do věčnosti.
Skvělý nápad, který by si zasloužil lepší než průměrné provedení. Oceňuji, co vše musel autor nastudovat a pochopit. Kniha rozhodně stojí za přečtení, říká hodně o lidstvu obecně a o lidech jednotlivě. Miluji alternativní dějiny.
Kniha plná myšlenek, plná zajímavých nápadů...ale bohužel ne pro mě. Vím, nejspíše, co tímto dílem chtěl autor říci, ale provedení se mi moc nezamlouvá. Jednotlivé epizody do sebe pomalu, ale jistě zapadají, ale přijde mi, že uprostřed už to autor přestával zvládat a celý nápad o převtělování mu začal utíkat z ruky. Zajímavé, ale zdlouhavé, hodně zdlouhavé...2,5*
Roky rýže a soli je bezpochyby knihou, ke které se budete vracet. Navíc není nutné číst jí od začátku do konce. Alternativní dějiny zde působí pouze jako kulisa pro mnohem důležitější sdělení, jež nám Kim Stanley Robinson předává prostřednictvím lidských příběhů. Totiž ať jste islámista nebo budhista, ať se řídíte podle kodexu bushido nebo podle práva šaría, usmíření a nacházení cesty k sobě samým je tou největší zkouškou, jakou může člověk konající dobro podstoupit.
Více v odkazu v recenzích.
Autorovy další knížky
1999 | Rudý Mars |
2016 | Roky rýže a soli |
2015 | Icehenge |
2006 | Zelený Mars |
2022 | Šaman |
S touto knihou mám problém. Napsaná je skvělým jazykem, události jsou zajímavé, ale autor občas zabředne do tak zdlouhavých a nudných popisů... Alchymie, pojetí koránu atd. Pohled některých postav jsem musela přeskočit, abych se vůbec kdy prokousla na konec téhle bichličky.