Romaneta (3 romaneta)
Jakub Arbes
Popis knihy zde zatím bohužel není...
Přidat komentář
Při probírce rodinné knihovny jsem narazil na tuto knihu. kterou jsem četl někdy před čtyřiceti (a možná i více) lety, takže nastal ten správný čas si ji zopakovat. Nevzpomínám si, jestli mě tehdy nějak výrazně upoutala, ale teď jsem si její četbu užil. To jen potvrzuje, že čas na poutavost a čtivost takovýchto děl nemá vliv.
Romaneta Jakuba Arbese byl pro mě velmi příjemně strávený čas. Všechny tři příběhy mě zaujaly a líbily se mi. Některé části by však nemusely být tak rozvláčně popisované.
Dobrá volba, ač romaneto Newtonův mozek jsme už četl samostatně, rád jsem jej přečetl znovu. Zbylá dvě Sv. Xaverius a Ukřižovaná jsou taky skvěle napsaná dílka. Záhady, ne nijak neuvěřitelné, jsou poutavé a vtáhnou čtenáře do děje. Dozvíme se i zajímavosti z dějin ne až tak vzdálených, povstání v Polsku, bitvy rakousko-pruské apod. Kniha se mi líbila a můžu doporučit.
Jako dítě jsem přečetla romaneta a líbila se mi. Nedávno jsem se vrátila k J. A. a neoslovil mě. Měla jsem velká očekávání... S obtížemi jsem dočetla Sv. Xaveria. O další dva příběhy nemám zájem.
Najdete tu směs prvotní fantasy, sci-fi, hororu. Zároveň Arbes spoluvytváří obraz Prahy magické. Třebaže z XIX. století, stále zajímavé a čtivé.
Chvílemi hodně čtivé, chvílemi hodně nudné. Ale úžasně tajemné. Přišlo mi to ale na čtení hodně složité, musíte se opravdu pekelně soustředit.
Tři příběhy (Svatý Xaverius, Ukřižovaná, Newtonův mozek), které jsou místy skoro poeovsky tajemné. Sem tam bych sice něco proškrtal, protože slušně rozjetý děj byl zbytečně zbrzděn přílišnou popisností, ale to je jen malá vada na kráse jinak velmi dobré knihy.
Jaksi mi chybí poselství i pointa. Zachytil jsem pouze jakousi auru tajemna, ale to je pro mě málo.
Část díla
Newtonův mozek
1877
Svatý Xaverius
1873
Ukřižovaná
1976
Autorovy další knížky
2009 | Svatý Xaverius |
2008 | Newtonův mozek |
2006 | Romaneta (5 romanet) |
2004 | Erotomanie |
1951 | Štrajchpudlíci |
Arbesova romaneta jsou plná tajemství, nápadů a myšlenek. Často používají fantaskní motiv, aby do něho zabalily racionální jádro, společenskou kritiku nebo manifestaci pokrokového smýšlení. Záhady ze začátků příběhů jsou velmi záhy rozcupovány neotřesitelnými zákony vědy a prostou logikou. Takovýmto způsobem hledáme zašifrované poselství ukryté v Balkově obraze umírajícího svatého Xaveria z pražského svatomikulášského chrámu (Svatý Xaverius), snažíme se dopídit zdroje podivných zjevení ukřižované Židovky (Ukřižovaná), nebo proniknout pod pokličku eskamotérských kousků Bedřicha Wünschera (Newtonův mozek). Nejlépe z této trojice si podle mého stojí Ukřižovaná - možná proto, že je nejdelší a zajímavě strukturovaná. Oproti slavnému Newtonovu mozku, který je při vší úctě především ideologický, nebo Svatému Xaveriovi, který zase pro změnu malinko zabloudil v zákrutách své vlastní zápletky, je romaneto Ukřižovaná plné pochmurného napětí a gradovaných zvratů. Připočteme-li krásně archaický jazyk všech tří romanet, je Arbesův soubor úctyhodné čtení pro literární gurmány.