Romantičtí Habsburkové
Gabriele Hasmann
Bez ohledu na důslednou a přísnou sňatkovou politiku i Habsburkové v některých případech vstupovali do manželství z lásky. Mnohdy se rozhodnutím pro vyvoleného partnera či partnerku postavili proti panující etiketě, přání rodičů a vůli lidu. Někteří monarchové, kteří působili na veřejnosti upjatě až stroze, se projevovali velmi romanticky, když se snažili dobýt srdce své zbožňované, nebo jí prostě udělat radost. Hlavně u vídeňského dvora snášeli Habsburkové modré z nebe ženám - třebaže ne vždycky vlastním. A také hvězdy. Několik briliantových, na proslavených sponách do vlasů, daroval císař František Josef své Sisi. Za každý rok manželství jednu. Rovněž Marie Terezie, navzdory velkému politickému významu svého sňatku, manžela vroucně milovala, jak dokazují četné dopisy a dárky.... celý text
Přidat komentář
Autorka sepsala milostné příběhy Habsburků a obalila je romantickou polevou. Takže forma je lepší než jiné publikace, které se podobají bulvárním plátkům.
Oceňuji, za u každého příběhu se našlo něco nového, co jsem neznala. Třeba kde byla lavička Františka Josefa a Anny Nahowské.
Fakta jsou v knize víc zromantizované než by se u podobné knihy dalo čekat. I sama autorka naznačila, že nepíše učebnicově laděnou knihu a je to tam znát. Místy to bylo až zbytečně zaobalené do romantického ducha. A nevím, jestli to bylo překladem, ale některé věty jsem musela přečíst víckrát, abych je pochopila, protože byly podivně nebo složitě poskládané. Taky asi nebylo třeba u každého pořád zmiňovat čí je to syn či vnuk beroucí si dceru toho či oné šlechtičny v jedné větě, což je ještě zamotávalo, protože se rázem v jedné větě objevilo pět jmen. už proto, že každý druhý dědil jméno po rodiči či prarodiči a pořád dokola se recyklovala ta samá jména. Občas by zkrátka bylo lepší, kdyby se to soustředilo na ta fakta a nesnažilo se to z toho dělat milostně laděný text. Ale je pravda, že jsem narazila na několik faktů, které jsem dřív nevěděla.