Rozprávky po telefóne
Gianni Rodari
Krátke, smiešne rozprávky, ktoré obchodný cestujúci po telefóne rozprával svojej dcére. Jedna z najúspešnejších kníh majstra rozprávkara Gianni Rodariho vychádza v pôvodnom preklade Blahoslava Hečka s ilustráciami Vladimíra Fuku, ktoré sú ešte farebnejšie a živšie ako pred päťdesiatimi rokmi, kedy kniha prvýkrát vyšla v Československu. Rozprávky po telefóne nestratili za viac než štyridsať rokov nič zo svojho účinku na predstavivosť detí i dospelých. Rozprávky totiž nemusia byť dlhé ani poučné. Tieto sú, naopak, krátke. Prekvapivé. Zábavné. Zvláštne. Akoby vymodelované z detských myšlienok a podľa detských pravidiel. Sú o múdrych deťoch a smiešnych dospelých. Niekedy trochu preháňajú, len čo je pravda, no ale čo ak niekedy niekde predsa len existoval zmrzlinový palác a čo ak sa dá výťahom doletieť až na Venušu...... celý text
Pro děti a mládež Pohádky a bajky
Vydáno: 2016 , Artforum (SK)Originální název:
Favole al telefono, 1978
více info...
Přidat komentář
Kniha, ktorá tvorila súčasť našej domácej detskej knižnice. Pamätám si, ako som z nej kedysi jednu rozprávku recitovala na súťaži Hviezdoslavov Kubín. Nepýtajte sa ma ale ktorú... už neviem. Viem ale, že najväčšmi som sa bála toho, či pred samotnou recitáciou správne vyslovím meno autora :))).
Knížku jsem dostala od kamarádky, jako vzpomínku na její oblíbenou část dětství. A začala jsem ji číst až s vlastními dětmi. Každá pohádka je jiná, smutné, vtipné, nelogické, některé podivné... Ale v postýlkách je vždycky ticho nebo chichotání nebo dohadování, kterou budeme číst teď. A je to naše nejoblíbenější kniha před spaním už asi 5 let. Baví děti i maminku (což se u všech dětských knížek říct nedá :))
Pohádky jsou stručné (max. 3 stránky, některé mají třeba jen půl stránky), protože je tatínek během služebních cest vypráví každý večer po telefonu své holčičce, která bez pohádky od táty neusne. Příběhy jsou velmi originální, některé vtipné (např. Planeta pravdy O lidech z másla), některé jsou i smutné (např. O zedníkovi z Valtelliny), několikrát jsme musely číst např. o Paláci ze samé zmrzliny nebo o Paláci na rozbíjení.
Četla jsem je pětileté dcerce, ale myslím, že některé mají složitější pointu a jsou až pro školáky. Měli jsme ji půjčenou z knihovničky v léčebně, pokud na ni narazím v antikvariátu nebo v knihkupectví, pořídím ji domů.
Vyvážená kombinace poučných, nonsensových i dospělých pohádek. Jako dítě jsem si nejvíce užívala třeba Palác na rozbíjení, o patnáct let později mě svou brutální upřímností rozsekal příběh Tety Ady. K Pohádkám po telefonu se opravdu ráda vracím.
Autorovy další knížky
2009 | O statečném Cibulkovi |
1963 | Jasmínek v zemi lhářů |
2012 | Pohádky po telefonu |
2016 | Pohádky na hraní |
1985 | Pohrajme sa s rozprávkami |
Jedna z mých nejoblíbenějších dětských knih. Skvělé fantazijní prvky brané jako samozřejmost - zasazené do reálného světa. Moje potenciální děti tato kniha nemine :D.