Růže pro Algernon

Růže pro Algernon
https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13562/bmid_ruze-pro-algernon-CZz-13562.jpg 5 3175 3175

Růže pro Algernon si poprvé získala čtenáře jako slavná povídka, která se dočkala uvedení v nesčetných antologiích a byla přeložena do mnoha jazyků. Stejně úspěšná byla i jako televizní inscenace – a nakonec jako celovečerní film s názvem Charly. Pak Daniel Keyes svůj znepokojivý příběh rozšířil a zabydlel dalšími postavami, takže vznikl román, který obdržel od asociace Science Fiction Writes of America cenu Nebula za nejlepší science fiction roku. Fascinující příběh o odvážném (snad až příliš odvážném) experimentu s lidskou inteligencí popsal jeden kritik jako „milostný trojúhelník tvořený dvěma lidmi“. Jiné nadchla jeho obraznost, napětí nebo lidskost. Růže pro Algernon v sobě spojují všechny tyto kvality. Je to jeden z nejoriginál­nějších a zároveň nejcitlivějších románů naší doby. Skvěle přeložil Richard Podaný.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Flowers for Algernon , 1966

achilles
18.08.2015 5 z 5

Dojemný román. Skutečně román, který cíleně útočí na city čtenáře. Proč? Aby zdravý člověk nezapomněl, jaké má štěstí? Aby nezapomněl, že nemůže byt sobecký? Nebo snad, že člověk není bůh a že prostě není možné všechny anomálie léčit či snad odstranit? Nikoliv. Nechme to tak být. Čtěme o tom, veďme o tom, pišme o tom, važme si toho.

Jadavin
12.08.2015 3 z 5

Trošku zklamání. Námět skvělý, hlavní myšlenka (či sdělení) knihy hodnotná, čtivost nic moc. Hlavně kvůli tomu, jak je hlavní dějová linie předvídatelná. Těžko jsem se prokousával textem, když jsem věděl, jak vše dopadne. Souhlasím s některými komentáři, které zmiňují, že povídka místo románu by tomuto námětu slušela víc. Stejně tak souhlasím s tím, že se nejedná o sci-fi žánr. Avšak filmové či divadelní zpracování by mohlo být zajímavé...

jirincz
11.08.2015 3 z 5

Nějak nevím, co k tomu napsat. Začnu tím, že vůbec nechápu, proč je řazena do sci-fi, já si jí půjčil, čekal nějakou sci-fárnu a ono prd, je to v podstatě psychologický nebo filozofický román. Druhé zděšení byly ty hrubky v úvodu, po otočení několika stran jsem pochopil, žte se to spraví. Asi po 70 stranách jsem knihu odložil, a asi za měsíc se k ní zase vrátil, a to byla ta lepší část chytlo mě to a dočetl za chvíli. Hodně mě štvali ty milostné pletky a místama a líčení kolem sexu a celkově ten střed, kolem těch žen byl takový už nudný a pro mě moc natahovaný. Charlieho rozpomínání na minulost a samotný konec s člověkem opravdu celkem zacloumá. Také bylo pěkně zobrazeno chování lidí k němu když byl zaostalý a naopak, když získal rozum a pak u konce knihy - obzvláště u lidí z pekárny. Ale upřímně není to pro mě kniha, kteoru bych musel číst znovu. Zkusím však, pokud se mi dostane do rukou povídku, myslím, že kratší forma by tomuto příběhu slušela více.

FMMMM
08.07.2015 4 z 5

Skvěle napsáno, pěkný vývoj gramatiky po "operaci", až mi to dělalo problémy se čtením :-) Určitě mohla hlavní postava dopadnout jinak. Mozek lze stimulovat k lepším výsledkům i některými léky...

vikaa
06.07.2015 5 z 5

Nádherná lidská knížka vhodná i pro nemilovníky sci fi. Pokd si tuto knihu přečtete, určitě dojdete k pozání, že lidé jsou lidmi bez ohledu na výši jejich IQ. A určitě bychom se mohli od lidí s nízkým IQ mnohé naučit ... nebýt tak egoističtí, dokázat si udělat legraci sami ze sebe a nepochybovat o tom, že jsme hodni lásky a že jsme schopni ji dávat i přijímat. Pro mě spíše než sci-fi psychologický román vedoucí k zamyšlení...

lidunka1
29.06.2015

Viděla jsem v divadlee v podání Jana Potměšila a byla jsem nadšená.

martin6849
24.06.2015 5 z 5

!!!Spoiler!!!

Jedna z mých nejoblíbenějších knih, jednoznačně doporučuju. Četl jsem ji česky i v originále a v
angličtině podle mě lépe vyzní to postupné zlepšování gramatiky, takže kdo může, ať se raději pustí do originálu.

moira2912
12.06.2015 4 z 5

Dojímavý a poutavý příběh o konceptu umělého zvýšení inteligence, ale také o lidech samotných a jejich charakterech, o stránkách lidí, které si často nechtějí přiznávat. Originální příběh, takový smutný a veselý a vášnivý a vzteklý. Ale skvěle napsaný.

Obuvník
05.06.2015 5 z 5

Tomuhle se v boxu říká "lucky punch" :-) Jedna kniha někdy stačí, abyste vyhráli čtenářovo srdce.
Oceňuji šikovný nápad vývoje gramatických chyb Charlieho zápisků v průběhu experimentu.
Příběh mi dal spoustu zábavných chvil a vzal trochu té slané vody z oken do duše.
Budu šířit dále.

mladkovazuzana
05.06.2015 5 z 5

Velmi emotivní knížka, dostala se mi pod kůži

roman2972
23.05.2015 3 z 5

Čekal jsem víc. Umístění knihy tak vysoko v žebříčku je pro mě překvapení.
Děj je od začátku předvídatelný. Prokousávání dějovou linkou si dost možná zkrátíte uvažováním nad technickým zpracováním (jak pravděpodobně autor změní psaný projev v další zprávě, které vlastnosti Charlie získá nebo ztratí, ...).
Doporučil bych knihu spíše těm, kteří mají rádi kratší díla a nevadí jim jednodušší dějový svět.

narcisonanis
02.05.2015 5 z 5

Potvrdilo se známé „nesuď knihu podle obalu“ a já se nenechal odradit příšernou obálkou, kterou dostalo vydání Růže pro Algernon z roku 2000. Získal jsem tak jedinečný zážitek z dokonale napsaného psychologického scifi románu. Silná četba vás překvapení vlnou citu a dojemně mrazivým příběhem. Nemluvě o originální zápletce, která se autorovi podařil podle známosti jeho jména asi jen jednou za život. O to více si můžeme cenit tohoto nádherného literárního umění :)

Ještě jednou pro jistotu pro ty, kteří by na knihu padli namátkou v knihovně či knihkupectví a váhali by – vykašlete se na obálku a určitě si Růži přečtěte, není to nadarmo 17. nejlépe hodnocená kniha!

PetraBery
26.03.2015 5 z 5

Nádherná, dojemná, skvělá... Krásná kniha, která stojí za přečtení. Celou dobu čtení mi bylo podvědomě smutno, protože jsem čekala konec, jaký nastal... A přece mi to bylo tak líto... Na druhou stranu, byl to špatný konec? Záleží z jaké strany se to vezme... Rozhodně kniha k zamyšlení. Určitě doporučuji!!!

Mirkaha
24.02.2015 5 z 5

Když jsem začala číst první řádky této knihy, nechápala jsem, co to vlastně čtu, byla jsem velmi překvapená pro mě nečekaným začátkem. Po chvíli jsem vše pochopila. Je to nádherná knížka, která mě nechávala přemýšlet, jaké by to asi bylo v mé situaci, kdo by se mnou zůstal a kdo by se odvrátil. Je to velmi citlivě napsané. Vřele doporučuji.

Manyna
19.02.2015 5 z 5

Na doporučení jsem si prečetla tento malý knižní zázrak. Myslím, že mi hodně otevřela oči a změnila pohled na svět. Příběh dopadl přesně tak, jak byl v knize předestřen, věřila jsem v Charliemu každou větu, každý jeho pocit a tužbu..Velice, velice dojemné.

Tyeen
16.02.2015 5 z 5

Velmi silný, působivý a dojemný příběh. Prožívala jsem ho od začátku až do konce. Kniha je obdivuhodně napsaná a opravdu si mě získala.

Sorokin
14.02.2015 5 z 5

Gdibich moch seďelbich a četbich pořát.

monulka
27.01.2015 5 z 5

Jedním slovem - krása. Nejvice mě dojímaly popisované scény z minula, kterak je vnímal, slyšel a viděl malý Charlie. To mi bylo úzko. Jo, jo, nikdo nejsme prázdné skořápky.

Miisha
17.01.2015 4 z 5

Růže pro Algernon prostě nezklamala! Několik let jsem si brousila drápky, že si jí přečtu a letos se mi to konečně podařilo... nádherný, poutavý příběh se smutným koncem.

Ben Nevis
12.01.2015 5 z 5

Smekám nad autorem, který se úspěšně tváří, že rozumí géniovi i retardovanému. Je to nejlepší románová sonda do psychiky, co jsem kdy četla. Hlavní hrdina v každé kapitole něco získává a něco ztrácí. Postavy mu vyčítají aroganci a sobeckost, ale naprostým neprávem.

Román mi připomněl, že musím děkovat za svou (i když ne výjimečnou) inteligenci, kterou bych nevyměnila za peníze ani krásu ani umělecký talent.