Sága o svatém Óláfovi

Sága o svatém Óláfovi
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468888/bmid_saga-o-svatem-olafovi-MBF-468888.jpg 4 15 15

Sága o svatém Óláfovi (Óláfs saga helga) z pera islandského autora 13. století Snorriho Sturlusona je nejznámější královskou ságou a nejslavnější z dochovaných staroseverských biografií norského krále Óláfa Haraldssona (ca 995 – 29. 7. 1030), ve své době známého také jako Óláf Tlustý. Po smrti získal přízvisko Óláf Svatý a stal se nejvýznamnějším norským světcem a patronem Norska. Snorri Sturluson na jeho životním příběhu mistrně ukazuje přerod mocichtivého dobyvačného vikinga v pokorného světce a zároveň detailně přibližuje historické události začátku 11. století. Sága tvoří nejdůležitější součást souboru královských ság Heimskringla („Okrsek zemský“) a vychází nyní v odborně zredigovaném překladu Ladislava Hegera.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Historie
Vydáno: , Garamond
Originální název:

Heimskringla 2, Oláfs saga ins helga, 1230


více info...

Přidat komentář

ArkAngel
19.12.2023 3 z 5

Kdybych měl srovnat středověké rytířské příběhy s dobovými severskými texty, tak jednoznačně vedou páni vikingové. Za mě lepší i než místní příběhy mytologické. Snorri v obsáhlém díle vykresluje život krále Ólafa, který se stal jednou z nejvýznamnějších figur severu a my tak můžeme sledovat jeho dobývání, vládnutí a všechno okolo toho. Zápletky se pak začnou ale trochu opakovat, což je menší mínus, ale vzhledem k Ólafově pozici je to i pochopitelné, byť si myslím, že by se to dalo zvládnout lépe.

Malarkey
09.11.2022 4 z 5

K této knize jsem se vlastně dostal přes soutěž a z lásky k Islandu. Dlouho jsem se k ní odhodlával a, přiznám se, dlouho ji i četl. Tohle prostě naráz úplně nevstřebáte.

Kéž by se ale podobné příběhy psaly v té době i u nás, tak čtivě a zajímavě jako tato sága. Vikingové jsou obecně bráni jako krutý národ plný násilnických pravidel. Na jejich obranu tu ale pak existují taková díla jako tato kniha, která v mnohých ohledech plno věcí vysvětluje…a hlavně dokazuje, že Skandinávci na to básnické a spisovatelské střevo měli vždycky vlohy.

Kniha začíná krásným úvodem, který Vás vpraví nejen do děje, do doby, ale i do skandinávského prostředí. Pak už začíná děj, který je trošku kostrbatý, hodně se opakující, ale v rámci doby, kdy vznikl, neuvěřitelně fascinující.

Řekl bych, že může fungovat i jako kronika té doby. Popisuje dění vlády krále Olafa a vznik jeho příznaku „svatý“. Popisuje to ale velice precizně. Dokonce tu popisuje i vlastnosti různých postav, někdy náhodných obchodníků, jindy důležitých vladařů. Řekl bych, že pro někoho, kdo se o podobnou dobu zajímá, je toto úctyhodný počin. Pro mě, neznalého doby, jsem měl co dělat, abych se v postavách a především v místech, kde se děj zrovna odehrává, vyznal. Často jsem pokukoval po mapách a kochal se obrázky nádherné přírody.

Kniha ale nešetří vysvětlivky, což mi neuvěřitelně pomáhalo a musím ji za to sklonit obrovský dík. Celkově je vydání od nakladatelství Garamond krásné, věcné a pro laika velice napomáhající. Sága o svatém Ólafovi je historicky tak zajímavá, že si podobné vydání jednoznačně zaslouží.


ozzy13
27.03.2021 5 z 5

Nedlouho předtím, než se mi podařilo sehnat v jednom pražském antikvariátu tuhle výbornou knihu jsem přečetl román Gerpla od Halldora Laxnesse, který se mi moc líbil. Laxness je kritický a hořce ironický, zatímco Sága o svatém Olavu je "oficiální" verzí událostí ze stejné doby. Rozhodně doporučuji k přečtení obě knihy, i když se hůře shánějí. I když Sága o svatém Olavu má letos (2021) vyjít znovu, přesto jsem rád, že mám i původní vydání. Snorri Sturluson se mi prostě čte báječně, byl jsem nadšený i z Eddy a Ságy o Ynglinzích. Snad někdy vyjde Snorriho Heimskringla jako celek v jednom výpravném, krásném, vázaném svazku. Snad to napadne nějakou dobrou osvícenou duši třeba v nakladatelství Argo, tam vyšlo už hodně skvělých knih...