Hromobití
Wilbur Smith
Sága rodu Courtneyů série
< 2. díl >
Sean Courtney je vášnivý a posedlý dobrodruh, který se vrací z divočiny jako boháč, o svůj majetek je však připraven a přichází také o svou milovanou dívku. Brzy zjišťuje, že konflikt jeho rodiny je horší, než jakákoli bitva v afrických stepích.
Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: 1998 , AlpressOriginální název:
Sound of Thunder, 1966
více info...
Přidat komentář
S Hromobitím jsem se musela trošku poprat, protože valná část příběhu se odehrává za búrské války. W. Smih je mistr slova i detailu a já ty válečné hrůzy velmi těžce prožívám, tolik zbytečně zmařených či zmrzačených životů... Jeho syn Dirk se mu ovšem velmi nepovedl a o vztahu se svým bratrem Garryckem darmo mluvit. Autorovi se nedá upřít, že píše velmi poutavě a vtáhne čtenáře do děje. Doporučuji a jdu na Ptačí vodopády.
Příběh je dobrý, ale přijde mi, že překlad je nějaký nepovedený a korektor by taky potřeboval za uši
Dobrá kniha, no hlavná postava (do seba zahľadený egoistický pošuk, ktorý na čo siahne, to premení na zlato) mi bola nesympatická.
Stejně jako Monzun nebo Dravec patří mezi autorovu špičku ve tvorbě. Kniha vyvážená a super se čte. Pro fandy i nefandy povinnost. Opět za pět.
Búrská válka, pěkně napsané, zajímavé. Druhý autorův počin v sérii. Postavy známé z dílu Na život a na smrt, je to přímé pokračování.
Romanticko-dobrodružný příběh plný extrémních citů, nevěr, pohrdání, vzteku a usmíření. Příběh se odehrává za 2. búrské války na začátku 20. století a věrně zachycuje těžký boj Búrů proti světové velmoci č. 1. Sága Courtneyů pokračuje se všemi svými zákruty a je zase zaděláno na spoustu tragédií a velkolepých činů.
Kniha mě bavila až zhruba od druhé půlky, kdy to začalo být o něčem jiném než jen o válečné strategii. Sean mi často neskutečně lezl na nervy a Dirka jsem úplně nesnášela.
Konec byl napínavý a velmi mě překvapil. Dokonce jsem si i trošku poupravila názor na Seana.
Děj je zasazen kolem roku 1900 do "Búrské války" na jihu Afriky. Autor se drží svého schématu, hlavní hrdinou je britský občan, člen rodiny, patřící do jeho ságy a většinou jemu věrní okolí. Hrdinovi autor hází pod nohy jednu překážku za druhou a tak je na světě dobrý dobrodružný román na historickém pozadí. Zkusím ještě jednu autorovu knihu, aby si o něm udělal komplexnější názor.
Je to třetí kniha od tohoto autora.kterou jsem přečetla.Od první stránky mě zaujala.Dobře napsaným.napínavým příběhem.....Dirk.je hrozná stvoření.....Rodinné vztahy.majetek.Sváry ve vlastní rodině a mezi rody.Ty časy jsou dávno pryč a jsem ráda.
Bezva jako vždy, ovšem tady ty boje byly trochu detailněji a hlavně zdlouhavě popsané. Nicméně pan autor nezklamal a přidal nakonec i trochu zamotaných vztahů a citových křivd napříč rodinami.
Tento druhý díl ságy Seana a Garrycka se mi líbil méně něž díl první, Na život a na smrt, nebo také prvotina pod jiným názvem ( Když loví lev ), ale rozhodně se mi kniha Hromobití jako celkově také líbila. Kniha Hromobití je také dost emotivní a napínavá, člověk prožívá další osudy, radosti i strasti Seana a Garrycka i s jejich rodinami, lásku i nenávist, vzestupy i pády, lidskou slabost i lidskou sílu a líbí se mi, že člověk do poslední stránky neví, jak to vše vlastně dopadne. Jako obvykle je Wilbur Smith mistrem detailu a to jak v popisování při válce Búrů s Angličany, tak hloubkou popisu charakterů jednotlivých postav a zakoutí jejich myslí. Takže Wilbure ani tentokrát jsi mě nezklamal a těším se na další díl Ptačí vodopády. :-) Doporučuji ostatním si knihu Hromobití přečíst. :-)
Pan Smith podle mě píše dle zavedené šablony - mladý úspěšný běloch, věrný černošský nebo jiný domorodý přítel. Hlavní hrdina prochází příběhem tak aby vždy vyšel jako klaďas. U toho mu sekunduje domorodý "Pátek", nezbytné osudové lásky. V této šabloně se odvíjí většina příběhů, občas z Afriky zabrousí na Starý kontinent nebo zpět do historie. Největším klenotem je soubor - Řeka bohů kdy v předposledním dílu Taitovi doroste penis i s příslušenstvím.
Knihy jsou sice psány čtivě, ale občas mám pocit, zejména při četbě rodinných ság, že kdo přečte dvě díla zná celou ságu. Tím nechci zlehčovat jeho tvorbu. Pouze sděluji své dojmy.
Slabší než první díl ságy, Kdy loví lev, nicméně čtivé od začátku do konce. Na nudu si člověk při čtení Wilbura Smitha nemůže stěžovat.
Wilbur Smith se stal mým oblíbeným autorem po přečtení první z jeho knih, byla to kniha Píseň slonů. Jsem milovník Afrického kontinentu a ráda čtu autobiografická díla z tohoto prostředí, ale Smith mě uchvátil jeho stylem vyprávění. Jeho knihy jsou většinou rozsáhlejší, ale protože jsou tak skvěle napsané, čtou se jedním dechem... Hromobití je další z jeho knih, která byla prostě skvělá!
Vlastně mě zaujali až životní příběhy hrdiny po prodělaných bitvách, kdy začal "skutečný" život. Vzhledem k rozsahu knihy tedy vlastně až konec. A to je poměrně málo.