Kopí osudu
Wilbur Smith
Sága rodu Courtneyů série
< 13. díl >
Po odchodu z armády se Leon Courtney stane v Africe profesionálním lovcem divoké zvěře. Když nevyzpytatelnou divočinou provází německého velkoprůmyslníka, jehož továrny vyrábějí letouny pro armádu německého císaře, odhalí nekalé plány na oslabení britských sil. Leon dělá všechno, aby uhasil jiskru doutnajícího konfliktu, ale neohrozí ho skrytá tajemství nepřítelovy svůdné milenky... celý text
Přidat komentář
Čtivý dobrodružný román, pro mě jeden z těch lepších ze série. Hlavního hrdinu Leona jsem si zamilovala od první stránky, celou knihu jsem hltala. Líbili se mi postavy Masajů i tajemství kolem Evy, vykreslení všech záporných postav i zasazení opravdových skutečnosti do románu.
Dobrodružný román Asagaj, Wilbura Smithe, mne vrátil do dětství, kdy jsem hltal dobrodružné romány, plné neohrožených hrdinů a zlých padouchů. Příběh o mladíkovi britské armády sloužící v kolonizované Africe, kterému štěstí doslova prší z nebe, je pohlazením dobrodružné duše. Už jen v málo knihách, se postavíte v boji proti lvovi nebo mohutnému slonovi a tajíte dech jak souboj dopadne. Děj je zasazen do období krátce před první světovou válkou.
Škoda jen, že jsem knihu nečetl mladší, více bych si ji užil a neřešil pár chyb a až těžko uvěřitelných situací, ale i tak jsem rád, že mne potkala.
(SPOILER) Vadí mi, že Smith prohodil manželky a Penrodovi dal najednou za manželku Saffron místo Amber, ale jinak je to opět velmi čtivé a napínavé.
Určitě jeden z nejlepších dílů této ságy, který se odehrává převážně těsně před vypuknutím 1. světové války, v době, kdy i velmi známé osobnosti té doby jako Teddy Roosevelt vyráželi do Afriky za dobrodružným safari. Ze začátku se tedy pro mne až příliš vraždí milá zvířátka jako buvoli, divoká prasata a lvi, což už by dnes jaksi neprošlo a nikoho příliš nenadchlo, ale nakonec je to velmi dobrý válečný román střižený velkou dramatickou láskou. Dobrodružný příběh velkého stylu z afrického kontinentu, tak jak jsem od autora zvyklí.
Moc hezkě čtení, zajímavé, poutavé, pozadí 1. světové války jak zasáhne hlavní hrdiny v Africe. Série o rodině Courtney se blíží ke konci. Ještě Zlarý lev a Nad propastí. Možná že budou ješté další ??? Jako vždy knihu přečtu jedním dechem. Tento díl je dějově do roku cca 1918.
Kopí osudu je opět jedna ze zdařilých knih od Wilbura Smithe. Hlavními postavami jsou zde Leon Courtney a jeho afričtí pomocníci Manyoro a Loikot, Penrod Ballantyne, strýc Leona, hrabě Otto von Meerbach a jeho přítelkyně Eva. Leon se po odchodu z armády stává profesionálmím lovcem a průvodcem bohatých klientů v safari, kteří si to mohou dovolit. Leon je vynikajícím lovcem a průvodcem svých klientů, je ovšem také tajným zpravodajcem svého strýce Penroda, který je vojákem britské armády. Leon má krom safari průvodce získávat důležité informace od bohatých německých klientů pro svého strýce. Právě Otto von Meerbach německý hrabě a průmyslník je jedním z klientů Leona v africkém safari a především on je hlavním cílem zpravodajských služeb, protože Německo se připravuje na první světovou válku. Hrabě Meerbach má krásnou přítelkyni Evu, jejíž krása Leonovi učaruje. Postavy v této knize vylíčil Wilbur opět mistrně a jako vždy jsou osudy postav spolu úzce spojené. Například popis charakteru hraběte Meerbacha je velmi věrohodný. Na jednu stranu velmi inteligentní člověk, který vybudoval průmyslové impérium, na stranu druhou povýšenec a snob, pro kterého jsou ostatní jen odpad. Velká část této knihy je věnována podrobnému popisu lovu africké zvěře a zde opět směkám před uměním autora, jak mistrně dokáže vylíčit i obyčejné detaily, či skutečná nebezbečí, která lov také provází. V této knize je naštěstí i prostor na lásku, ale láska zde mívá i bolestivou tvář, to zejména tehdy, když se důležité zpravodajské informace a udržení důvěry nepřítele musí získávat přes postel. Velmi se mi líbí, že Wilbur dlouho tají skutečnou tvář hlavní hrdinky Evy a rovněž, že kniha nepostrádá inteligentní zápletky znesvářených stran, kde do poslední chvíle člověk vlastně neví, jak to vše dopadne a nutí vás to číst dál a dál. Závěr knihy mě příjemně překvapil, čekal jsem trochu jiné rozuzlení, ale jsem rád, že autor hlavním postavám připravil jiný osud. :-) I u této knihy jsem byl opět vtažen do děje a měl jsem pocit, že prožívám úděly hlavních postav s nimi, ať už se jednalo o precizní líčení lovu, či válečné přípravy, nebo krásně líčenou lásku, či bolest z oběti pro vlast. Za mne pět hvězd. :-)
Další skvělý román, který mě pobavil. Musím říci, že mě příběh opět pohltil a na konci mě vyplivl zmoženou a zmuchlanou, jelikož jsem se od knihy nemohla odtrhnout. Jedním slovem SKVĚLÝ!
Nejsem moc stavěná na knihy tohoto typu, ale nakonec jsem ji přečetla dá se říct s chutí. Řece bohů se to ani náhodou nepodobalo, ale kniha mě chytla. Jen mi vadil dost rychle zakončený děj.
Z této knihy jsem byl opravdu zklamaný,je to podle mě nejslabší kniha ze ságy rodu Courtneyú,málo poutavá děj jednoduchý a hodně nudných pasáži.
Štítky knihy
první světová válka (1914–1918) Afrika jižní Afrika ságy válečné romány dobrodružné romány
Wilbur opět nezklamal dobře se to četlo