Sál smrti
Peter May
Čínské thrillery série
< 3. díl >
Vyšetřování zločinu, jaký v Číně dosud neměl obdoby.
Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: 2017 , OneHotBookOriginální název:
The Killing Room, 2000
Interpreti: Jana Plodková , Martin Myšička
více info...
Přidat komentář
Opět skvělý třetí díl série čínských detektivek. Téma se mi líbilo, i když nebylo příliš radostné. Romantický vztah obou hl. představitelů mi stále nesedí a hlavně chování Margaret mi dost vadí. Ale i tak jsem zvědavá co se stane v dalším díle.
Ponure, ctive, napinave, to jsou 3 slova, ktera me napadla po precteni teto knizky. Opravdu jsem nemohl prestat cist dal (a to i pres to, ze Peter May je mistr dlouhych a detailnich popisu).
Jak už tady někdo napsal přede mnou, těch nelogičností v ději bylo hned několik, takže nemůžu dát bohužel nejvyšší hodnocení, i když kniha je napínavá a námět alespoň pro mě hodně exotický.
Má milovaná dvojice Margaret a Li Jen. Spisovatel opět nezklamal zase to bylo napínavé a soukromá linka těch dvou byla taky úžasná. Naprosto jsem téhle sérii propadla. Znovu jsem poslouchala jako audioknihu a v podání Myšičky a Plodkové neskutečný zážitek. Prostě za mne deset bodů.
(SPOILER) Na základě v poslední době přečtených detektivek autorů 21. století mi připadá, jako by si tito autoři dávali cíl, že v každé jejich detektivce musí být minimálně jeden, spíše alespoň dva úplné nesmysly. Přitom skoro až do konce knihy jsem si říkal, že to je výborná detektivka, které dám 5 hvězdiček. Ale pak to přišlo. Co to má znamenat, že pachatelé úspěšně vyklidí kliniku a odstraní všechny důkazy kromě toho, že na stole vědomě nechají jako Deus ex machina nezaheslovaný funkční počítač hlavního pachatele, z kterého byly pouze "smazány" soubory? To je nesmysl i když přihlížím k tomu, že kniha byla napsána už v roce 2000, kdy povědomí o vratnosti mazání souborů bylo menší než dnes. Navíc, když hlavní hrdinka jako "počítačový expert" možnost obnovení souborů zmiňuje. A to je ovšem další nelogičnost, protože pár dní před tím pro ni bylo úplnou novinkou, že se nemaže historie ve webovém prohlížeči. Pokud si May nevěděl rady, jak knihu rychle dovést ke konci, proč si alespoň nevymyslel historku typu, že zločinci dají počítač do krabice od kávovaru, protože v krabici od počítače je kávovar, a pak tam ten počítač zůstane kvůli tomu, že si ničitel důkazů myslí, že tam nechává neškodný kávovar? Proti tomu bych nemohl říci ani "pumpička", protože neuvěřitelné náhody tohoto druhu se dějí. A pokud si čtenář myslí, že "zápletka s počítačem" nejde na posledních pár stránkách trumfnout, tak se May překoná a líčí vniknutí hlavních hrdinů s dalšími policisty do budovy, která slouží únoscům za úkryt. Hrdinové vnikají vypáčenými dveřmi do úzké chodbičky, ze které vede několik dveří. Za prvními dveřmi vidí okénkem v kobce uvězněnou ženu, která je v rámci možností dané situace OK. Místo toho, aby s vědomím, že odtud jim nebezpečí nehrozí, postupovali chodbou dále a hledali únosce, Li vykopne dveře a bezúčelně k té ženě dojde, přiklekne a mluví na ni. Druhý policista mezitím postupuje bez domluvy mezi policisty dále, na což ihned doplatí tím, že ho únosce probodne. Únosce se pak s nožem vyřítí i na Margaret, kterou zachrání Li tím, že se konečně vypotácí z boční místnosti a dokáže únosce zastřelit. Přitom vůbec není problémem, že mezi ním a únoscem v úzké chodbičce stojí Margaret. Zřejmě kulka řízená AI. Když jsem se tak "rozohnil", nejde jinak, než že dám maximálně jednu hvězdičku, třebaže většina knihy před uvedenými scénami se mi líbila.
Tenhleten třetí díl se mi už líbil o dost víc, než ty předcházející. Konečně jsem se dočkal a kniha se mi četla hodně dobře. Případ byl taky ucházející :), takže dnes dám pět stars :).
Mně se to líbilo. Sice bych pár věcí vynechala (detailní popisy mrtvých těl) a obešla bych se i bez informace, na rohu kterých ulic stál stánek s jídlem. Ale chápu, že když už si autor něco nastudoval, cítí potřebu dát to vědět všem. Přečtu si další autorovy knihy.
Těžko se mi rozhoduje mezi 3 a 4 *. Pořád mě tato série baví a téma tohoto dílu bylo velmi závažné. Od první knihy se mě hodně dotýkají poměry v Číně líčené v knize, jako např. politika jednoho dítěte, vztahy mezi lidmi, moc vlády nad životem jednotlivce a mnoho dalších. Z tohoto hlediska jsou knihy pro mě přínosným zdrojem informací a atmosféry. Detektivní linky mě také baví a nemám k nim výtky.
Nicméně tento díl byl zároveň i iritující. Vztah Liho a Margaret byl komplikovaný a neustálé hádky unavující. A závěrečné zamotání Sin-Sin do případů mi také moc nesedlo.
Ale nijak na sérii nezanevřu, jako audiokniha je to pro mě ideální relaxační zážitek.
Čínská série má spoustu "ale". Ať už je to obhajování čínské politiky, ne úplně uvěřitelná policejní praxe, šablonovitost, no a pak ta milostná linka, která je jak kolovrátek... V nechutnostech se Peter tentokrát vyloženě rochnil. Už jsem si u něj zvykla na minimálně jednu detailní pitvu na každou knihu, ale tohle si mohl odpustit. I tak mě to celkem bavilo a další díl si přečtu. Snad už přijde autor v dalším díle s něčím novým.
Já tedy nevím. Roztomilá Sin Sin, otravná Margaret, rozpolcený nebo přitroublý Li-Jen...vážně mě to nebavilo. Vztah Liho a Margaret uz je porad dokola tri knihy ode zdi ke zdi a zločinům chybí napnelismus. Za mě mizerné.
Margaret a Li, co to proboha vyvádíte? To nemůžete mít klidný, nekomplikovaný vztah a cele se věnovat vyšetřování? Ale i tak se mi to moc líbilo a četlo se moc dobře. Toto téma už bylo mockrát zpracované a tak je nesnadné ho napsat atraktivně. No, panu Mayovi se to podařilo. A malá Sin-Sin je zlatíčko.
(22. 1. 23 - 2 252 - 6)
Musim priznat, ze se mi to libilo. Sice to nebylo nijak prijemne (cist o neustalem napeti mezi hlavnimi postavami je docela vopruz), ale melo to spad a ve finale to nebylo sablonovite, jak jsem se bal. (Nemyslim finale pribehu - to bylo predvidatelne - myslim jeho prubeh a osobni peripetie protagonistu.)
Diky tomu Mayovi odpustim i takove prohresky, jako ze na jednu stranu Margaret musi letet na otocku do Pekingu pitvat jedno telo a odpoledne se vraci (a vezme si jen aktovku :)) a na druhou stranu maji detektivove spoustu casu chodit na bankety, vecere do restauraci, davat si rande v osm v hotelu (pricemz si stezuji, ze na sebe nemaji cas). Kdyz to srovnam s jinymi detektivkami (anglickymi), zda se mit az neuveritelne, kolik volna maji v Cine detektivove behem vysetrovani :)
A taky mu odpustim, ze CInani maji vsechny pokrocile technologie (psano v roce 2000), jako elektronovou mikroskopii, analyzy DNA vsech fragmentu vsech tel (behem par dni) a pritom nikdo nema mobil a museji praskat sluchatkem do vidlice a nechavat si vzkazy na recepci. Cekal bych, ze zrovna v Cine budou mobily v roce 2000 beznejsi.
(SPOILER) Pro mě také zatím nejlepší díl. Kniha má pěkný spád. Nebyla jsem si dlouho jistá, jak to dopadne. Konec mě zklamal. Nevím proč v každé detektivce musí unést někoho blízkého detektivovi...
Tak tento díl byl pro mě, narozdíl od ostatních, slabší. Vinou jsou asi dost brutální vraždy, sokyně v lásce. Vše napravila výborně načtená audiokniha.
Zatím nejlepší díl, opět audio. Brutální vraždy mladých žen v Šanghaji ,smíšený vyšetřovací tým společně s Margaret, plno popisů pitev a motiv jim dlouho uniká.
Konečně jsem se dočkala a tento třetí případ Margaret Campbellové a Li Jena se mi líbil v podstatě bez výhrad! :-) Kniha mne zaujala hned od prvních stránek, kdy dochází na jednom staveništi v Šanghaji k nálezu rozřezaných lidských těl. Margaret v té době právě zemřel otec, proto se do Číny vrací, až když Li začne tento případ vyšetřovat spolu se svou kolegyní Mej-Ling. Kromě toho se Li stále ještě stará o svoji malou neteř, kterou její matka opustila poté, co se jí narodil vytoužený syn. Pokud jde o případ jako takový, je opět hodně komplikovaný a jeho kořeny sahají mnohem dál, než by se na první pohled mohlo zdát. Pachatelů je ve finále více a motiv pro jejich činy opravdu nečekaný. Autor dost detailně popisuje, jak se všechno ohledně vražd odehrálo, a za sebe musím přiznat, že se mi místy dělalo celkem špatně, i když jsem si na brutalitu v knihách už docela zvykla. Každopádně se mi tento případ i přesto moc líbil, proto dávám plný počet a na další setkání s Margaret a Li Jenem se budu časem zase těšit ;-).
(SPOILER) 85% - tenhle díl svým námětem docela překvapil, takže pozor, trochu spoiler! - asi každý už slyšel o tom, že se v Číně jako dárci orgánů využívají popravení vězňové a samozřejmě jsme nejednou uvažovali o tom, kolikrát bylo pravým důvodem takových poprav to, že ta či ona vlivná nebo bohatá osoba potřebovala nutně nějaký nový orgán a konkrétní vězeň byl zrovna bohužel kompatibilní. Jenže, když se vrátím k románu, kdo by kvůli orgánům vraždil mladé ženy (a pouze ženy)? Při čtení jsem si vzpomněla na jinou detektivku, kterou jsem kdysi četla (jak se to jenom jmenovalo?), kdy laboratoř analyzující krevní odběry, která působila po celém světě, si takto vytvořila rozsáhlou databázi, z níž pak na objednávku stačilo jen vybrat vhodného dárce. Dodnes mi to připadá jako dost děsivá představa... Sál smrti se mi líbil i proto, že se tentokrát z Pekingu přesunul do Šanghaje, takže jsme měli příležitost poznat zase úplně jiný kousek Číny. A také jiný kousek Margaret a Li Jena, kteří si k sobě pořád obtížně hledají cestu a do toho se jim tentokrát plete ještě šikovná šanghajská vyšetřovatelka.
Moje první kniha od autora a jsem nadšená.Napínavá,bezvadně napsaná..super postavy..prostě bomba.
Autorovy další knížky
2013 | Skála |
2014 | Muž z ostrova Lewis |
2015 | Pán ohně |
2015 | Výjimeční lidé |
2014 | Šachové figurky |
Nelze hodnotit jinak, než (opět) pěti hvězdami. Margaret a Li-Jena jsem si oblíbila už od první knihy...
Jsem ráda, že má série tolik dílů, hltám jeden za druhým.