Salafitský islám
Pavel Ťupek
Salafitský islám je bezesporu velmi progresivním proudem sunnitského islámu. Médii bývá spíše nazírán prizmatem jeho poměrně nedávného vývoje a vnímán jako směr nejen silně sociálně konzervativní, ale i jako krajně radikální a někdy vysloveně extremistický. Předkládaná monografie interpretuje složitý teologický a ideologický vývoj salafitského islámu (salafismu) v historických souvislostech. V hledání jeho kořenů se autor zabývá myšlením středověkého teologa a právníka Ibn Tajmíji i reflexí jeho myšlení v moderním islámu. Ukazuje, že salafitský islám byl vždy proudem reformním a puritánským, který usiloval o návrat k původním islámským hodnotám a zbavoval se cizích, nežádoucích vlivů, které podle názoru reformátorů i prostých stoupenců zkazily a oslabily muslimskou obec. Radikální interpretací salafismu se zabývají poslední kapitoly předkládané monografie. Na příkladu wahhábismu autor sleduje původ současného extremismu a vysvětluje genezi dnešního globálního salafismu. Kniha je určena čtenářům z řad islamologů, religionistů, bezpečnostních analytiků i všem těm, kdo mají hlubší zájem o islám.... celý text
Přidat komentář
Autor hned v úvodu upozorňuje, že jde o zasvěcenou studii, která na laiky nebere příliš ohled. Ale nemyslím, že by to bylo až tak nepřístupné. Je tam sice hodně arabských jmen, teologických výrazů a historických souvislostí, ale při pozorném čtení se v tom dá vyznat.
Wahhabismus je radikálně tradicionalistický puritánský směr islámu, ktery za pomoci saúdských ropných peněz za posledních 50 let ovládl muslimský svět. Doktrína je to velmi konzervativní, která nepřipouští žádnou interpretaci koránu, uctívá jen jednoho boha a současně zakazuje bratření se s kýmkoli, kdo to tak nevidí. Sunnitský islám měl více právních škol i výkladových směrů, Wahhabismus je ale jedním z nejnebezpečnějších. I proto se jím inspirovalo několik extremistických hnutí islamistického fundamentalismu. Historie jeho vzestupu a východiska jeho myšlenek jsou ale velmi zajímavým tématem ke studiu.