Hrobka krále Hunů
Clive Cussler , Thomas Perry
Sam a Remi Fargoovi série
< 4. díl >
Další mistrovský koktejl namíchaný z těch nejlepších Cusslerových ingrediencí! Manželé a lovci pokladů, Sam a Remy Fargoovi, tráví poklidné dny potápěním a podvodní archeologií, když znenadání dostanou zajímavou nabídku od německého profesora, který je žádá o pomoc při práci na archeologickém nalezišti v Maďarsku. Nabídka zní o to lákavěji, jelikož je podmíněna zachováním nejvyššího utajení a okamžitého příjezdu do Německa k osobní konzultaci. Po vzájemném setkání je však profesor unesen a rozjíždí se dech beroucí jízda plná napětí, dobrodružství a mystiky, ve které není v sázce pouze profesorův život, ale také největší poklad všech dob – hrobka Attily hunského, naplněná zlatem a předměty nevyčíslitelné hodnoty.... celý text
Literatura světová Dobrodružné Thrillery
Vydáno: 2015 , CPressOriginální název:
The Tombs, 2012
více info...
Přidat komentář
Před čtením nutno vypnout mozek (anebo prodělat lobotomii). Některé akční příběhy jsou dobré, zábavné, vtipné, napínavé nebo aspoň třeba trochu poučné. Tenhle to ale bohužel není. Místo slibovaného "mistrovského koktejlu" dostanete slizký blaf, který naštěstí _rychle_ proteče mezi prsty a zmizí v bahně, kam patří.
Cusslerovy knihy čtu ráda, člověk se z toho někdy dozví i pár zajímavostí (viz komentář "čef"), ale určitě se dobře pobaví.
Možná, kdyby to napsal Child s Prestonem...takhle jsem to po pár stránkách odložila. Kniha si hraje na něco, na co nemá, hotová bramboračka. Král Hunů by měl autory chodit v noci strašit.
Hodně nenáročná četba, při které doporučuji příliš nepřemýšlet nebo ještě raději vůbec nemyslet.
Mám tento typ knih ráda, ale tady už byli ti hlavní hrdinové až moc dokonalí... Když to konečně vypadalo na nějakou akci, tak to Sam během pár stránek vyřeší a neutrpí ani škrábnutí... No asi to nebude můj autor
U mě zatím nejlepší kniha s novými hrdiny. Do teď mi byli vyloženě nesympatičtí, jak jsou dokonalí, vše jim vychází a podobně. (A ano, vím, že to tak je i u jiných sérií pana Cusslera, ale tady jsme si holt nesedli). Hon za poklady se vydařil, příjemně odsýpalo cestování po světě, kopání hrobek a další reinkarnace pana spisovatele nemohla chybět.
Trošku slabší Cusslerovka - zajímavý námět, ale někdy až moc neuvěřitelné náhody a zrychlení v čase. Jako oddechovka ale dobré...
Příběh poutavý a napínavý až do konce... jenže... Děj mi občas přišel až moc jednoduchý.... některé věci jako by šly až moc na ruku Samovi a Remi a to zakončení... až moc narychlo jenom aby to mělo dobrý konec....
Bezproblémová dobrodružství z dílny C.C.(také si v této knize "zahrál") tentokráte spoluautorství s Thomasem Perrym(Řezníkův chlapec, Nedrážděte spící psi, atd.), což naprosto nechápu, protože v jeho stylu tato kniha určitě není napsána. Celkem v ničem nevybočující příběh, který se bude čtenářům tohoto žánru líbit. Zajímavé už jenom pro detaily ze života Hunů, i když třeba knihy Attila, Bič Boží nebo král Hunů od Mielkeho jich obsahují více.
Segedín, Maďarsko.
Hrobka Attily, Biče Božího.
Primárně nejde o hledání hrobky hunského krále Attily, přestože si její nalezení vytyčili jako cíl. Je to pouze součást stejně jako vyhledávání a zjišťování obsahu podzemních komor, které tvoří celý komplex Attilova pokladu.
Skládačka pomocí latinských insignií a zkoumaných výbojů Attily.
5 komor.
Kopání v podzemních kryptách je poznávání Attilova výbojného života, které získávají jednotlivými insigniemi u nápisů, hledáním dalších míst (hrobek Attilových bojovníků) a skrze Attilovy pozůstatky, které mají plynout do muzea. S každým Attilovým pokladem a insigniemi se reálně posunují vpřed se získáním nových informací, ale současně se pohybují zpátky v čase jeho životem.
Kdyby byl román propracovanější, měl více techniky, popisoval by know how a nebyl by jen o akci a reakci, byl by čtivější.
Četba to nebyla špatná, možná to mohlo být více pružnější, dynamičtější. Možná do toho přidat více faktografie, aby příběh byl v reáliích provázanější a navazující v souvislostech, protože v některých ustanoveních měl příběh potenciál převyšovat a chtělo to bližší poznání a vysvětlení. Přece jen honba za hrobkou krále Hunů by tomu měla více odpovídat. Do budoucna určitě více napětí, akce, dynamiky, větší spád a neočekávaného, více haló efektu, na druhou stranu také více faktografie, promyšlenosti a dusivé atmosféry (nezvratnosti situace).
Líbí se mi pointa - nalézáním komor nalézají informace o králi Attilovi a vědecky se posunují. Současně brojí proti jeho pobočníku a pobočníkovým hráčům.
Přes výtky hodnotím tuto beletrii kladně, a to jako cestu výbojů hunského krále Attily a její vědecké poznávání. Kam jinam a jakým způsobem by se vědci posunovali, než hledáním, studiem v praxi a bojem vůči nepříteli (i nepřítel je zkušenost, zvláště ten posunuje)?