Samozřejmé pravdy: Dějiny Spojených států amerických
Jill Lepore
Samozřejmé pravdy historičky Jill Leporeové jsou čtivě napsané dějiny Spojených států amerických a k nim přiřazených protikladů, jež tuto zemi provázely od samého vzniku. Události i historické osobnosti jsou poměřovány ústavou USA, z níž si Leporeová vypůjčila i název („Pokládáme za samozřejmé pravdy, že všichni lidé jsou stvořeni sobě rovni...“). První psaná demokratická ústava světa vznikla v zemi, kde otroky vlastnili samotní její tvůrci. Vedoucí představitelé země vedli při formování Unie debaty o tom, zda při sčítání lidu otroky zahrnout mezi lidi, nebo je počítat jako majetek. Autorka nabízí nepřikrášlený pohled na (politické) dějiny USA od Kolumba po Trumpa a vyhýbá se přitom generalizování, anachronickým výkladům i tendenčnosti.... celý text
Literatura naučná Historie
Vydáno: 2024 , AcademiaOriginální název:
These Truths: A History of the United States, 2018
více info...
Přidat komentář
Velmi čtivé a bez patosu psané dějiny, není to žádná encyklopedie, ve které by se střídaly letopočty s názvy památných bitev a jmény udatných vojevůdců. Celou knihou se tak jako americkými dějinami prolínají teze o lidských právech, rovnosti a svobodě. Nezpochybnitelné pravdy, které ale byly podstatnou část amerických dějin minimálně pro část společnosti přehlíženy.
Až romantická doba objevování "nového" kontinentu a kolonizace se neobešly bez okovů otrokářství. Na těchto základech se z USA stala velmoc, která pomáhala vyhrát světové války, zaváděla přelomové technologie a obyvatelům zajišťovala blahobyt. Někteří lidé si přesto museli odsedat v autobuse, v kostelích měli jiné Bible a jejich děti si nemohly hrát s jinými.
Samozřejmé pravdy, které lhaly.