Samozřejmé pravdy: Dějiny Spojených států amerických přehled
Jill Lepore
Samozřejmé pravdy historičky Jill Leporeové jsou čtivě napsané dějiny Spojených států amerických a k nim přiřazených protikladů, jež tuto zemi provázely od samého vzniku. Události i historické osobnosti jsou poměřovány ústavou USA, z níž si Leporeová vypůjčila i název („Pokládáme za samozřejmé pravdy, že všichni lidé jsou stvořeni sobě rovni...“). První psaná demokratická ústava světa vznikla v zemi, kde otroky vlastnili samotní její tvůrci. Vedoucí představitelé země vedli při formování Unie debaty o tom, zda při sčítání lidu otroky zahrnout mezi lidi, nebo je počítat jako majetek. Autorka nabízí nepřikrášlený pohled na (politické) dějiny USA od Kolumba po Trumpa a vyhýbá se přitom generalizování, anachronickým výkladům i tendenčnosti.... celý text
Literatura naučná Historie
Vydáno: 2024 , AcademiaOriginální název:
These Truths: A History of the United States, 2018
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Samozřejmé pravdy: Dějiny Spojených států amerických. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (2)
Velmi čtivé a bez patosu psané dějiny, není to žádná encyklopedie, ve které by se střídaly letopočty s názvy památných bitev a jmény udatných vojevůdců. Celou knihou se tak jako americkými dějinami prolínají teze o lidských právech, rovnosti a svobodě. Nezpochybnitelné pravdy, které ale byly podstatnou část amerických dějin minimálně pro část společnosti přehlíženy.
Až romantická doba objevování "nového" kontinentu a kolonizace se neobešly bez okovů otrokářství. Na těchto základech se z USA stala velmoc, která pomáhala vyhrát světové války, zaváděla přelomové technologie a obyvatelům zajišťovala blahobyt. Někteří lidé si přesto museli odsedat v autobuse, v kostelích měli jiné Bible a jejich děti si nemohly hrát s jinými.
Samozřejmé pravdy, které lhaly.
Související novinky (1)
Hodinářův trik, Zabít královnu a další knižní novinky (31. týden)
28.07.2024
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Samozřejmé pravdy: Dějiny Spojených států amerických v seznamech
v Právě čtených | 1x |
v Přečtených | 7x |
v Doporučených | 2x |
v Mé knihovně | 8x |
v Chystám se číst | 21x |
v Chci si koupit | 11x |
Pokud by měla být kniha srovnána s Dějinami Spojených států amerických z edice Dějiny států od Lidových novin, je třeba říct, že se nejedná o seznam historických událostí, bitev, prezidentských voleb, politických střetů. Základem knihy je popis a hodnocení toho, do jaké míry se vývoj Spojených států a jejich dějiny blížil či blíží naplnění deklarace toho, že všichni lidé jsou zrozeni jako sobě rovni.
Přes problém otroctví, postavení Indiánů, segregaci, postavení žen a dalších menšin se člověk s přibližováním se dnešku dostane na pole střetů o právo na nošení zbraní a soukromí, zejména problematiky potratu, a kulturní války současnosti zahrnujíc i svobodu projevu.
Autorka není striktně zaujatá vůči jedné či druhé z hlavních politických stran, naopak pozitivní i negativní kroky směřující k polarizaci a fragmentarizaci společnosti spatřuje na stranách obou. Zajímavě pak sděluje obrácení přístupu republikánů a demokratů k jednotlivým zásadním otázkám typu právě práva na soukromí a nošení zbraní. Shora uvedený vývoj na poli lidských práv popisuje na pozadí klasických historických událostí, jako jsou občanská válka, obě světové války, válka ve Vietnamu a bouřlivá šedesátá léta, konec studené války až po první termín Donalda Trumpa, u něhož již v rámci zmínky z osmdesátých let vidí to, co sám tvrdí v současnosti - America first. Kromě rámce historických událostí politického ražení však celý vývoj rámuje i pokrokem na poli vědy a techniky až k dosažení internetu, který dopomohl k zamlžení toho, co je pravda, co se jako pravda pouze tváří a co je již lež, obsahovému vyprázdnění politiky, která v současnosti dává přednost rychlému a údernému sdělení bez ohledu na to, zda je pravdivé či nikoli a okamžitému profitu před možná nepříjemnou pravdou a dosažením opravdového cíle až s časovým odstupem dosaženým nato s mnohem větším úsilím.
Výsledkem celého vývoje pak nejsou státy spojené, ale slovy názvu knihy Martina Řezníčka rozpojené.