Hra s vonným dýmem
Laura Joh Rowland
Sano Ičiró série
< 16. díl >
Každý nemusí být tím, kým se zdá, a některé hry přinášejí smrt… Nejpodivnější případ šógunova komořího Sana Ičiró Píše se rok 1703. Japonské město Edo téměř srovná se zemí strašlivé zemětřesení. Na pozadí skutečné historické události se rozvíjí příběh o vraždě, vášni a nejpodivuhodnějším případu, jaký kdy šógunův komoří Sano Ičiró musel objasnit. Ve zříceném domě jsou nalezeny tři ženy. O život přišly při módní hře, kdy se hráči podle vůně dýmu snaží určit, jaké látky vonná kuřidla obsahují. Jen v nich obvykle nebývá přimíchán jed… Sano už se ve svém novém úřadu vyšetřováním zločinů nezabývá, ale urozený a mocný otec dvou zavražděných mladých žen jej dotlačí do situace, kdy nemá na vybranou... Buď vypátrá vraha, nebo bude mít na svědomí šógunovu smrt. Podezřelých je mnoho, ale ještě víc je snad tajemství. Každý má co skrývat. Čtenáři se tedy mohou těšit nejen na pořádnou porci napětí a neskutečné dějové zvraty, ale i na staré známé. Sanův přítel Hirata se zaplete s duchem dávného bojovníka a věčný nepřítel Janagisawa se vynoří ze zapomnění s nejdrzejším tahem své kariéry…... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi Historické romány
Vydáno: 2014 , MetaforaOriginální název:
The Incense Game, 2012
více info...
Přidat komentář
Tento příběh je zásadní hlavně pro komořího Janagisawu... a pro Hiratu vlastně taky, protože jak jednoho, tak druhého budou důsledky jejich rozhodnutí z tohoto dílu provázet až do smrti.
Opět zajímavé jako obvykle. Ale kouzla podle mne do žádné detektivky nepatří. Na scénu se vrací Janagisawa - a já jsem tak doufala, že jsme se ho nadobro zbavili ;-). Kromě toho je tato kniha zase o něco krutější, než ta předchozí. Zase je zabita spousta lidí, kteří za nic nemohou a smrt si nezaslouží. Ale to je v Sanových případech bohužel hodně časté...
Někdy si budu muset sérii přečíst od začátku, chronologicky. Příběhy samy o sobě jsou dobré, ale náznaky na budoucí a odvolávky na předchozí trochu brání srozumitelnosti. Doporučuji číst s čajem, ovčemže zeleným. V podstatě správná detektivka - několik zápletek, zdánlivě nesouvisejících zločinů, beznadějný detektiv bojující se společenským systémem, ač jeho součástí. A na konci do sebe vše zapadne, aby zůstalo pár věcí toevřených na příště.
Zajímavá jak samotnou hrou (zmíněnou sice jen krátce), tak hlavně popisem Eda a okolí po historickém zemětřesení a následné cunami. Jinak kolem Hiraty už začínají podivná východní mystéria, což moc nemusím.
Opět detektivka, která nezklamala, probírala jsem se jí celou dovolenou a stejně závěr docela překvapil...
O něco málo horší než předchozí díl o známé události okolo 47 róninů a pána Asady. Rozuzlení ale velmi zajímavé a docela překvapivé a vytkla bych snad jen vysokou úmrtnost velitelů ochranky paní Reiko, což však při jejím způsobu života není zas až tak překvapivé. V tomto díle je trošku v pozadí a zatím poněkud otupena linie ostrých sporů mezi současným komořím Sanem a bývalým Janagisawou, jeho nesmiřitelným nepřítelem (zvláště po události z konce minulého dílu), která je lepší a napínavější než jednotlivé případy (zajímá mě její další směr, no ten je jasný, takže mě zajímá spíš jeho pokračování) a navíc se (také už v minulém díle) objevila nová linie, táhnoucí se napříč díly, jejímž účastníkem je pro změnu Hirata a týká se (nejen) mnicha a mistra bojových umění Ozuna a jeho tajemné knihy. S hrůzou jsem u těchto tří posledních dílů zjistila, že fandím záporákům (aspoň v první oné linii, proti Hiratovi by to bylo nemožno, no buď jsem konečně dospěla nebo se dočista zbláznila...)
Štítky knihy
Japonsko historické detektivky šogunát
Autorovy další knížky
2008 | Šinjú |
2002 | Bundori |
2004 | Černý lotos |
2006 | Dotek smrti |
2004 | Samurajova žena |
Je docela škoda, že Laura Joh Rowland napsala 18 knih se svým Sano Ičiró, protože je těžké, aby si po celou dobu udržela stejně vysokou laťku. A méně někdy znamená více. Tento případ patří zase k těm, které se mi líbily méně. A těch je v této řadě většina. Už mi zbývají jen dvě knihy, tak se pustím do předposlední.