Sapiens: Od zvířete k božskému jedinci
Yuval Noah Harari
Sapiens – Od zvířete k božskému jedinci sleduje z dlouhodobé perspektivy revoluční zvraty na cestě lidského rodu od vzniku Homo sapiens až po současnost. Dramatický je příběh bezvýznamného lidoopa, který před dvěma miliony let někde v koutě Afriky získal vědomí, vyvraždil své přírodní bratrance a ovládl celou planetu. Základní životní parametry člověka jsou určeny biologicky, ale poskytují úžasný prostor. Ne biologie, ale kultura (kolektivní víra) je klíčem k pochopení dramatického rozvoje lidstva. Jen ona umožňuje spolupráci velkého počtu lidí, kteří se navzájem neznají. Po první, kognitivní revoluci před 70 000 lety následovaly další překvapivé zlomy v dějinách – objev zemědělství, peněz, společenské mytologie, imperiální společnosti, kapitalistického úvěru a víry v budoucnost, objev vědy, techniky i genetického inženýrství. Zdá se, že dějiny mají směr – vždyť obchod a kapitalismus, věda a technika, planetární komunikace i geopolitické vědomí spojily svět do globální vesnice.... celý text
Literatura naučná Filozofie Historie
Vydáno: 2013 , Leda , RozmluvyOriginální název:
Sapiens: A Brief History of Humankind, 2011
více info...
Přidat komentář
Je to zábavná kniha, ale z pohledu filosofie dějin jde o nekritický tendenční příběh pokroku a rozvoje v osvícenském ražení. Interpretace dat je v řadě případů sporná. Zajímavá kritika např. zde: https://www.theatlantic.com/magazine/archive/2024/10/yuval-noah-harari-nexus-book/679572/
Budu se opakovat, ale YNH mě dokáže pobavit, poučit, pozvednout obočí, přehodnocovat názory a někdy se vrátit k původním, a to vše v rychlém sledu za sebou. Spousta fakt, podnětů k zamyšlení, váhavého souhlasu, frenetického přikyvování a především i názorový rozkol. A tak to mám ráda.
Kontroverzni kniha, ke ktere doporucuji pristupovat kriticky a obezretne, rozhodne zde neplati, ze by predkladala dokazane pravdy. Protoze to ale autor ani netvrdi a protoze kniha podnecuje k velmi hlubokemu premysleni o zakladnich tematech, ma u me 5 hvezd.
Mysleli jste si, že jste chytří a prozíraví a nemáte se už moc co dozvědět? Že už jste se nad vším zamysleli a nemáte potřebu se ve znalostech posouvat dál? Harari vás vyvede z omylu. Takhle nesmírně poutavou, hluboké, až znepokojující otázky vyvolávající knihu abyste pohledali. Autor nezachází vyloženě do hloubky, na malém prostoru (co je 500 stran o historii lidstva?) však jde rovnou k podstatě věci, což ne každý dovede. Dozvídáme se tu o významu písma, impérií, náboženství, peněz, štěstí, genetickém inženýrství... Informací a zamyšlení je tolik, že se to vše snad ani nedá pobrat najednou. Je to nesmírně rozvojové čtení. Cítím, že knize by bylo ideální vrátit se, jelikož nastolené otázky jen tak nikam nevymizí a je třeba si je opakovaně klást a zabývat se jimi. Navíc je to tak nadčasové dílo, že si v něm pokaždé najdete něco nového.
Jsem nadšená! Kniha pojímá v širokém spektru minulost lidských dějin. Ovšem není to pouhé popisování. Autor se hluboce zamýšlí nad malými i velkými dějinnými událostmi. Srovnává je a snaží se naznačovat i teoretické scénáře “co kdyby. Jako člověka, kterého zajímá historie, jsem byla opravdu mile překvapena a sama jsem si i otevřela obzory zase o něco víc. Ke konci knihy se autor obrací i do budoucnosti a snaží se ji trochu nastínit z více stran (dobré i špatné). Nakonec člověka připodobňuje k bohu (což jde, jelikož toho už hodně dokážeme díky vědě, atd.) a ptá se: “Jak bezpečné je jednání bohů, kteří sami ani neví co chtějí? Kam chtějí směřovat? Což mi přišlo extrémně pravdivé. A sama tuto otázku nedokážu vyhnat z hlavy. Pokud vás otázky lidstva zajímají, určitě knihu doporučuji všema deseti!
Bylo dobrý rozhodnutí si Sapiens přečíst těsně před tím, než jsem se vydala do bolzanského muzea obdivovat Ötziho. Dost mi to prohloubilo muzejní zážitek. Tyhle stručné dějiny mě donutily přemýšlet o mnohém, i když ze stránek občas čiší radikálnější naladění autora. Zemědělská revoluce ho, zdá se mi, opravdu nepotěšila. A po ní už bylo všechno horší. Nejlíp se měli lovci a sběrači, nezávislí na jedné plodině, nemusející se starat o přírodní cykly ani hospodářství - sebrali si a snědli, co zrovna rostlo, jen pro sebe a jen pro přítomnou potřebu, žádný plánování, žádný zotročení kohokoliv nebo čehokoliv, tralalala, prostě si spokojeně sbírali, když měli zrovna chuť nebo hlad, a pak šťastní s lehkou hlavou umřeli. Pak někoho napadlo stát se zemědělcem a tím všechno podělal, protože od té doby sapiens musí plánovat dopředu, vybrat si jen jednu plodinu, která postupně je samotné zotročuje, takže když jeden rok nevyjde počasí nebo přijde na jejich území nějaká katastrofa, mají hlad. To by se lovcům a sběračům nestalo, ti by prostě popošli jinam nebo si dali k jídlu něco jiného. Pozdější kapitoly z moderní historie nekomentuju, nejvíc mě zaujala tahle pravěká část.
Poslechnuto jako audiokniha a k dlouhému řízení je to naprosto ideální záležitost. Sice platí, že autorovi lze leccos vytýkat:
- ti, kdo mají rádi historii, zkratkovitost,
- konzervativci wokeismus při psaní o břemeni bílého muže,
- progresivci, že nachází pozitiva na kolonizaci,
- liberálové, že jejich ideologii urputně nazývá náboženstvím
- my všichni po deseti letech, že závěrečná kapitola je zatraceně zastaralá,
- etikové, že jeho pohled na lidstvo a jeho imaginární řád vykazuje známky cynismu,
ale pokud kniha podněcuje čtenáře k přemýšlení, pak přesně splnila svůj účel. Není co dodat. 100%
Velice zajímavý popis historie vývoje lidstva s originálními a pochopitelnými příklady, proč se co stalo zrovna tak či tak.
První tři čtvrtiny byly senzační, ale část věnovaná kapitalismu už autorovi trochu haprovala. Kladení státu a volného trhu na stejnou úroveň, navíc s negativní konotací, mě překvapilo. Jako by mu ucházelo, že stát je pravý opak trhu. A že firmy na volném trhu bez regulací by se automaticky staly otrokářskými monopoly (čili vlastně státy) a tudíž potřebujeme státy, aby nás před tím ochránily, s tím si autor moc hlavu nelámal.
Celkově dílo hodnotím velice kladně a jak psal work - bylo by skvělé nahradit touto knihou všechny nezáživné učebnice dějepisu.
Parádní kniha, 500 stran uteklo ani nevím jak. Co kapitola to poutavé čtení i když někdy velmi znepokojivé. Autor probírá různé aspekty existence a vývoje druhu Homo sapiens na planetě Zemi. Vše je napsáno čtivě a přitom se nemusel autor uchylovat ke kompromisům. Leckteré názory a postoje nemusí být po 12 letech od vydání originálu aktuální nebo úplně stravitelné, ale já jsem za ten odstup rád a každý čtenář si udělá názor sám. Nemusím se všemi výroky jenž v knize jsou, souhlasit, přesto knihu hodnotím plným počtem, protože nenutí určité názory, ale nutí čtenáře přemýšlet aby si vytvořil názor sám. Tedy hlavně na současné poměry a zda s nimi bojovat či se smířit. Kdo je přesvědčený věřící, určitě by neměl přestat číst po kapitole o náboženství, ale i kdyby jeden ze sta začali o všemocném a vševědoucím Bohu pochybovat, splnila publikace účel. (Nadsázka.) Knihu rozhodně doporučuji.
Jak moc vás tato kniha osloví, bude odvislé od toho, jak moc se v tématech vývoje druhů a vzestupu civilizací orientujete. Takže to může být jak pecka, tak propadák.
U mě to skončilo tak nějak napůl. Harari je vynikající popularizátor a dokáže podat poutavě i suchopárná témata, která plní učebnice dějepisu - tím myslím opravdu poutavě; takže by možná bylo jednodušší, kdyby si tuhle knížku děti rozložily na několik let a zavedla se do osnov místo nich. Jednak by je to víc bavilo, jednak je Harari k dějinám člověka objektivnější než učebnice se svými "pravdami". Až potud perfektní.
S čím mám tedy problém? Publikace, navíc izraelská, musí být pokud možno nekonfliktní a přijatelná jak pro obec vědeckou, tak pro obec náboženskou. Hemží se vědeckými domněnkami, pro které sice nemají vědci podklady, ale když nic lepšího nemáme, tak pojďme tvrdit, že to bylo takhle. Jak říkají Murphyho zákony, pro každou domněnku najdeme důkaz, když budeme hledat dostatečně dlouho. To mi asi vadilo nejvíc. No a pak autorovy spekulace o tom, kam se to bude vyvíjet odteď dál, jsou už úplně mimo. Ale to je bežná past, do které zapadají všichni, co se snaží budoucnost extrapolovat na základě současnosti. Většinou tyto spekulace nevydrží test času a samy se vyvrátí. Tahle knížka (ale i Homo Deus) jsou toho zářným příkladem. Uplynulo 13 let od vydání a už by to chtělo korekce v historické části, o té budoucnostní ani nemluvě.
Čekáte-li nějaké poselství a nestojíte o antropologický výklad dějin, můžete klidně celou knihu přeskočit a přečíst si jen doslov, ten je povedený.
Kniha Sapiens je veľmi pútavé čítanie o našej histórii. Autor sa od samotného vzniku ľudstva dostáva až do súčasnosti a zamýšľa sa aj nad našou budúcnosťou. Každá kapitola je niečím zaujímavá a myslím si, že práve takto by sa mali písať učebnice do školy.
Napriek tomu, že kniha je pomerne hrubá, čítala sa mi veľmi ľahko. Je plná myšlienok a dozvedela som sa z nej aj veľa nových informácií.
Knihu si určite ešte niekedy v budúcnosti prečítam znova a naozaj ju odporúčam každému, kto má rád históriu, ale najmä tým ľuďom, ktorí sa o nej chcú jednoducho a prehľadne dozvedieť čo najviac...
Knihu jsem poslouchala jako audio, pan Luboš Ondáček ji namluvil dokonale, moc příjemný hlas, tempo i intonace. Děkuji a doporučuji.
První polovina knihy mě bavila neskutečně, druhá krapet méně, ovšem obě části výborné, plné zajímavých informací a krásně povyprávěné.
Oceňuji, že každá hypotéza byla čtenáři přiblížena přes řadu přirovnání, takže nebyl problém pochopit něco, o čem jsem třeba neslyšela, nebo mi není vůbec blízké (kapitoly na téma ekonomika). Autor splétal mnoho různých myšlenek v ucelené kapitoly a já měla dojem, že se má představa o světě rozrostla o mosty mezi různými fenomény, znalostmi nebo přesvědčením. Najednou jsem měla kontext. Toho si vážím.
Nejzajímavější byl jistě podvod s pšenicí a lidstvo v začarovaném kruhu, ale zaujalo mě i téma evoluce, muž x žena, rasismus, peníze a hlavně první kapitoly o vývoji člověka.
Čtení je to zajímavé, ale především provokativní. Přivedlo mě ke spoustě nových informací a dalo mi podmět k bezpočtu úvah. O mnohých závěrech, které autor prezentuje jako zřejmá fakta, bych si ale dovolila polemizovat. Některé úvahy mi přijdou naivní a vyvozené závěry zkratkovité. Pokud vás nějaké téma zaujme, určitě doporučuji doplnit si detailnější informace z jiných zdrojů a zamyslet se zpětně nad Harariho argumenty. Protiargumenty by leckde vydaly na další knihu... teď jde jen o to, kdo najde Halariho dovahu a sepíše ji. Myslím, že svět potřebuje odvážné pisatele s různými přístupy k věci a nelíbí se mi cosi jako "Halariho populární monopol" v této oblasti. (Možná že existují i další autoři, ale zřejmě nejsou tak výrazní, aby je člověk, který se zajímá o téma jen okrajově, zaznamenal.)
Oceňuji, že se autor nedemonstruje podstatu věcí na osobních zážitcích jako to dělají četní jiní. Kniha bezpochyby obsahuje zajímavý materiál k diskuzi.
(Souhlasím s komentářem Nasko, ale přínosný pohled vnímám i v komentáři uživatele Camelot)
Shrnutí: Zkratkovitě a poutavě napsaný průlet lidskou existencí, který sází víc na efekt, něž exaktnost.
Autor spojuje nespojitelné a ukazuje pohled na historii úplně z jiného pohledu než jsme zvyklí. Nebudu rozebírat postavu autora po přečtení předchozího komentáře, protože z knihy jsem byla nadšená. Já jsem měla spíš problém s kapitolou č. 5, kde bylo specifikováno, jakým způsobem si člověk podmanil zvířata, určitě knihu přečtu znovu a tuhle kapitolu přeskočím.
Hodnotím to vysokým počtem bodů, ale stejně si trochu připadám zrazeně. Ony jsou totiž dvě věci. Dílo a pak autor.
Nejprve to dílo. Sapiens je boží. Jako knížka, i jako druh. O tom ta knížka ostatně je. Harari by ode mě dostal plný počet bodů. Za skvělé vyprávěčství, za schopnost předat složité věci poutavým způsobem, za schopnost provokovat myšlenkami k přemýšlení.
Harari tenhle dar má a nebojí se ho použít. Vezměme zemědělskou revoluci. „Největší podvod v dějinách“ říká autor. Ten podvod měla spáchat pšenice a jiné druhy rostoucího jídla. Spáchaly jej na člověku. Lovci a sběrači si žili krásný život, načež zjistili, že mohou znásobit produkci jídla zemědělstvím. Inu znásobili.
Tím ale také znásobili i počet obyvatel. Až příliš pozdě zjistili, že nový zemědělský život je plný dřiny a problémů. Zpět už to nešlo, protože nás bylo hodně a někdo ty hladové krky musel živit. Společnost vzkvétala, ale štěstí jednotlivce nikoliv. Pšenice udělá svoje „muhehehe“ a mne si ruce. Napálila nás. Největší podvod v dějinách.
Takových postřehů je Sapiens plný. Trošku to ale skřípe už při čtení, nezdá se to totiž podložené adekvátním počtem zdrojů. Občas si autor vybírá ze dvou hypotéz, aniž by to vysvětlil. Prostě si vybere tu, která se mu hodí. Hodí se do příběhu.
S důrazem na příběh souvisí i už poněkud kontroverzní dopad, který jeho dílo má, alespoň podle Wikipedie, na odbornou scénu. Když historici píší o Hararim, padají slova jako „Infotainmnent“, „Populist Science“ nebo „brand“.
Brand je silný a firma Harari jede. Vydávají knížky, komiksy pro děcka, chystají se na filmy. Fičí to. A chce to fičet ještě víc, proto Harari neváhá s vydáváním knížek v Rusku a jiných diktaturách. Zásahy cenzorů většinou akceptuje a neváhá upravit pasáž o anexi Krymu. Je to brand, potřebuje prodávat.
Tohle všechno naštěstí čtu až po přečtení knížky. Připadám si stejně ale jako kdybych letěl z Marsu, cestou poslouchal dobrý desky od Jarka Nohavici a pak si na Zemi koupil noviny s jeho vyjádřeními z posledních pěti let. Desky od Nohavici už si nepustím, nedokážu to. Ale jsem rád za to období, kdy jsem si je pouštěl a poslouchal je. Stejné to budu mít už napořád s Hararim.
Doplněk názvu (úchvatný i úděsný příběh lidstva) docela sedí. Z člověka je v této knize naháč nahatý, že nahatější být nemůže a Harari bez jakéhokoli přikrašlování popisuje nejen to, že člověk je vlastně stále jen zviřátko, ale také to, jak je vlastně pro lidstvo dnešní doba problematická. Vlastně si uvědomuji, že ta knížka je tak dokonalá, že ji ani pořádně neumím ohodnotit.
Veľmi zaujímavá knižka. Čtivá. Nato koľko má strán, sa čítala naozaj veľmi dobre a rýchlo. Zaujímavé, ako boli jednotlivé časti rozdelené na rôzne obory - biologie, dejepis, ekonomie,... Možno keby takýmto spôsobom boli písané učebnice, by si deti viac zapamätali udalosti z dejepisu, či zaujímavosti prírodopisu. Odporúčam každému prečítať a zamyslieť sa nad jednotlivými myšlienkami.
A já si roky lámal hlavu, proč je na všech letištích.... Že by to byla přelomová věda, to ani ne... Ale knihy v podobném tématu jsou si všechny až nepodobné podobné..