Sbohem, město C.
Philip Roth
Novela amerického autora (nar. 1933), který patří vedle Salingera a Updika k předním představitelům mladší generace spisovatelů. Je to příběh lásky mladého knihovníka a dívky ze zámožné židovské rodiny, kteří na cestě k možnému manželství ztroskotají na nesouhlasu rodičů a zároveň i na nedostatečné pevnosti svého citu.... celý text
Literatura světová Novely
Vydáno: 1966 , OdeonOriginální název:
Goodbye, Columbus, 1959
více info...
Přidat komentář
Krátká letní skorostudentská láska ... bez sentimentu, ale se vším jejím okouzlením a planutím, nedorozuměními, nejistotou a napětím. Rothova prvotina, byť v umírněnější, ne tak vyostřené ironické podobě, už v sobě nese jeho častá témata - kromě vztahů mezi mužem a ženou, židovství a židovští rodiče/rodina/výchova v Americe té doby.
Z této útlé knížky jsem se dozvěděla překvapivě mnoho o židovské komunitě v Americe v polovině 20. století. Autor je Mistr slov, potřebuje jich málo, aby vyjádřil mnoho ... a je příjemně ironický.
Nenápadná autorova prvotinka, která nám připomene naše ranné lásky,mnohdy neúspěšné. Bez příkras,obyčejně,ale přesně a poutavě popsán vztah,který snad musel zažít každý mladý člověk. Lásku,kvůli které jste schopni jeden rok všeho nechat a zorganizovat si svatbu na Havaji, a druhý rok té samé osobně nepřijít na jméno. Přesně takhle to funguje. Je vtipné si o takhle smutné životní zkušenosti přečíst v pěkné knížce...
Autorovy další knížky
2006 | Portnoyův komplex |
2009 | Lidská skvrna |
2009 | Americká idyla |
2014 | Pražské orgie |
2006 | Spiknutí proti Americe |
příběh "letní" lásky dvou mladých amerických židů, zasazený cca do poloviny padesátých let, která - jako tisíce jí podobných - ztroskotává především na sociální nerovnosti (Brenda je dcerou bohatého selfmademana, pohybuje se mezi smetánkou a míří na prestižní univerzitu, zatímco Neil - personální vypravěč - žije u tetičky na chudé periferii a živí se jako knihovník; novela ostatně začíná příznačně scénou posluhy) a rovněž dobových morálních vzorcích (mimomanželský sex)
Roth velmi uvěřitelně, s jemným citem pro nápaditý detail (!) a bez moralizování ukazuje hierarchizaci nejen v židovských komunitách a rodinách (ortodoxie - konzervativismus - odklon od praxe), ale i generační rozdíly či všeobecně přijímanou rasovou diskriminaci a s ní spojenou problematiku chudoby, negramotnosti atd.
originální název novely "Goodbye, Columbus" odkazuje k hlavnímu městu Ohia, tehdejšímu centru těžkého průmyslu, a rovněž k tamní univerzitě (viz scéna, kdy Brendin bratr pouští Neilovi "columbskou" desku)