Smrtící vzdělání

Smrtící vzdělání
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476616/bmid_smrtici-vzdelani-1v0-476616.jpg 4 348 348

Scholomance série

Škola magie jako žádná jiná Do téhle čarodějné střední byste chodit nechtěli: místo profesorů zde vyučuje drsnými metodami sama škola a na každém kroku číhá zlý tvor, takže jediná vteřina nepozornosti vás může stát život. A tam se ti dva potkají: Galadriel, kterou škola systematicky připravuje na dráhu nejděsivější černé čarodějky světa, jak to prorokovala její prababička, a Orion, syn jedné z nejvlivnějších kouzelnických rodin, školní hrdina a ochránce slabých. Jenže ona se ze všech sil snaží, aby se proroctví nenaplnilo, a on jí ani trochu nevěří. Dokážou ti dva změnit dávné řády školy — nebo aspoň vlastní život?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Host

A Deadly Education, 2020

Libris_Na_Ex
10.10.2021 5 z 5

UUU, tak tohle mě bavilo.
Prostředí školy, která učí sama a rozhodně studentům nic nedá zadarmo má skvělou podzimní atmošku.
Galadriel a Orion jsou skvělý hlavní hrdinové. Nejsou dělaní podle šablony, mají svůj příběh a charakter.
A ten konec - to bylo strašně hezké pohlazení po duši a strašně jsem to všem postavám přála.
Jen na mě autorka občas chrlila až moc informací a bylo náročné všechno vstřebat.

Remus Hroozley
08.10.2021 4 z 5

Něco mezi Nedej se a Nikdynocí. Kouzelnická škola. Trochu moc popisů cbodu školy, ale jinak sympatický Orion a Galadriel taky. Některé hlášky mě dost pobavily.

Shaxx
04.10.2021 3 z 5

Poměrně zklamání. Čekala jsem o dost víc.
Kniha by se hezky dala použít na panákovací hru, stačilo by se vždy napít ve chvíli, kdy se objeví slovo enkláva. Na jedné straně jsem ho třeba našla 6x :D Dále autorka moc nedala popisům - třeba prostředí školy, což je velká škoda. V mysli jsem teda měla jen dost neurčitou představu, jak to tam vlastně vypadá. Je to vyprávěné z pohledu první osoby, hlavní hrdinky a celé to vyznělo jak předlouhý monolog. Nějaké akce tam moc není. Kladně hodnotím překlad, který dal vzniknout originálním názvům příšer a líbí se mi i označení "mudlů" jako všedníci. Samotná hrdinka se chová tak nějak rozporuplně a občas na facku. Kde má vyznívat jako silná, nezávislá protagonistka, tam se z ní spíš stává zapšklá a nerudná, nepochopená teenagerka.
Jako závěr je samozřejmě cliffhanger, který krásně připravil půdu pro další díl.
Celé je to spíš nic, než moc, takový průměr, který promrhal potenciál :)

bookworm_val
23.09.2021 5 z 5

Nádhera. Co jsem postrádala v Horowitzově škole, toho mi Naomi Novik dopřála plnými doušky. Děkuji jí za skvělý čtenářský zážitek.

Mona-Lisa
18.09.2021 3 z 5

Třetí autorčina kniha, co mi přišla pod ruku. Předchozí dvě byly láska na první pohled. Jejich ladění do slovanského folklóru, v temném pohádkovém duchu a s vyčnívajícími ženskými hrdinkami. No prostě skvosty.
Jenže, tato novinka tentokrát z čarodějné školy šla mimo mě. A to jsem se tak snažila přijít ji na chuť, čestně.
Už od začátku na mě ale vyskakovaly samé mínusy hlava nehlava. Hlavní hrdinka- náctiletá holčina s frackoidní mluvou. Kouzelnické prostředí s milion novými pojmy, které na mě byly vrženy ze všech stran v tak rychlém sledu, že jsem si ani neužívala atmosféru knihy.
Ta ale pro mě ve výsledku neměla paradoxně žádné kouzlo.
Do tři čtvrtě knihy se pro mě nic zlomového nestalo a jen se vysvětloval chod školy, pravidla daného světa, ale z hlediska děje velké prd.
Poslední třetinu knihy jsem naštěstí začala poznávat Novik mezi řádky, začala jsem chápat hrdinku a dokonce ji fandit. A těším se na další díl !
Ale prostě a jednoduše nemůžu smazat pro mě nezáživný rozjezd, který je nejspíš adresovaný mladšímu čtenáři no.
Takže za mě čistý průměr a mrzí mě to.

Verulesa
13.09.2021 5 z 5

Dokonalý. Proti proudu stereotypům a svět, kterej je naprosto vyňuňanej. Ve fantasy je to pro mě tenhle rok zatím topka.

vladenec
09.09.2021 5 z 5

Noviková je mistryně v navození atmosféry. Ať už s ní jdete mechem pod klenbou stromů Hvozdu nebo kráčíte chodbami scholomancie a opatrně nakukujete za každý roh.
Přečteno jedním dechem. Čekání na další díl bude nekonečné.