Sedm let v Africe: Příběh českého syna nigerijského krále
Obonete S. Ubam
Odvahu nevzdat boj, který se zdá předem ztracený, projevil autor po smrti svého otce, když dobrovolně odešel z Česka do Nigérie, aby odvrátil pád hrozící jeho rodině. Do Afriky se vrací jako dědic otcova trůnu, následuje volání dávné rodové tradice a přebírá odpovědnost za osud rodiny, kterou však sotva zná. Na této cestě nachází nejen své kořeny a novou identitu, ale často se také ocitá na pokraji smrti, opuštěn blízkými i svou životní láskou a vydaný všanc jednomu z nejnebezpečnějších míst naší planety. Skutečný příběh přináší čtenářům syrovou výpověď o drsném životě na africkém kontinentu a ukazuje, že i v nejtěžších chvílích si lze zvolit cestu svobody a naplnit své životní poslání.... celý text
Přidat komentář
Velmi zajímavý příběh, který je chvilkami těžko uvěřitelný. Soupis událostí je psán hodně akční, jakoby filmovou, formou. Přesto je to poučné dílo jak to chodí v Africe a dobře se to čte a poslouchá.
Zas jiný pohled na nigerijský život , rodinné tradice, mentalita domácích ,místní podnikání , ....
Nechtěla bych tam žít a poklona autorovi, jak se se svým osudem popral.
(SPOILER)
Na tenhle životní příběh jsem byla hodně dlouho zvědavá a skutečnost nakonec překonala má očekávání: jak mladík z Bruntálu zdědil půl království vzdálené přes půl světa (a světelné roky co do civilizovanosti), a co to obnášelo...
Přijít do země, kde to prakticky neznal, po smrti svého otce a ujmout se všech povinností hlavy rodiny (pozůstalé čtyři manželky, tři bývalé, čtvrtá aktuální, dědeček, strýcové a tety a spousty nevlastních bratrů a sester...), od pohřbu počínaje (s vojenskými poctami pro otce-generála), celá příprava (především zpracovávání příbuzných) a průběh se vším všudy zabírá první třetinu knihy), přes vykonávání závěti (největší životu nebezpečný oříšek) až po spravování nemovitostí a rozjezd podnikání (opět povětšinou životu nebezpečné)... Strašlivé poměry nejen v zemi, městech, v policejních, soudních a politicko-výkonných sférách, ale hlavně v rodině, kde každý chtěl urvat, co to dá, a neštítil se naprosto ničeho. Autor (hrdina) nakonec vše ustál, jako český neznalý jouda (podle všeho v zemi byl jako mladík jen jednou na kratičkou dobu za otcem) se musel rychle vpravit do všech zapeklitostí chodu tamní společnosti a hlavně vedení rodiny a správy majetku. Mnohokrát měl namále, nejen finančně na dně, napůl vyhladovělý a udřený. ale skutečně ohrožený na životě ozbrojenci i z vlastní rodiny. A to ho teprve na samotný konec dostihly a sklátily zákeřné choroby jako malárie a tyfus. Vydržel sedm let, dal vše do kupy, předal nejstaršímu nevlastnímu bratrovi otěže a dal Africe sbohem (domů se ale nevrátil, podle všeho si užívá v Andalusii - aspoň to tak píše na konci knihy).
Strašlivá země, hrozné poměry, korupce, bída (dívala jsem se wikipedii - díky ropě nesmírně bohatá země, ale z hlediska obyvatel na jednom z posledních míst pro "dobrý život"), a do toho animismus, šamanství, džu džu, kterým není radno se tam smát.
I styl psaní se mi líbil, seděl k obsahu a hrdinovi: autor jistě něco neuvedl, něco víc zdůraznil, něco upravil, ale je to z jeho pera osobní a velmi originální (ne ovšem záviděníhodná) výpověď. 85%
"'Přijel jsem, protože chci rodinu postavit na nohy a dát všem vzdělání. Já jsem tady přece vůbec být nechtěl. Kdyby ta zatracená dozorčí rada nebyla taková banda zlodějů, vůbec bych se sem nevracel. Žil bych svůj spokojený život v Evropě, tohle celé mi mohlo být ukradené! Jsem tady pár měsíců a už se nemůžu dočkat, až odsud vypadnu!'
'Ty jistě ano, jenže tak uvažuješ ty. Ovšem žádný Nigerijec ti nikdy neuvěří, že ses rozhodl vzdát života v Evropě, kam se každý z nich snaží stůj co stůj jako imigrant dostat, a přijel jsi do Afriky, kde není nic než bída a strádání. To pro nás nemá logiku. Jediné, co logiku má, je, že jsi se sem přijel napakovat, a pak zase rychle zmizíš.... Jsi dobrý chlap, ale naivní snílek. Musíš se naučit uvažovat jako my. My nevěříme v budoucnost, protože tady žádná není. Musíš si co nejvíc urvat sám pro sebe, a to ještě dnes, protože zítra můžeš být po smrti.'"
"Když je zkrátka člověk sám v Africe, napadá ho ledacos. Paranoia se mu sice stane stálým společníkem, ale může mu zachránit život."
Začátek super, ale pak se to nějak zvrhlo v akční film, kterému se skoro až nechce věřit.
No, tak trochu mi to obsahově připomínalo spíše scénář k americkému akčními filmu, než kniha psaná podle skutečných událostí…..
Viděla jsem rozhovor s panem Ubamem v DVTV, hrozně mě to zaujalo a líbilo se mi jak mluvil i celý jeho životní příběh. Okamžitě jsem si knihu objednala, ale bohužel kniha mě až tak nebavila. Ale za přečtení stojí, jen mi nesednul styl autora.
pět hvězdiček mi nestačí.
Příběh, kterému můžete sotva věřit, říkáte si -to snad není v dnešní době ani možné. Drsná a šokující výpověď o tom, čeho všeho jsou lidé schopní, aby se dostali k penězům a moci. Jde o autobiografii, ale klidně by to mohla být detektivka či špionážní thriller. A to autor není spisovatel.
Určitě doporučuji k přečtení. Ani chvilku se nebudete nudit.
KNIHA: Tahle kniha mě dostala. Pan Ubam možná není spisovatel, ale příběh to byl velice čtivý. Hlavně počátky a popsané otřesné kontrasty mezi příšernou bídou a megalomanským bohatstvím mě ohromily. Ne, že bych netušila, že to tak ve světě je, ale tušit a číst doslovné zřetelné obrazy, co zažil jeden malý kluk, je něco jiného. Když se bojuje o majetek, děj trochu stagnuje, protože se točíme v kruhu rozkrádání, ale ke konci je to zase barvité... A náročné. Nevím zda bych to ustála, ani za ten následný luxus. Opravdu povedené originální svědectví. PS: Fotky jsou super!
Jak na mě působí z knihy autor? Jako velice silný člověk se sklonem k nigerijské choleričnosti, se zakořeněným smyslem pro rodinu, který možná popohnala i (třeba nepřiznaná) touha po majetku a bohatství - na druhou stranu, proč ne, patřil mu. Těžko říct, co vynechal a upravil, ale jsem ráda, že tu knihu napsal. Chtěla bych ho poznat osobně.
Obiho vzpomínky na africkou misi se čtou jako akční román, akorát s vědomím, že všechno je to skutečnost a odehrává se to v reálném životě a nikoli ve fantazii spisovatele. Klobouk dolů před autorem, jeho vytrvalostí a zaťatostí a mnohdy i velkou odvahou.
Česko versus Nigérie. Narodil se ve smíšeném manželství. Díky svojí barvě kůže se odlišoval jak v Čechách, tak v Nigérii.
Krásně popsaná mentalita a způsob života obyvatel Nigérie, především pak přístup k finančním záležitostem a zákonům. Tím si mě knížka dost získala.
Sonda do současné Afriky. Cenná tím, že je psaná z pohledu syna Češky a Nigerijce, který po smrti svého otce přebírá jeho funkci v Africe. Popisy toho, jak se v Nigérii dělá kariéra, co určuje prvenství ve společnosti. Metody pro nás nepochopitelné, surové praktiky, džudžu a krvavé oběti zvířat i dnes. Svět, který si uchovává tradice a přes povrchní nátěr civilizovanosti i vzdělanosti na nich stále staví a lpí. Stylizačně nepříliš zdařilé, ale pro spoustu informací, ke kterým se člověk nemá jak dostat, je to hodně poučné.
Nejspíš ve vší „stručnosti“. Docela povedená knížka, která docela dobře popisuje poměry v jedné daleké africké zemi, která s námi nemá nic společného. Literárně se opět nejedná o žádný skvost, bylo by lepší, kdyby si Obonete k sobě přivzal někoho zkušenějšího. I když samotné povídání o jeho zážitcích, které jsou jistě unikátní – mulat vyrůstající v České republice se po smrti otce musí vypořádat s rodinou, která je mu kulturně i geograficky hodně vzdálená a musí se vyrovnat s rasizmem i intrikami, kde mu nejednou jde doslova o život.
Zní to jako dobrý námět na román, jenomže tohle román není. Jsou to paměti průměrné kvality. A to je možná i dobře. Skutečný život neoplývá rozmanitostí, složitostí a napětím, které když se zkondenzuje do knižní podoby donutí čtenáře číst až do konce. Zde se jedná jen o muže vychovaného v západní kultuře snažícího se udělat to, co je podle něj správné. A navzdory překážkám tak nějak uspěje do rozumného stavu.
Jak říkám, námět dobrý, ale chtělo by to pomoc od skutečného spisovatele, který by knížku dotáhl do vybroušené podoby. I tak mě to moc bavilo a sežráno na jeden zátah. Takže 4 hvězdičky si tento drobek zaslouží. :)
Kniha je podle mne velmi zajímavá a poměrně čtivá, byť se formou místy blíží spíše literatuře faktu než krásné literatuře. Napsaná mohla být asi i lépe, u některých událostí bych ocenil více informací či větší detail osobního prožitku, jindy zas podrobností méně, ale je třeba si uvědomit, že jde o vylíčení toho, co autor zažil, ne o fiktivní román. Osudy pana Ubama jsou bizarní, stejně jako mnohé v knize uvedené popisy nigerisjké společnosti a tamního způsobu života a uvažování. Je otázkou, zda se k některým událostem váží skutečnosti, které nemohly být v knize uvedeny - autor se podle všeho pohyboval velmi často přinejmenším v šedé zóně zákona -, na věrohodnosti jí to podle mne ale neubírá.
Knihu proto s klidným svědomím doporučuji každému, kdo zvládne trochu náročnější četbu a třeba by se rád dozvěděl více o Nigerii a jednom na první pohled neuvěřitelném příběhu. A i když narazíte na pár stránek, během nichž vás čtenářský elán opouští, zkuste číst dál, tato kniha za to stojí.
Knihu jsem sice dočetla, ale jen proto, že jsem v dosahu neměla jinou knihu. Kniha je napsaná "blogovým" stylem, sáhodlouhé popisy ničeho, příhody jsou jedna jak druhá. Jediné, co jsem si z knihy vzala, je to, jak odlišná kultura v Nigérii panuje, a že musí být hrozný problém najít nějaké styčné body s tou evropskou. Autor sám mi připadá jako ziskuchtivý chytrolín, který se to snaží maskovat snahou o udržení odkazu svého otce.
Přečetli jsme s manželem cca 50 stránek a knihu odkládáme. Příběh autora je velice zajímavý a zdlouhavé popisy už méně. Jde spíše o senzaci než o dobrou literaturu. Jedna věc je události prožít a jiná umět je poutavě napsat.
Štítky knihy
cestopisné příběhy podnikatelé cesty a pobyt autobiografie Nigérie smíšené kultury
Autorovy další knížky
2019 | Sedm let v Africe: Příběh českého syna nigerijského krále |
2021 | Náš černobílý svět: České rozhovory o afrických kořenech a splněných snech |
2020 | Kalangu - Africká moudrost na každý den |
AUDIOKNIHA
Kniha o klukovi z Bruntálu, který byl synem nigerijského krále.
Kniha o tom, jaký je obrovský rozdíl mezi vyspělou a zaostalou zemí (dá-li se to tak nazvat). Ale ty rozdíly jsou fakt ohromné.
Kniha o nebezpečí, ztrátě a o tom, jaké to je mít nějakou moc v takové zemi.
Kniha o tom, jak se z kluka z Bruntálu stal muž, který zažil snad vše.
A taky kniha o tom, jak není dobré mít velkou rodinu a o tom, jak v té rodině nikdo nevěřil tomu klukovi, co se snažil vše zachránit.
Líbilo se mi, ale jednou to slyšet mi asi stačilo. :)
Kniha je moc hezky namluvena Vasilem Fridrichem.