Sedm měsíců v Raleigh, New Yorku a Chicagu
Adam Gebrian
„Miluju města. Nejvíce ta s bohatou historií a vrstevnatou zástavbou. Rád je objevuju pěšky a pohybu venku dávám přednost před pobytem v interiéru. Cením si fungující hromadné dopravy a veřejného prostoru, který patří všem. Když jsme odlétali do Ameriky, věděl jsem, že naprostá většina mých podobných zálib a zvyklostí dostane při pobytu tam pořádně zabrat.“ Architekt Adam Gebrian spolu se svou ženou Markétou a téměř šestiletým synem Filipem strávil sedm měsíců v USA – v Raleigh v Severní Karolíně, New Yorku a Chicagu. Jeho další kniha svým formátem navazuje na úspěšné Tři měsíce v Barceloně a Dva měsíce v Lisabonu. I když se díky ní dostanete na skvělá místa, ani tentokrát nečekejte komplexního průvodce nebo soupis všech destinací stojících za návštěvu. Nabídne vám především autentický záznam konfrontace s životním prostorem tolik odlišným od toho u nás doma. Nejlepší cesta, jak si začít vážit věcí, které nám připadají samozřejmé…... celý text
Přidat komentář
Není to úplně klasický cestopis, ale tipy na seznámení se zajímavou architekturou USA. Pokud tam vyjíždíte s dětmi, nadvakrát využijete. A "výšťava"? O tohle ochudit čtenáře by byla velká škoda, takže paráda, že nám autor tohle kouzelné slovo nezatajil.
Velmi povedený cestopis, rozhodně doporučuji pořídit a přečíst, zejména před cestou do zmiňovaných oblastí USA. :)
Autorovy další knížky
2021 | Tři měsíce v Barceloně |
2021 | Dva měsíce v Lisabonu |
2022 | Sedm měsíců v Raleigh, New Yorku a Chicagu |
2011 | Mestské zásahy = Urban Interventions |
2005 | 29 + 3 : sborník přednášek o architektuře |
Nemyslela jsem si, že mne to bude bavit ... když to bylo tolik o dětských hřištích a autorově synovi (vyskytujícím se snad na každé fotce). Myslela jsem, že skončím u prohlížení fotek.
Nicméně nakonec jsem se s chutí začetla; ono to ani jinak nešlo, protože fotky nejsou opatřeny popisky, o všem se mluví v sousedícím textu. Takže jedno bez druhého by nemělo smysl.
O Raleigh jsem nevěděla zhola nic, zaujal mne univerzitní areál a dopravní řešení. NYC scvrklá (přiznaně) autorem na Manhattan (až na drobnou výjimku) přinesla spoustu zajímavých postřehů z míst nikoli notoricky známých. A letmé nahlédnutí do Chicaga rovněž.
Architekt se nezapřel, nezacházel sice do podrobností, ale přičinil svoje osobní poznámky, trochu z historie a okomentoval i funkčnost architektury ve velkoměstech. Nesporně překvapivý pro mne je podíl zeleně, všude ve městech, stejně jako mnohé architektonické počiny od Miese van der Rohe, které jsem v Americe vlastně vůbec nečekala.
Je to trochu autorův knižně vydaný deník, odkazující mj. také na předchozí knihy několika měsíců strávených pro změnu ve dvou evropských zajímavých velkoměstech. A po zkušenostech s touhle knihou se asi i po předchozích poohlédnu. A něco nového se snad i chystá...