Sedm schodů k moci

Sedm schodů k moci
https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/513917/bmid_sedm-schodu-k-moci-xqX-513917.jpg 4 68 68

Anička Malá se dostane z malého města do Prahy a nastoupí jako servírka do jídelny poslanecké sněmovny. Ačkoli na začátku rozezná s bídou premiéra a o politiku se nezajímá, postupně začíná poznávat nejen její svět, ale hlavně její zákulisí. K tomu jí vydatně pomáhá cynický bulvární novinář Ivan Krčka, postupně uzavřou tiché spojenectví, z něhož oba mají prospěch. Anička postupně stoupá společenským žebříčkem, proplétá se komplikovanými vztahy, až se dostane k budoucímu premiérovi Tomáši Vichrovi. Podle knižní předlohy byl i natočen televizní seriál na TV Prima.... celý text

m2056
16.08.2023 5 z 5

Kniha je surově napsaná čte se krásně. Anička je vaše hrdinka které fandite. Kniha je hodně slušně napsaná není tam tolika sprostých slov než v originále používala Anička.

Centurion.d
13.08.2023 4 z 5

Moc dobře napsaný příběh z politického zákulisí velice hodně připomínající jednu z nedávných kauz naší politiky. Ověřitelné ačkoliv neuvěřitelné

ddkk
26.07.2023 3 z 5

Byla jsem moc zvědavá, jak se Josef Klíma popral s největším politickým skandálem, který se v posledních letech u nás odehrál. Poměrně detailně známé okolnosti "převzetí moci" ve státě bývalou kantýnskou, která dokázala ženskými zbraněmi a intrikami doslova zmáknout nejvyššího představitele této země, byly určitě mimořádně lákavým tématem. A já si myslím, že se s ním autor popasoval docela dobře...

Aničce z Klímova příběhu to trvalo jen pár měsíců, než se dokonale zorientovala a pochopila, jak to v naší politice funguje. Byla to na začátku docela obyčejná a možná i sympatická mladá žena, která toho moc neměla. A když se objevila příležitost, využila ji na tisíc procent...Cesta na úplný vrchol nebyla ani příliš komplikovaná, ani dlouhá. Z Aničky se stala ziskuchtivá mrcha, z Vichra závislý a neschopný chudák...

Myslím si, že tato kauza je něco jako případová studie ubohosti tuzemské politické sféry včetně jejich aktérů, z nichž mnozí dosud na svých postech setrvávají. Koneckonců, Klíma, myslím záměrně, jejich skutečná jména upravil tak, aby bylo všem jasno, o koho jde nebo šlo. Jsou vesměs snadno identifikovatelní a ke cti jim to moc neslouží...

Docela jsem se bavila a jen nevěřícně zírala, jak jednoduché je zmanipulovat i poměrně inteligentního muže. Pravda, věřícího, který má zřejmě problém hlavně se sebevýčitkami.

No, a jakpak to dopadlo? Jak už to bývá, kdo chce všechno, nemá nakonec nic. Zbývá jen člověk, kterého by si vlastně ani jeden ani druhý nikdy dobrovolně nevybrali a ke kterému jsou připoutáni, protože se oba znemožnili, zřejmě navždy. Ani ty kabelky jim nezbyly...

Danago
23.07.2023 4 z 5

Já politiku nesleduji, vím že něco takového proběhlo. Knížka mě bavila je napsána poměrně jednoduchou, čtivou formou, takže mě čtení bavilo. O to více , že jsem politikou nepolíbená. Samozřejmě i mě došlo o jakou kauzu e zde jedná.
Josef Klíma píše zajímavou formou, a to že se většina děje zakládá na pravdě a při tom je to beletrie, je určitě zajímavý a dobrý tah.
Trochu mě iritovaly otřepané fórky, notoricky známé až trapné.
Kdybych nevěděla , že je příběh inspirován skutečností, brala bych to jako překombinované a nevěrohodné. Ale život píše daleko lépe a překvapí.
Kniha je rozsáhlá má velmi teňounké stránky, mnohokrát jsem otočila omylem dvě najednou. Ale jinak mě příběh bavil, i když jak říkám styl je čtivý jen trochu nemoderní, což mně trošku vadilo .Jak jsem zjistila je příběh zfilmován asi se na něj ráda podívám a porovnám.
V každém případě se ukazuje, že nic se nemá přehánět a žádný strom neroste do nebe.
Karma je zdarma, co vysíláš to se ti vrátí.
Jsem moc ráda, že jsem si knihu přečetla. Litovala bych kdyby mě minula, i když na plný počet to není.

iceVS
07.07.2023 3 z 5

Bohužel jsem po knize sáhla poněkud bez rozmyslu. Vědět o čem (a o kom) je, byla bych se jí bývala nezabývala :-)
Přečíst si pět set stránek o někom, kdo se mi hnusí, považuju za výkon. A za blbost.

los
30.06.2023 3 z 5

jelikož se ke mně kniha dostala bez přebalu, došlo mi, jaké "události a osoby v této knize zobrazené nemají nic společného se skutečnými událostmi a osobami", až ve scéně se značkovými kabelkami (tvl, ony opravdu existují speciální psí kabelky! jakože ne pro psa, ale na psa, jako nosítko na něj)

Klíma je evidentně zvyklý na primitivní publikum: nejenže proto volí extra průhledné pseudonymy pro figury oné kauzy roku 2013 (premiér Dub, předseda vlády Vichr, plukovník Plachta), ale pro jistotu přidává i další jejich nezaměnitelné poznávací atributy (je to třeba u postavy prezidenta nutné?)

nečekejte nic víc než jednoduché, prvoplánové čtení na dovolenou, tak nebudu prudit o literárních (ne)kvalitách, nevěrohodných zápletkách a schematických charakterech - naopak ocením autorovu nápaditou práci s vypravěčem, který stojí v pozadí a na hranici narativu: jako vypravěč vševědoucí děj retrospektivně komentuje, obrací se na čtenáře a prozrazuje budoucí události, jako vypravěč personální (bulvární novinář Krčka) do něj pravidelně vstupuje a aktivně jedná; nicméně jestli něco Klíma opravdu neumí, tak věrohodně napsat homosexuála (tohle je nechtěná karikatura)

georginaa
11.05.2023 3 z 5

Bylo zajímavé se prodírat politickou sférou. Jak se lidi nesnášejí, derou se k výhodám a moci, jak lžou, pomlouvají, mění názory dle okolností. Anička hospodská nanynka z vesnice se stará o matku (která mimochodem Aničku zneužívala ke svému pohodlí). Jednou zdědila byt v Praze po smrti neznámého otce. Tím se rozpoutala vlna nepředvídaných událostí. Anna si hledala práci a našla v kantýně politiků. Začala se seznamovat s vlivnými lidmi a postupně se prostrkávala až na ředitelku ministerstva. Tahala za nitky, prospěchy využívala za postel a propadla všem svodům moci. Bohužel i když se snaží být kdokoliv pravdomluvný a čistý, okolnosti to vždy poskvrní nečistými skutky.