Anna Klevská: Královna s tajemstvím
Alison Weir
Šest tudorovských královen série
< 4. díl >
Ovdovělý Jindřich VIII. se hodlá znovu oženit. Z politických důvodů padla volba na německou princeznu Annu Klevskou, jejíž portrét králi učaroval. Anna ví, že není žádná kráska, a modlí se, aby se mu zalíbila. Uprostřed zimy připlouvá do Anglie a nedočkavý král jí spěchá v ústrety. Jejich první setkání je však katastrofa. Jindřich je hluboce zklamaný. Snaží se „vyvléct z chomoutu“, ale smlouvy jsou smlouvy. Celý dvůr si o ní myslí, že je naivní a hloupá, ale ona ví, co se odehrává za jejími zády. A má tajemství…... celý text
Literatura světová Historické romány
Vydáno: 2019 , BB artOriginální název:
Anna of Kleve: Queen of Secrets, 2019
více info...
Přidat komentář
Nemůžu jinak, než se zase opakovat a chválit další knihu ze serie. Opět se četlo skvěle a opět oceňuji skvělý styl a detaily. Vdát se za Jindřicha žádná výhra....
(SPOILER)
V rámci této série už taková klasika, ke které není moc co psát. Opět jsem žasla nad tím, jak autorka dokázala natáhnout na slušnou bichli tak krátký časový úsek.
Anna Klevská byla totiž královnou jen šest měsíců, než byl její sňatek s Jindřichem VIII. zrušen. Ovšem je pravda, že v knize je popsáno její dětství a mládí (o kterém se ve skutečnosti neví v podstatě vůbec nic), potom samozřejmě období kralování a následně Annin život po rozvodu.
Jak autorka sama v doslovu uvádí - většina obsahu jsou její spekulace. Annin milostný románek s Ottem je zcela vymyšlen na základě několika dochovaných poznámek či komentářů někoho jiného. Annino těhotenství je autorčina spekulace nazákladě téhož. Stejně tak i její holdování alkoholu.
Zvláštní je, že ve všech u nás dostupných zdrojích se člověk dočítá, že byla Anna nehezká a tvář měla jaksi flekatou a zjizvenou po neštovicích. Alison ale v knize Annu popisuje jako půvabnou a její pleť jako hladkou. Opět dle doslovu vychází z dochovaných poznámek některých pamětníků, takže možná měla Anna velký nos a nebyla to prostě kráska, ale zřejmě to s jejím vzhledem nebylo zase tak hrozné.
V knize mi jen trochu vadil popis toho, jak se Jindřich po rozvodu s Annou dvořil jakési ženě a pak najednou bum, svatba s Kateřinou (Howardovou). Tam jsem se moc nechytala.
U tohoto dílu mě poprvé napadlo, že i když je série zaměřená na Jindřichovy manželky, nebylo by vůbec od věci sem tam hodit kapitolu "jak to vidí Jindřich".
(SPOILER) Další kniha od Alison Weir, která se čte sama. Anna Klevská byla zajímavá osoba a líbilo se mi jak si spisovatelka pohrála s jejím charakterem i co se jejího milostného života týkalo. Pravdu zná pouze lady Anna. Alison prostě psát umí.
Hezky napsáno. Ráda jsem si připomněla životní příběh údajně nepřitažlivé královny.
Fiktivní linka je zajímavá. Autorka v závěru knihy vysvětluje, jaké skutečnosti ji k napsání vedly.
Její příběh jako zapuzené/rozvedené královny, pro její vzhled či spíše kvůli impotenci již postaršího a nemocného Jindřicha VIII., je znám. Oceňuji autorčinu invenci historické fikce k rekonstrukci jejího dalšího života po ukončení manželství s Jindřichem VIII., ve které vystupuje jako chytrá a částečně i na svoji dobu značně emancipovaná a požitkářská žena, ktera si nejvíce cenila své svobody.
Čtvrtý díl série opět nezklamal. Vždy po přečtení dílu si nechávám určitý čas na vstřebání děje a usazení zážitků z četby a potom teprve po určitém čase si přečtu další díl. Jazyk spisovatelky je velmi příjemný pro čtenáře, vysvětlující, ale hlavně je podpořen mnohými reáliemi a obdivuhodnou znalostí doby. Anna Klevská zažívá velká trápení a obavy, ale také úplnou podřízenost rodině, systému aj. Těžko hodnotit, zda její role v anglických dějinách byla kladná nebo spíše záporná, ale určitě je to žena, která život lehký neměla.
Čítala som skoro všetky knihy z tejto série a sú úplne úžasné. Príbeh Anny Klévskej ma pohltil od začiatku do konca - od mladosti s jej (možným, historicky nedokázaným ako autorka vysvetľuje a čestne priznáva, ale výborne rozpracovaným) prešľapom až po záver života, kde sa láska snúbila s utrpením a opätovným stretnutím a zmierením (čo by vysvetľovalo historické pramene závetu), vzťah s kráľom bol tiež veľmi dobre vystavaný. Hlboko sa skláňam pred autorkou!
Příběhy od Alison Weir mám strašně ráda. Neméně tak sérii o tudorovských královnách. I když tato se mi líbila ze všech zatím asi nejméně. Nutno ale uznat, že autorka odvedla skvělou práci když napsala takhle rozsáhlý román i přesto, že o této královně se toho ví tak málo. V této části příběhu už není Jindřich žádný mladý jura a možná i proto kniha postrádá vášeň, intriky a zvraty dvorského života jako předešlé díly.
Anna Klevská mě zatím bavila nejméně. Louskala jsem jí asi půl roku, mezi tím přečetla i něco jiného. Asi je to tím že Jindřich už není tak mladý a švarný, takže se tam neobjevuje tolik vášně a intrik, jako v předchozích dílech.
Co dodat.. jsem ráda že jí mám za sebou a můžu skočit na další díl.
Tak Anna Klevská se mi četla hodně dobře. Působila na mě jako velmi milá žena, která se snažila se všemi vyjít a nerozsévat nikde okolo sebe konflikty. O to víc mě mrzelo, jak se k ní král zachoval, když požádal o rozvod. Ale zase chápu, proč to udělal. Jen mi to během čtení bylo hrozně líto. Společně s Janou Seymourovou je Anna Klevská jedna z mála "manželek", ke kterým se král choval velice uctivě a s láskou, o čemž svědčí i to, že i po rozvodu mohla Anna zůstat v Anglii a král ji nazýval svojí "sestrou" a mohla se dál těšit jeho přízni.
Skvělý historický román o čtvrté manželce Jindřicha VIII. Jelikož jsem o historii Anny Klévské věděla pouze základy, dost mě překvapilo, s jakým detailem se autorka pustila do historie této královny. Ačkoliv si myslím, že Anny tajemství bylo smyšlené, oceňuji zápletku v tomto kousku historie. Dle faktů si myslím, že Anna byla chytrá a věděla, že pouštět se do křížku se samotným králem se nevyplatí, tak raději ustoupila. Těším se na zbývající dva díly série.
Opět skvělé napsané a skvěle se četlo. Knihu jsem četla v nemocnici takže příjemný relax to byl. Jen kapku nevěřím tomu tajemství. Ale budis. Docela jsem ji chvíli i fandila. Zajímavé čtení.
Stále me nepřestává překvapovat mnoho tváří Jindricha VIII. Byť to byl vládce, který vždy prosadil svou a při tom ohnul všechno co bylo potřeba a přeci jen měl i svou soucitnou stránku, pokud to nekřížilo jeho plány.
Kniha se mi četla dobře. Jen s hlavní zápletkou, s tajemstvím Anny, jsem měla problém. Prostě tomu nevěřím.
Díl o Anně Klevské se mi překvapivě prozatím líbil ze všech nejvíc. Vzhledem k tomu, že Anna Klevská je většinou ve výčtu Jindřichových manželek brána jen tako taková epizoda, byla jsem zvědavá, co se o ní dozvíme...a autorka nezklamala. Kniha mě chytla hned od prvních stránek a nepustila až do konce. Krásný román.
(SPOILER) Anna Klevská to vlastně vyhrála. Přistoupila na Jindřichovy podmínky a díky tomu přežila a žila si vcelku dobře. Ale závidění hodný život také neměla. Žádný med to určitě nebyl.
Stejně jako všechny knihy o Jindřichovým manželkách, je i tahle skvěle a detailně napsaná. Ale ze všech mě právě tahle asi bavila nejméně. Bohužel je místy trošku rozvleklá (ostatně, to jsou trošku všechny, jen tady jsem si toho všímala víc), ale na jednu stranu to chápu, autorka si musela hodně věcí domyslet a něco přidat, jinak by asi nebylo moc o čem psát. Přeci jen, o životě Anny před svatbou se ví jen málo a po rozvodu ji Jindřich zaopatřil a mohla vcelku v klidu žít mimo dvůr, kde se tolik dramat nedělo. Minimálně do jeho smrti. Což ostatní manželky rozhodně říct nemohly. Ale její život se tím pádem stává trošku nezajímavým, až na to krátké manželství. Sama Anna mi ale tolik nesedla, nebyla mi moc sympatická. To nic ale nemění na tom, že její příběh autorka opět skvěle převedla do knihy.
Jindřich s tou svojí povahou už mě docela se*e. To za prvé a za druhé - nikdy bych nechtěla být šlechtičnou, protože bych nesnesla, aby za mě rozhodovali jiní.
Místy buď utahané nebo až moc rychlé. Vztahu s Ottem jsem fandila a mateřská příkoří mě zdrcovala. Každopádně konec jsem obrečela jako praštěná.
Na překvapivé a milé doporučení jsem si užil knihu spisovatelky Alison Weir. Ohledně manželek Jindřicha VIII. jsem to vzal trošku z jiného konce, ale ničemu to nevadí. Čte se strašně dobře, a to nemám příliš v lásce skoro 500 strankové knihy.. O Anně Klevské se toho moc neví a nebýt půl roku manželkou anglického prostopášníka Jindřicha VIII. Tudora, nevědělo by se téměř nic. Autorčin v mnohém fiktivní historický román je, ale perfektně napsaný a těším se na další knihu této spisovatelky.
Štítky knihy
Anglie 16. století tajemství Jindřich VIII. Tudor, král, 1491-1547 královny Anna Klevská, anglická královna, 1515-1557
Autorovy další knížky
2016 | Kateřina Aragonská: Pravá královna |
2017 | Anna Boleynová – Králova posedlost |
2009 | Šest žen Jindřicha VIII. |
2011 | Princezna Alžběta |
2011 | Nevinná zrádkyně |
Jedna z opomíjených královen, o které jsem vcelku nic nevěděla, ale po přečtení se stala mojí oblíbenkyní. Líbilo se mi, že to nejspíše měla v hlavě srovnané, nehnala ji dopředu žádná přehnaná hrdost, víra nebo touha po bohatství a postavení. Zachování chladné hlavy a to, že znala všechny ty odstrašující případy z minulosti, z ní nejspíše udělalo jednu z těch šťastnějších manželek.
Moc jsem si čtení čtvrtého dílu užila. Už mám připravenou Kateřinu Howardovou, i když díky tomu, že Anna byla "první přeživší manželka", tak máme už dopředu drobný spoiler z jejího pohledu.
"Pochopila, že náklonnost nemá s vnějším zjevem nic společného. To lidská povaha si získává srdce druhých. Ani na okamžik si nemyslela, že to je láska, ale zdvořilost, s jakou se k ní její manžel choval a jeho laskavost od základu proměnily její city k němu."