Ve stínu královen
Alison Weir
Šest tudorovských královen série
>
Za každým velkým králem stojí královna, za každou královnou pak celý dvůr. Za dobu vlády anglického krále Jindřicha VIII. se po jeho boku vystřídalo šest různých žen. Skutečné příběhy těchto tudorovských královen jsou pak pevně spjaty s příběhy těch, kdo žili vedle nich. Odehrávaly se v nádherných palácích, na dvorech plných intrik a šepotů. Vyprávějí o osudech lidí, kteří tyto ženy milovali a sloužili jim, ale i těch, kdo jim lhali a zrazovali je. Ve stínu královen obsahuje třináct fascinujících příběhů od tudorovského dvora, vyprávěných těmi, kdo se pohybovali v samém srdci dění. Tento soubor povídek doplňuje vysoce ceněnou série Šest tudorovských královen o manželkách Jindřicha VIII.... celý text
Literatura světová Povídky Biografie a memoáry
Vydáno: 2023 , BB artOriginální název:
In the Shadow of Queens, 2021
více info...
Přidat komentář
Jak velká byla moje radost při objevu nové Weirové, tak velké bylo mé zklamání po přečtení jejích krátkých povídek. Kladu si otázku : kvůli čemu to vlastně psala? Vždyť jsou tam jenom samé známé příběhy, které jsem už od ní i od jiných autorů četla. Píše čtivě, to ano, umí to skvěle. Ale nemyslím si, že by tahle kniha něco nového a zajímavého čtenáři přinesla. Velmi ráda ji vrátím knihovně.
Autorku miluju, ale tohle byla zatím její nejslabší kniha. Povídky jsou slabé a z atmosféry tudorovského dvora nic nového nepřinášejí.
Já vlastně nevím, co k té knize napsat "učeného", protože vše podstatné zaznělo vlastně už v těch několika zdejších předchozích komentářích. Asi neobjevím žádnou Ameriku, když budu pouze konstatovat, že i tuhle knihu jsem si maximálně užil, zase se na pár večerů ponořil do tudorovské Anglie 16. století do doby, která byla díky (hlavně) Jindřichovi VIII. dost turbulentní a kde dost často padaly hlavy (obrazně i doslova), a to díky autorčině stylu s maximální čtivostí a živostí, i když to bylo tentokrát z perspektivy osob, které stály poněkud v pozadí dění. A o to to bylo svým způsobem zajímavější, vlastně poněkolikáté číst zase to samé, ale opět z pohledu jiné osoby.
Zdá se, že touto knihou dospěla série o tudorovských královnách do svého závěru. Nezbývá, než před autorkou smeknout. A já doufám, že se mi v budoucnu ještě znovu podaří si celou tuhle nádhernou soupravičku historických románů přečíst znovu.
Díky!!
Miluji Alison Weir. S chutí jsem si znovu přečetla znovu 6 tudorovských královen a tuto knihu brala jako třešinku na dortu. V příbězích jsem se ztrácela. U některých jsem ani nevěděla, kdo by to teoreticky mohl být. Čekala jsem něco jiného. Snad mohu vypíchnout jen pár povídek a to byl příběh manželky George Boleyna, která tak zamíchala osudy 2 královen. Zajímavá kniha, ale určitě bych ji znovu nečetla.
Jedna z náročnějších knih od mé oblíbené autorky věnující se historii Anglie, Normandie a Francie. Hned první příběh o Matyldě Francouzské mě zaujal, měla jsem možnost navštívit historická místa Normandie včetně města Bayeux a výstavu tapisérie, kterou dala Matylda po vítězství svého manžela Viléma vyšít. Příběhy dalších královen Matyldy Skotské , Adelize Lovaňské, Matyldy Boulogneské, císařovny Maud jsem při čtení studovala ještě z jiných zdrojů, jelikož autorka do příběhů opět pečlivě zapracovala historická fakta, která nejsou moho známa, jak již zmínila v komentáři knihy.
Autorka opět nezklamala, kniha povídek krásně doplňuje příběhy šesti Tudorovských královen. Za mě skvělá kniha a těším se na další příběhy. Doufám že některá její díla, která už napsala budou též přeložena do češtiny. Třeba Marie, královna Skotská a Princové v Toweru.
Alison Weir je moje oblíbená spisovatelka. Ovšem tato kniha je naprosto zbytečně vydaná, povídky jsou nudné. A proto nebudu Weirovou šetřit a dávám 1 hvězdu. Přečetla jsem 4 povídky a stačilo. Prodám ji za 120 Kč + náklady na zásilkovnu.
Zajímavé povídky z období vlády Jindřicha VIII. a popis doby, kdy lidský život nic neznamenal.
Moc pěkně napsané povídky o životech osob pohybujících se u dvora, které krásně doplňují sérii o šesti královnách. Povídky mnohdy poskytují i jiný úhel pohledu na události. Oceňuji předmluvu autorky a její úvod k jednotlivým povídkám.
Tato sbírka povídek zakončuje sérii románů o anglických královnách, manželkách krále Jindřicha VIII. Já jsem to trošku otočila a Ve stínu královen četla jako prequel (čili děj který předchází). Jelikož mám o těchto královnách již dost načteno, vůbec to nevadilo. Celou sérii knih mám doma a krásné hřbety zdobí moji knihovnu a bohužel ještě stále čekají na přečtení. Slibuji, že již brzy začnu Kateřinou Aragonskou - mou oblíbenou historickou postavou.
Povídky z knihy Alison Weir se mi líbily, občas jsem se i ztrácela v postavách, ale vždy jsem se zase našla... Práci Alison Weir mám moc ráda, je to úžasná historička a skvělá spisovatelka !
Příběhy žen, které se mihly více či méně životy šesti královen Jindřicha VIII. O některých se ví dost, o některých jen pár informaci, o některých je zaznamenáno třeba jen jméno. Autorka jako si sice jako spisovatelka příběhy vymýšlí, ale jako historička do nich využívá skutečná fakta a to se mi líbí.
Příběhy jsou čtivé, přehledně uspořádané. Hezký doplněk k románům o královnách JIndřicha VIII.
Kniha povídek, která dokresluje pozadí příběhů o šesti tudorovských královnách. Je to velmi hezké čtení jako taková "tečka" po tom, co si člověk přečte příběhy samotných královen.
Určitě doporučuji, je zajímavé přečíst si něco z okolí slavných královen, z pohledu osob, které jim byly v blízkosti.
Štítky knihy
Anglie 16. století Anna Boleynová, královna, 1501–1536 Kateřina Parrová, královna, 1512-1548 Tudorovci královny královská rodina Kateřina Howardová, královna, 1520-1542 historické povídky císařský dvůrČást díla
Artur, princ obou růží
2016
Babiččin příběh
2018
Chateau de Briis
2018
Kletba Hungerfordů
2019
Králova malířka
2019
Autorovy další knížky
2016 | Kateřina Aragonská: Pravá královna |
2017 | Anna Boleynová – Králova posedlost |
2009 | Šest žen Jindřicha VIII. |
2011 | Princezna Alžběta |
2011 | Nevinná zrádkyně |
Alison a její knihy o Tudorovcích mám moc ráda a po knize jsem sáhla s nadšením, že se dozvím něco dalšího. Třeba nějaké nové poutavé příběhy a historické jednohubky. Bohužel jsem docela narazila. Povídková kniha mi zkrátka vůbec nesedla. Většina příběhů mi přišla nezáživná, až vyloženě zbytečná. Napsané je to čtivě, ostatně jako všechny její knihy, ale dějově jsem se nudila a vlastně se nic moc nového\zajímavého nedozvěděla.