Sestup k bohyni: Znovunalezení potlačených aspektů ženských archetypů
Sylvia Briton Perera
Psycholožka Sylvia Brinton Perera ve své knize ukazuje, jak mohou dnes ženy znovu nalézt potlačené aspekty archetypického ženství a vydat se tak na cestu k vnitřní svobodě a celistvosti. V minulých staletích byla hravost žen uvězněna a ponížena na pouhou frivolnost, radostná žádostivost nazývána nestoudností, tok životní energie utlumen povinnostmi a poslušností. Tato devalvace ženství zplodila vykořeněné dcery maskulinně orientované společnosti, které se vášním a silám svého ženství zcela odcizily. Nyní se ale potlačená ženská energie dere na povrch a působí – kromě jiného – že se Velká bohyně do západní civilizace a kultury pomalu navrací. Vnitřní setkání s touto bohyní představuje iniciační moment nezbytný pro většinu moderních žen. Je potřeba vzdát se identity duchovní dcery patriarchálního řádu a sestoupit k duchu Velké bohyně. Podstatný díl ženské síly a citu dřímá ve vyhnanství v podsvětí již příliš dlouho a musí být konečně vynesen na světlo, aby se pravé ženství mohlo ukázat ve své plnosti.... celý text
Duchovní literatura Esoterika, astrologie, okultismus Psychologie a pedagogika
Vydáno: 2019 , Alpha bookOriginální název:
Descent to the Goddess: A Way of Initiation for Women, 1983
více info...
Přidat komentář
Výborná na terapii sáhnete si na dno -když Vás to tam pustí a je čas- a po čase stoupáte zas k sobě.
Dobře to popsala dole Samira.
No, nevím, kniha me vůbec neoslovila. O tematiku si dlouhodobě zajímám, ale musela jsem se nutit knihu dočíst a spíše me v některých pasážích přišla mimo.
Zneužívání a účelové interpretování historie či mytologie pro účely politiky vadí skoro všem. Zajímavé je, že u (rádoby)psychologických textů to nevadí skoro nikomu, lidé je hltají a věří, že najdou cestu k sobě, k pochopení svých problémů,... Naivní a primitivní femismus, hledání spojnic tam, kde nejsou a opomíjení těch, které existují, vytržení z kontextu a ignorování vývoje dějin (politických, náboženských, kulturních,...) - to je v kostce asi tak vše, co kniha nabízí.
Ne, znásilnění v mytologii není vyjádřením vítězství "patriarchátu", je to častý motiv, který se objevuje v mnoha mytologických příbězích a daleko víc spojnic má s Gaiou než s Persefonou (když už chceme hledat antické analogie).
Místy jde o opravdu zcestné čtivo. Ztracená a zoufalá žena (str. 61), která není schopna se zavděčit otci má nalézt úlevu ve feministickém náhledu na věc: celé ženské pokolení je přece utlačováno, což z ní snímá břímě vlastní nedostatečnosti - to je rada psychologa, vážně? Nahradit jeden komplex komplexem jiným? Od podobných "odborníků" ruce pryč.
Muže asi autorka viděla jen z rychlíku, protože jak jinak si vysvětlit černobílé a jednoduché soudy typu: mužům se dostávalo podpory od vnějšího světa a nezažívali vnitřní konflikt. Rovněž zkratkovité myšlení typu "věřící - inkvizitor - upalování nevinných žen" mi připomíná zjednodušování, jakých se dopouštíme, když se nás malé dítě zeptá na fungování nějkého složitého technického stroje.
Autorka je toho názoru, že jen po přijetí a procítění temných aspektů ženství budou moci muži a ženy prožít opravdový, hlubký, citový vztah. Já myslím, že lidé by spíš měli používat zdravý rozum, lásku, toleranci - a hlavně by sebou neměli nechat manipulovat podobnými nesmysly.
Já mám se svou ženskou stránkou asi fakt problém. Jsem v půlce a nemůžu se dokopat to dočíst. Zatím mi přijde, že jsem se nedozvěděla nic nového, nic užitečného, nic co by brnklo na nějakou tu strunu ve mně, po čemž obvykle následuje: aaahááá! Odkládám.
Kniha patrí skôr k odbornej a psychologickej literatúre než k duchovnu, ezoterike a okultizmu :) Podobný rozbor témy ako u Marie Louis von Franz, o niečo zrozumiteľnejšie a jednoduchšie písané než samotný Jung.
Moje oblíbená kniha, pravda již trošku odbornější kniha na toto téma, ale přesto psaná velmi srozumitelnou formou. Kniha není nijak zvlášť obsáhlá, ale přesto se jí daří zachytit vše podstatné, doporučuji!
Chcete-li sestupovat a objevovat bohyni, a nemáte ponětí, kdo byl Gilgameš nebo Bohyně Iškar, tak se budete trochu ztrácet. Bohyně sem, bohyně tam, bratři, sestry, manželé, manželky, otcové i matky. Spletitosti, které jen tak nerozmotáte. Ovšem pakliže se ve starověkém božstvu orientujete a máte načteno i literaturu dávnověků, tak Vás kniha obohatí, respektive naleznete svůj dílek do skládačky, jak k celistvosti a vnitřní svobodě dojít. :)