Severská mytologie

Severská mytologie
https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/338515/bmid_severska-mytologie-UpD-338515.JPG 4 1488 1488

Jak získal Thor své proslavené kladivo Mjölnir? Kolik světů spojuje vždyzelený jasan Yggdrasil? Kdo postavil zeď kolem Ásgardu a co bude následovat po konci světa zvaném Ragnarök? Severská mytologie převyprávěná Neilem Gaimanem nejenže odpovídá na všechny tyto otázky, ale navíc je váže do souvislého, obšírného vyprávění, v němž ožívají bohové i obři, medovina teče proudem, vlci mluví a jabloně rodí jablka nesmrtelnosti. Naprosto nepostradatelná kniha pro všechny milovníky severských mýtů, seriálu Američtí bohové i tvorby Neila Gaimana obecně.... celý text

Literatura světová Mytologie Příběhy
Vydáno: , Argo

Norse Mythology , 2017

Lily731
11.08.2019 4 z 5

Hezky zpracovaná Severská mytologie.

lenkaBajza
07.08.2019 2 z 5

Ze začátku jsem chtěla knihu odložit. Myslela jsem, že autorovy zásahy do děje prostě nedám. Naštěstí ale byly jen na prvních stranách. Pak už začaly příběhy a mýty, které jsem čekala. Ale trochu zklamaly. Nebyly vůbec propracované, jen ohromné množství jmen, které jsem si nebyla schopna zapamatovat/rozlišit.
Ale pár informací o původu hrdinů jsem se dověděla, za to jsem ráda:)

CarolC
04.08.2019 5 z 5

Velmi hezky napsáno. Jedná se opravdu o mytologii pro úplné začátěcňíky. Pohodové čtení, pokud se chcete něčemu novému přiučit a zároveň číst něco lehkého, co zvládnete i v MHD cestou z práce nebo pozdě večer :-)

jakub0085
03.08.2019 5 z 5

Pohádky, krátké, jednoduché. Oddychove čtení pro ty, co chtějí poznat původ Thora, Odina a Lokiho

DomenicaRisa
25.07.2019 4 z 5

Moc pěkně sepsané, v mém případě audioknihy i namluvené. Souhlasím s označením severská mytologie pro začátečníky. Ale v práci se poslouchaly příběhy hezky.

Tynuse7
20.07.2019 5 z 5

Pokud máte severskou mytologii již prozkoumanou do detailu, určitě od této knihy moc nečekejte.
Autor nám příběhy přiblíží stručně, poutavě a s úmyslem i pobavit. A to cením, protože tuto knihu přečtete bez problému za den :)
Přidám se k názorům ostatních čtenářů a přirovnám to k severské mytologii pro začátečníky :)

lushi
20.07.2019 4 z 5

Skvěle napsaná kniha, čtivá, angličtina ne úplně primitivní, ale ani příliš náročná. Severskou mytologii neznám, toto je má první kniha severských mýtů. Přestože samotný svět a bohové severské mytologie se mi moc nelíbili, kniha si mě získala a opravdu mě bavila.
Takže Gaiman klidně další, ale jiná kniha o severské mytologii už mě neláká.

Jackjelly
17.07.2019 4 z 5

Dlouho jsem přemýšlel, jak se k této knize postavit. Jak mnoho dalších mám rád severskou mytologii a kniha se četla více než dobře, na druhé straně se mi zdálo, že nějak osciluje mezi onou temnotou severské mystiky a veselým vyprávěním pro děti. S trochou nadsázky taková anglosaská varianta Petiškova převyprávění "Staré řecké báje a pověsti" :-) .
Ale v každém případě stojí za přečtení a nudit nebude.

koolsavage
13.07.2019 3 z 5

Severská mytologie pro začátečníky. A bohové jako malicherní trotlové :-)

MIA-chan
07.07.2019 5 z 5

Úžasně čtivě napsaná kniha, prostě nemám co vytknout...

Miliarda
29.06.2019 5 z 5

Gaiman jednoduchým a srozumitelným způsobem dokázal v této knize přiblížit nejdůležitější spletitosti a zákoutí velice zajímavé severské mytologie. Veškeré příběhy jsou velice jedinečné a originární a proto v knize není slabých míst. Putování s vychytralým Lokim, moudrým Odinem, oblíbeným Balderem a dalšími "hrdiny" severské mytologie pro mě bylo velmi osvěžující a zábavné a všem mohu směle doporučit.

LuiCJ
27.06.2019 4 z 5

Mytológiou a starovekými príbehmi som fascinovaný už od detstva. Milujem tajomno, záhady, históriu a dávnu literatúru. Severskú mytológiu som však chcel objaviť viac a tak som siahol po tejto knihe.

Ide o úplne prvé dielo od britského spisovateľa Neila Gaimana, ktoré som čítal. Čítal som to v angličtine a musím povedať, že forma akou píše je vskutku pozoruhodná. Vzhľadom k tomu, že ide o prerozprávané severské mýty, mohol si dovoliť viac slobody pri písaní a myslím, že aj preto je kniha napísaná tak ako je napísaná. Príbehy sa mi páčia, dovolili mi viac vojsť do sveta mýtov a tajuplných príbehov, ktoré som predtým nemal možnosť takýmto spôsobom spoznať. Aj keď som možno čakal viac a niektoré príbehy mi absolútne nedávali zmysel, nakoniec som to dočítal. Po pravde, mnoho z týchto príbehov bolo neskutočne čudných a častokrát som ani nechápal prečo postavy konajú tak alebo onak a z akého dôvodu.

Nevadí, tu ide to dedičstvo a históriu, ktoré žijú na stránkach svetovej literatúry. A áno, tento žáner mám veľmi rád. Prečítal som z neho už viacero knižiek. Nakoľko oblasť bájí, mýtov a povestí milujem, táto kniha bola príjemným doplnením tohto gigantického, záhadného sveta. A naučil som sa samozrejme aj niečo nové po anglicky.

Roscata
24.06.2019 4 z 5

Moc jsem se na tuhle knihu těšila ale bohužel jsem od ní čekala víc. Je to ale čistě moje chyba, mělo mi být jasné že v takto útlé knize jde hlavně o to přiblížit severskou mytologii čtenářům kteří jsou jí nepolíbeni.
I přesto jsem si ale čtení užívala, pár informací jsem si doplnila a jsem ráda že je tato kniha součástí mé knihovny.

Mojepočteníčko
23.06.2019 4 z 5

Neil Gaiman byl pro mě dosud autorem, jehož tvorbu jsem neznala. Severská mytologie byla první knihou, kterou jsem přečetla a jsem vážně našená! Nejvíc mě zaujalo severské pojetí vzniku světa a života, dále pak jednotlivé tradice, které se v jednotlivých povídkách objevovaly.
Moc doporučuji!

jeff87
21.06.2019 3 z 5

Knih s příběhy ze severské mytologie je na českém trhu málo. Gaimenova kniha tak zaplňuje mezeru, je psaná živým a čtivým jazykem. Mrzelo mě jen málo příběhů.

Pája20
17.06.2019 5 z 5

Páni na to že se orientuji jen na Řeckou mytologii a trošičku římskou tak tyto příběhy z Azgardu byly parádní. bylo pěkné vidět Tora, Odina, Lokiho a další i z jiné stránky než z filmů od MARVELU nebo úžasného zpracování Ricka Riordana -Magnuse Chease. Je opravu škoda jak psal sám autor že těchto severských mýto se hodně ztratilo a v průběhu staletích se na ně zapomnělo... Ale za mě to byl skvělý zážitek a opravdu krásné počteníčko :)

dadako
16.06.2019 5 z 5

Moje první seznámení se severskou mytologií. Tedy pokud nepočítám verze od Marvelu, kde Loki je bratrem Tora.

Cleo De Nile
06.06.2019 4 z 5

Moc hezky se to četlo, ale jelikož se v severské mytologii poměrně slušně orientuji (odborník ale nejsem ani omylem), byla jsem lehce zklamaná z toho, jak málo nových věcí jsem se dozvěděla. Ale to bude řástečně i můj problém, přeci jen je to poměrně utlá knížka, a mělo mi být jasné, že se bude Gaiman snažit přiblížit ásgardské bohy čtenářům, kteří se se severskou mytologií setkali nanejvýš v marvelovkách.
I tak jsem si ale čtení užila, je to psané svižně, poutavě a mytologické postavy Neil podle mého názoru vykreslil dobře.

BobyBond
03.06.2019 5 z 5

Skvělé převyprávění Vikingských legend. Doporučuji zejména pro fanoušky seriálu Vikings nebo Poslední království. Po přečtení tohoto díla ještě více pochopíte mentalitu a morálku této pradávné kultury ze severu.

Mosula
03.06.2019 5 z 5

Severskou mytologií jsem byla dosud nepolíbená. Gaimanovo vtipné převyprávění mě nadchlo a po doposlouchání audioknížky (načtené samotným autorem) mě přepadla chuť dozvědět se o severských bozích víc. Za Lokiho vychytralost a Thorův mdlý rozum nemůžu jít pod pět hvězdiček. Knihu je dobré dávkovat po jednotlivých příbězích, za mě ideální večerníček pro dospělé.