Severská mytologie

Severská mytologie
https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/338515/bmid_severska-mytologie-UpD-338515.JPG 4 1488 1488

Jak získal Thor své proslavené kladivo Mjölnir? Kolik světů spojuje vždyzelený jasan Yggdrasil? Kdo postavil zeď kolem Ásgardu a co bude následovat po konci světa zvaném Ragnarök? Severská mytologie převyprávěná Neilem Gaimanem nejenže odpovídá na všechny tyto otázky, ale navíc je váže do souvislého, obšírného vyprávění, v němž ožívají bohové i obři, medovina teče proudem, vlci mluví a jabloně rodí jablka nesmrtelnosti. Naprosto nepostradatelná kniha pro všechny milovníky severských mýtů, seriálu Američtí bohové i tvorby Neila Gaimana obecně.... celý text

Literatura světová Mytologie Příběhy
Vydáno: , Argo

Norse Mythology , 2017

petaSk
24.05.2019 4 z 5

[audiokniha]
Loki je hajzlík, kdo kouká na marvelovky, ví. Kdo nekouká a přečte si tuhle knihu, ví taky. Báje o severských bozích jsou nádherně vyprávěné, ať už Neilem Gaimanem nebo Pavlem Soukupem. Ve srovnání s Mýty od Stephena Frye jsou jednodušší, přehlednější, ale o to méně komplexní a košaté. Jestli je to plus nebo mínus, nevím. Každopádně mě tato kniha seznámila se severskými bohy, jejich dary i Ragnarokem. Možná díky této knize sáhnu po Eddě, protože mám takový dojem, že chci víc.

Daisuke
21.05.2019 4 z 5

Mohlo toho být i víc. Ale jinak si není na co stěžovat, Gaimanův poťouchlý anglický humor k severským mýtům ladí dobře. Čte se to výborně, ač mi sbor severských bohů nejednou připomněl sandmanovskou suitu nesmrtelných.

katarina4591
20.05.2019 4 z 5

Velice čtivá kniha ve které vám bude představeno několik základních příběhů severské mytologie. Dozvíte se jak Thór ke kladivu přišel, jak si Loki zašpásoval s koňem anebo jaká je tajná přísada básnické medoviny. Gaiman tyto příběhy vyprávý jazykem který mi k severskému božstvu pasuje a dotváří tak úsměvnou atmosféru knihy plné mrtvých obrů, zázračných pokladů a proradného Lokiho.

PS: Nikdy nevěř bohům, ať slibují co slibují!

Palorizek85
19.05.2019 4 z 5

Pěkné zpracování, ale je pravda, že jsem čekal o malinko více. Nicméně i tak stojí za přečtení.

crazyslunicko
13.05.2019 5 z 5

Na knihu jsem se velmi těšila. Viděla jsem již několik filmů, ale nikdy jsem si nepřečetla knihu o vikingských národech a jejich bozích. Kniha se úplně lehce nečetla, ale stálo to za to. Nejzajímavější postavou této knihy byl zlomyslný a vychytralý Loki. Z každého průseru se dokázal vymanit a vykecat až na ten poslední. Kniha je plná násilí a krve. A téměř každý příběh je o Loki nebo jeho rodině - dětech. Každý nadšenec vikingů by měl mít severskou mytologii přečtenou.

NemmamSlov
06.05.2019 5 z 5

Skvelá zbierka severskej mytológie, kde Neil Gaiman píše o samotnom stvorení Asgardu a ďaľších svetov, kde samozrejme patrí aj naša Zem, až po Asgardov samotný Ragnarök, v ktorom má prsty zlomyselný Loki a jeho deti. Zaujímaví bol aj príbeh troch darov pre bohov, kde sa dozvedáme o vzniku samotného Mjölniru, slávneho kladiva pre boha hromu Thora. Priznávam, že som skôr obľúbenec gréckej a egyptskej mytológie, ale očividne aj severská mytológia má svoje čaro a skvelé príbehy. Výborné doplnkové čítanie pre fanúšikov knihy Americký bohovia.

Poetika_slov
02.05.2019 5 z 5

Gaiman se v této kniha snaží převyprávět severskou mytologii z dochovaných zdrojů. Prostřednictvím krátkých povídek vypráví nejen o slavných bozích žijící na Asgardu, jako jsou Thor, Loki či Ódin, ale i jejich strasti s obry. V poutavých příbězích se dozvídáme také o velké zdi nebo o Ragnaroku, konci světa.

Margherita_N
30.04.2019 5 z 5

Nekomplikované podání patrně výběru nejznámějších mýtů pro nás, kteří chováme sympatie k severu. Pěkný!

pejty
28.04.2019 5 z 5

Přečteno za pár hodin. Mam rad severske báje a mýty, proto jsem po teto knize sáhl. A udělal jsem dobře protože autor opravdu umí psát neskutečně poutavé a zajímavě. Povídky mě opravdu bavili a několikrát jsem se od srdce zasmál. Jedinou chybu na této knize shledávám, že tak rychle skončila a já si nemohl užít další povídku.

Okoslav
25.04.2019 3 z 5

Jestli patříte k těm, kdo milují Lokiho, protože ho hraje Tom Hiddlestone, tak tady zjistíte, že milujete Lokiho, protože je prostě boží. Vlastně by se to celé mohlo jmenovat What would Loki do, protože to je přesně to, o čem je Severská mytologie především.

Gaimanův styl je civilní a nevtíravě vtipný. Jeho souboj se severskými mýty, kde jsou bohové jednorozměrní a kde se věci dějí bez důvodu, protože „prostě proto“, ale bohužel vyznívá naprázdno. Jako by Gaimanova pera bylo pro ploché severské příběhy škoda.

Ze srovnání mytologií tak u mě stále na plné čáře vítězí ta řecká. Ale baví mě sledovat podobné motivy napříč kulturami – ať už jde o stvoření světa, obry nebo třeba o Norny/Moiry. Jung by měl radost.

evacerna18
22.04.2019 3 z 5

Kniha je vhodná pro někoho, kdo se severskou mytologií teprve začíná. V knize je 15 nejznámějších příběhů, v nichž se dozvíte, jak Thór přišel ke svému kladivu, co je to ragnarök apod.
Příběhy ani postavy bohužel nejsou propracované do hloubky a Gaiman k příběhům nic originálního nepřidal. Kniha není pro děti, protože bohové jsou líčeni jako nespravedliví, hloupí a zlí (jejich dobré stránky se vůbec nezmiňují) a je tu plno vražd a podvodů. Zároveň ale myslím, že příběhy moc nezaujmou ani dospělé čtenáře a to především kvůli plytkému ději a velmi jednoduchému jazyku.
Vadilo mi psaní některých slov, například Thór se píše jako Tór atd. V textu se také objevuje velké množství názvů a jmen, kvůli kterému jsem se chvílemi ztrácela. Na konci knihy je naštěstí slovníček, ve kterém se dá vše snadno dohledat.
Mezi největší klady knihy patří to, že se čte snadno a rychle - dá se přečíst za jeden večer. Má pěkné grafické zpracování a velmi přijatelnou formou čtenáře seznámí se všemi důležitými postavami a momenty severské mytologie. Znalce severské mytologie kniha bude nejspíš nudit.
Já za 300,- čekala trochu víc originality a také zábavu na déle jak 5 hodin, což kniha nesplnila. Celkově jí dávám 3*.

Bublinka.
12.04.2019 4 z 5

Gaimanovitě sepsaná severská mytologie, rozhodně čtivé a příjemně podané.

Člověku neznající sverské mýty moc dobře bych doporučila hlavně četbu někde v klidu, kde ho nic nebude rušit, protože v tom bude mít leda ještě větší guláš.

Ronnie68
10.04.2019 4 z 5

Hezká kniha, kde jsou příběhy severské mytologie ... četla se krásně.

Mourasek
09.04.2019 4 z 5

(čteno v AJ). Jakkoli je všelijaké i násilí podáno barvitě pohádkovou formou, s mnoha až roztomilými prvky, kniha je až bolestně stručná i v měřítku dětského čtenáře, a to vadí zejména kvůli počtu vedlejších charakterů, které náhle vyšumí do ztracena. Začal jsem číst a přemohlo mne nadšení, jako když jsem rozehrál počítačové RPG Skyrim, s velmi výrazným vlivem stejné mytologie. Bohužel, než jsem se rozkoukal, nastala již finální kapitola Ragnaroku, která ve mne proto nevyvolala žádné emoce. Jakby také, po dni a půl čtení. S tím ale musí člověk počítat při pohledu na knížku, která dosahuje 260 stran jen díky slepeckému fontu :-)

Terezulina
03.04.2019 5 z 5

Já mám pana Gaimana ráda jako autora a i tahle knížka se mi líbila. Neumím říct nebo napsat jaká knížka od Gaimana je lepší nebo horší.... každá má něco do sebe.

ancicka8896
02.04.2019 4 z 5

Jasné, jednoduché - místy až příliš - a krásné. S touto knihou mě začala zajímat drsná severská mytologie. Alespoň už to není jen o Thórovi a Lokim. :)

Blasth
30.03.2019 4 z 5

Čtivá kniha plná severských bohů. Když jsem ji četl, vracel jsem se vzpomínkami ke Starým řeckým bájím a pověstem. Gaiman oplývá znamenitou fantazií a povedlo se mu rekonstruovat severské mýty v příjemné a čtivé podobě. Příběhů však bylo bohužel nemnoho, svět severských bohů byl popsán poměrně plitce a jednotliví bohové by si zasloužili detailnější vykreslení. Nemohu hodnotit 5 hvězdami, neboť perem Gaimana by měla být honosná Severská mytologie podstatně komplexnější. Ale jako vybrané severské mýty a pověsti skvělé! Doporučuji nečíst najednou. Vychutnávejte si denně jeden mýtus - třeba před spaním.

BaHa
26.03.2019 2 z 5

Docela mě to mrzí, ale více než dvě dát prostě nemohu. Na mytologii jsem se těšila, nečekala jsem marvelovské příběhy, naopak jsem byla nadšená z převyprávění původních mýtů. Knihu jsem měla rozečtenou až příliš dlouho čtení mě totiž absolutně nebavilo. Jednotlivé příběhy byly příliš plytké, postavy bez hloubky, jazyk příliš jednoduchý a zároveň plný severských jmen, která mi po chvilce nic neříkala (což připisuji právě autorově neochotě se jednotlivým postavám více věnovat). Dovedu si představit, že by v knize zůstala polovina příběhů, ale napsaných tak, jak si zaslouží - s trochou fantazie. Takhle ale knihu doporučit nemohu.

zazinka2
25.03.2019 4 z 5

Dobře se mi tahle kniha četla, mýty byly zajímavé a pro mě úplně nové (znala jsem Thora jenom z Marvelovek :D), ale je trochu škoda, že autor nevyužil ten potenciál, který zrovna tohle téma mělo. Bylo to chvílemi až moc strohé, klidně si mohl víc vymýšlet a udělat příběhy ještě trochu fantastičtější.

vlkcz
15.03.2019 5 z 5

Přečteno uhrančivým hlasem Pavla Soukupa. A když se k tomu přidá, že ne úplně jednoduchou mytologii zpracoval její milovník a takový mistr vypravěč jako Neil Gaiman, tak je o nevšední zážitek postaráno.